آشنایی با آچارهای خود میزان و تنظیم شونده

آشنایی با آچارهای خود میزان و تنظیم شونده آچار: آچار تنظیم شونده یكی از انواع پركاربرد ابزارهای صنعتی می باشند. در مطلب قبلی آچارهای تخت را معرفی كردیم. در این مطلب به سراغ آچارهای خود میزان و تنظیم شونده می رویم. شاید جذاب ترین آن ها ابزار مدرن تنظیم شونده یا همان آچار فرانسه باشد. در ادامه با ما همراه باشید.


آچار تنظیم شونده (آچار فرانسه)
 
این ابزار رایج‌ترین ابزار قابل تنظیم در زمان حال است. در زمان‌های قدیم به علت این‌كه پیچ‌های چرخ‌های قطارها در انگلستان بسیار متفاوت بوده است، این ابزار برای اولین بار در انگلستان اختراع شد. تفاوت این آچار با آچار میمونی در زاویه دسته آن نسبت به فك است. فك آچارفرانسه با راستای دسته زاویه تقریباً ۱۵ درجه‌ای دارد. در محیط‌های تنگ، این ویژگی بسیار مناسب است. آچارهای قابل تنظیم مدرن توسط یوهان پیتر جوهانسون از شركت باهكو (Bahco) اختراع‌ شده است.
 
آچار خود میزان
 
این ابزار كه به‌تازگی در ایران با نام آچار همه‌كاره معروف شده فك دندانه‌داری دارد كه به‌ طور خودكار محكم می‌شود و می‌تواند به‌ تنهایی هر مهره‌ای را در خود جا دهد.
 
آچار میمونی
 
این ابزار مدل قدیمی آچارهای تنظیم شونده است. دسته این ابزار صاف و مستقیم است و راستای فك آن عمود بر دسته آن است.
 
آچار لوله گیر
 
این ابزار در طراحی و ظاهر به آچار میمونی شبیه است اما تفاوت آن با آچار میمونی در خاصیت خود سفت شوندگی و فك‌های دندانه‌دار است. این ویژگی كمك می‌كند تا ابزار، بدنه صاف لوله‌ها را خیلی خوب و محكم بگیرد. این ابزار عموما با نام تجاری صاحب حق ثبت اختراع اصلی خود، یعنی استیلسون (Stillson wrench) در جهان شناخته می‌شود.
 
آچار تمساحی
 
دهانه این ابزار مانند دهان تمساح، باز است. به همین علت به آچار تمساحی معروف است. در زمان‌های قدیم این ابزار در بین مكانیك‌ها، كارگران كارخانه‌ها و كشاورزان برای تعمیر و نگهداری و انجام وظایف روزانه بسیار محبوب بود. اما با كم شدن كاربرد مهره‌های مربعی و جایگزینی آنها با مهره‌های شش‌گوش از محبوبیت آنها رفته‌رفته كاسته شد.
 
1396/04/18
13:49:23
5.0 / 5
6945
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار