معاون وزیر صمت خبر داد؛

رشد هدایت نقدینگی به بخش معدن

رشد هدایت نقدینگی به بخش معدن معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در سالهای اخیر، هدایت نقدینگی در حوزه معدن نسبت به گذشته روند رو به رشدی را تجربه کرده است.به گزارش آچار به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، وجیه اله جعفری در نشست بررسی گزارش نهایی طرح جامع آلومینیوم کشور، اضافه کرد: صنایع کشور احتیاج به ساماندهی دارند که تنها بخشی در حیطه وظایف و اختیارات ایمیدرو قرار دارد.
وی بیان داشت: ایمیدرو بعنوان نهادی بسترساز و توسعه ای نقش هدایت سرمایه گذار به منظور توسعه صنعت کشور را برعهده دارد.
رییس هیات عامل ایمیدرو، برقراری عدالت صنعتی به وسیله تعریف طرح های جدید در مناطق کم برخوردار کشور را همچون نکاتی دانست که در این طرح جامع باید در نظر گرفته شود.
وی اظهار داشت: عرضه طرح های جدید یکی از مهم ترین خروجی های تدوین طرح جامع آلومینیوم کشور است. این طرح ها باید بگونه ای تعریف شوند تا عدالت صنعتی در کشور با رعایت الزامات کارشناسی و همینطور توجیه اقتصادی برقرار شود.
جعفری تصریح کرد: باید با نگاه جامع بستر سرمایه گذاری در صنایع پایین دست آلومینیوم فراهم گردد.
به گفته وی، تعریف طرح های سرمایه گذاری در پایین دست و بالادست صنعت آلومینیوم بخصوص در مناطق کم برخوردار کشور منجر به کاهش نرخ بیکاری و رشد اشتغالزایی در این مناطق خواهد شد.
معاون وزیر صمت، ضمانت اجرایی را از دیگر الزامات طرح مذکور دانست و عنوان کرد: بازار سرمایه گذاری مطمئن و پیشبینی شده منجر به تمایل سرمایه گذاران به توسعه فعالیت ها خواهد شد.
جعفری در عین حال خواهان تسریع در عملیاتی شدن برنامه های این طرح شد.
برپایه این گزارش، نسخه نهایی طرح مذکور شامل ۱۲ فصل است. همینطور معرفی استراتژی کلی صنعت آلومینیوم و سناریوهای خوش بینانه، محتمل و بدبینانه در این طرح در افق های ۱۴۰۴ و ۱۴۰۹ عرضه شد.
بررسی بازار جهانی آلومینیوم، بازار داخلی، تدوین استراتژی صنعت آلومینیوم، شرایط زنجیره آلومینیوم کشور، زیرساخت ها، توسعه زنجیره آلومینیوم و اهداف و نیازهای کمی برنامه توسعه زنجیره آلومینیوم کشور همچون مباحث عرضه شده در این نشست بود.
معاونان و مدیران ایمیدرو در این جلسه، ضمن عرضه نظرات نهایی در مورد طرح جامع آلومینیوم کشور، مواردی همچون نبود اطلاعات کافی، توسعه یا بهبود وضع موجود صنعت آلومینیوم، مزیت های رقابتی، افزایش نرخ بهره وری، مسائل اجتماعی و زیست محیطی، تکنولوژی، ارزش افزوده، بازیافت آلومینیوم، کمبود بوکسیت، قیمت آلومینیوم را در طرح مذکور مورد بررسی قرار دادند.
از دیگر مباحث و چالش های مطرح شده میتوان به سرمایه گذاری، فرصت های صادرات در بازارهای جهانی، تاسیس شرکتهای پایین دستی به منظور توسعه صنعت و در نهایت پایش طرح جامع متناسب با شرایط مقتضی اشاره نمود.

1401/04/04
16:27:53
0.0 / 5
490
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار