لیست کالاهای مشمول کاهش عوارض تا ۵ آذر ماه اعلام می شود

لیست کالاهای مشمول کاهش عوارض تا ۵ آذر ماه اعلام می شود به گزارش آچار، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلان اینکه لیست کالاهای مشمول کاهش حقوق گمرکی حداکثر تا شنبه اعلام می شود، اظهار داشت: اگر واردکننده ای امسال کالاهای مشمول این لیست را با عوارض چهار درصد ترخیص کرده باشند، مبالغ اضافی تا یک درصد به آنها مسترد خواهد شد.


امید قالیباف در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: در قالب پشتیبانی از تولید داخل، وزارت صنعت، معدن و تجارت با بررسی زنجیره تامین و نقش هر کالا در تقویت تولید داخل، بعد از دریافت نظر دفاتر تخصصی، لیست ۳۶۰۰ کالای مشمول کاهش حقوق گمرکی را حداکثر تا روز شنبه به گمرک جمهوری اسلامی اعلام می کند.
به گفته وی لیست کالاهای مشمول کاهش حقوق گمرکی شامل ۸۵۰۰ ردیف تعرفه است که همه آنها ماشین آلات و مواد اولیه هستند و در تکمیل زنجیره ارزش و تقویت تولید داخل نقش دارند.
قالیباف با اعلان اینکه این مساله مربوط به بودجه سال جاری بوده و برای سال بعد هنوز تصمیمی گرفته نشده، در پاسخ به سوالی درباره ی تکلیف واردکنندگانی که عوارض چهار درصدی دریافت نمودند، اظهار داشت: اگر واردکننده ای امسال کالاهای مشمول این لیست را با عوارض چهار درصد ترخیص کرده باشند، مبالغ اضافی تا یک درصد به آنها مسترد خواهد شد.
ماجرای کاهش عوارض چیست؟
به گزارش آچار به نقل از ایسنا، اوایل تیرماه وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) طی نامه ای به رییس جمهوری با اعلان اینکه افزایش نرخ مبنای محاسبه تعرفه، افزایش مضاعف مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی را در پی داشته که در مجموع موجب افزایش هزینه های تولید، افزایش قاچاق، افزایش نیاز به نقدینگی، کاهش تولید و افزایش تورم خواهد شد، خواهان کاهش حقوق گمرکی برای مواد اولیه، واسطه ای، اجزا، قطعات، ماشین آلات و تجهیزات که با احتساب سود تجاری، حقوق ورودی آنها حداکثر ۱۰ درصد بوده به یک درصد شد. در نهایت اواخر مهرماه لایحه کاهش «نرخ حقوق گمرکی مواد اولیه، واسطه ای، اجزاء و قطعات و ماشین آلات و تجهیزات» به یک درصد به تایید شورای نگهبان رسید، اما گزارش ها در ایام اخیر حاکی از این بود که قانون یاد شده هنوز اجرا نشده است.
بر اساس بند (ه) تبصره ۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۱، نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در همه موارد، همچون محاسبه حقوق ورودی برمبنای نرخ ارز اعلام شده بانک مرکزی، نرخ سامانه مبادله الکترونیکی (ای تی اس) در روز اظهار و مطابق ماده ۱۴ قانون امور گمرکی است. همین طور در سال ۱۴۰۱ نرخ چهار درصد حقوق گمرکی یاد شده در صدر بند (د) ماده (۱) قانون امور گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و همین طور نهاده های کشاورزی و دامی به یک درصد تقلیل می یابد. نرخ سامانه ای. تی. اس بانک مرکزی، نرخی نزدیک به بازار است. همین طور امسال معافیت گمرکی ماشین آلات صنعتی نیز حذف شد. البته قانون معافیت گمرکی ماشین آلات یک قانون دائمی بود که با یک قانون یکساله بودجه لغو شده و بنظر می رسد حداکثر لغو قانون یاد شده فقط امسال باشد.
در بودجه سال ۱۴۰۰ هم مشابه همین قانون تصویب گردید، اما به سبب انتقادات فراوان از احتمال افزایش نرخها و برخی ابهامات اجرائی نشد.
منبع:

1401/09/02
14:48:24
0.0 / 5
77
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار