معاون وزیر صمت اعلام كرد؛

آخرین وضعیت عرضه خودرو در بورس

آخرین وضعیت عرضه خودرو در بورس به گزارش آچار، معاون وزیر صمت از حذف عرضه خودرو در بورس اطلاع داد و اظهار داشت: سال آینده عرضه خودرو به صورت نوبت دهی خواهد بود.به گزارش آچار به نقل از مهر، منوچهر منطقی امروز در نشست خبری در مورد تولید مشترک خودرو با کشور روسیه، اظهار نمود: در نمایشگاهی که در روسیه برگزار شد ۷۰۰ میلیون دلار تفاهم نامه در ارتباط با قطعات به امضا رسید و ۵۰ میلیون دلار تبدیل به قطعات شد. البته کار در روسیه یک مقدار کند پیش می رود.
معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت اضافه کرد: در عرصه تولید مشترک هم مانند تولید خودروی تندر ۹۰ با طرف روسی صحبت شد که نمونه اولیه این خودرو هم در شرکت پارس خودرو کامل شد و فروردین ماه رونمایی می شود و همزمان در روسیه هم تولید خواهد شد.
وی افزود: قوای محرکه این خودرو ای سی فایو است.
منطقی خاطرنشان کرد: مالکیت فکری خودروی تندر ۹۰ در ارتباط با شرکت سایپا است و با عنایت به تغییرات انجام شده، تندر ۹۰ پیشرفته به حساب می آید.
وی با بی ام این که صادرات یکی از ارکان برنامه ریزی صنعت خودرو در ۱۴۰۲ است، اظهار داشت: بحث تولید تارا هم در روسیه مطرح شده و درحال انجام مذاکرات هستیم تا سال آینده قطعی شود.
واردات ۲۰۰ هزار خودرو در ۱۴۰۲
منطقی در پاسخ به سوال مهر در مورد وضعیت عرضه خودرو در ۱۴۰۲ خاطرنشان کرد: دو عامل داریم برای سال آینده که یکی واردات است و بخشی از نیاز از این طریق پاسخ خواهد داده شد که پیشبینی می شود ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو واردات خواهیم داشت.
وی اضافه کرد: بر مبنای پیشبینی ها، تولید خودرو توسط تمام خودروسازان کشور هم در سال آینده یک میلیون و ۶۰۰ هزار خودرو خواهد بود. ازاین رو عرضه خودرو (هم تولید داخل و هم واردات خودرو) یک میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه خواهد بود.
عرضه خودرو در بورس منتفی شد
معاون وزیر صمت افزود: عرضه خودرو از راه نوبت دهی خواهد بود و اگر ظرفیت در سال ۱۴۰۲ پر شد، به سال ۱۴۰۳ موکول می شود.
وی در پاسخ به این سؤال مهر که یعنی عرضه خودرو از راه بورس منتفی شد؟ اظهار داشت: ابتدا عرضه خودرو در بورس از راه مجلس منتفی شد و شورای رقابت هم حذف عرضه در بورس را اعلام نمود ازاین رو فعلا بحث عرضه خودرو در بورس مطرح نیست.
برخورد با عرضه خارج از ضابطه خودرو
منطقی در مورد عرضه خارج از ضابطه خودرو توسط ایران خودرو اظهار نمود: ایران خودرو هر ۳ یا ۴ سال به پرسنل خود خودرو می دهد اما در وضعیت فعلی که همه در صف هستند بهتر بود این مورد را به تعویق می انداخت.
معاون وزیر صمت اضافه کرد: با توجه گزاراشات رسیده، برخورد مناسب با این عرضه های خارجی از ضابطه صورت خواهد گرفت.
انتخاب رندوم متقاضیان در سیستم نوبت دهی
وی در مورد حذف قرعه کشی خودرو، اظهار نمود: در سیستم قرعه کشی این گونه بود که ۲۰ هزار خودرو عرضه می شد و باید به صورت قرعه کشی بین متقاضیان چند نفر منتخب می شدند.
منطقی اضافه کرد: در شیوه نوبت دهی، سیاست این گونه است که همه متقاضیان با یک مبلغ پایه تقاضای خرید خودرو را ثبت می کنند و به صورت رندوم از راه سیستم نوبت دهی صورت می گیرد.
به گفته وی، از راه نوبت دهی به صورت رندوم زمان دریافت خودروی متقاضیان مشخص می شود.
منطقی اظهار داشت: کسانی که پول ثبت نام خودرو را واریز کرده و در فهرست قرارنگرفته اند با ۱۲۴ تماس بگیرند اساسا پیگیری شده و وارد فهرست خواهند شد.
تقاضای انباشته خودرو ۲ میلیون دستگاه است
وی در مورد میزان تقاضای انباشته خودرو، اظهار داشت: سال قبل میزان تقاضای انباشته خودرو ۲ میلیون دستگاه خودرو بود که ۴۰ درصد سال جاری پاسخ داده شد و بخشی هم سال آینده پاسخ داده خواهد شد.
افزایش ۳۰ تا ۷۰ درصدی قیمت خودرو در ۱۴۰۲
منطقی در مورد میزان افزایش قیمت خودرو اظهار نمود: محدوده افزایش قیمت خودرو در سال آینده ۳۰ تا ۷۰ درصد خواهد بود که آخر فروردین اعلام می شود.
وی در مورد این که خودرو با چه قیمتی به متقاضیان طرح عرضه ۵۰۰ هزار خودرو تحویل داده خواهد شد، اظهار نمود: در طرح عرضه ۵۰۰ هزار خودرو محصول با قیمت تعیین شده به مشتری تحویل داده خواهد شد و اگر کسی قصد انصراف داشت جریمه نخواهد شد.
منطقی اضافه کرد: در این طرح پیش فروشی نداریم بلکه خرید توسط متقاضیان واقعی صورت خواهد گرفت.
معاون وزیر صمت اظهار داشت: عرضه این خودرو ها هم از راه همان سامانه خودرو های وارداتی صورت خواهد گرفت.
وی خاطرنشان کرد: در طرح عرضه ۵۰۰ هزار خودرو به هیچ وجه قرعه کشی نداریم و اگر تقاضا بیشتر از عرضه بود، نوبت دهی صورت می گیرد و اگر در سال ۱۴۰۲ توان پاسخگویی را نداشتیم، تحویل به سال ۱۴۰۳ موکول می شود.
افزایش قیمت خودرو بر اساس صورت های مالی خودروسازان
معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت در مورد ورود مجدد شورای رقابت به بحث قیمت گذاری خودرو اظهار نمود: با عنایت به وضعیت فعلی خودرو و تقاضای بیشتر آن در مقایسه با عرضه، از نظر شورای رقابت، بازار خودرو انحصاری است و بدین منظور در مقوله قیمت گذاری آن ورود می کند.
وی اضافه کرد: شورای رقابت در این حوزه مبنای کار را سازمان حمایت قرار می دهد و قیمت های پیشنهادی سازمان حمایت را (که آن هم بر اساس صورت های مالی شرکت ها است) دریافت و مصوب می کند.
منطقی خاطرنشان کرد: بر این اساس اگر افزایش در قیمت خودرو ها داشته باشیم بر اساس صورت های مالی شرکتهای تولیدکننده است و شورای رقابت این قیمتها را صحت سنجی می کند.
وی افزود: با عنایت به این که از سال ۹۹ قیمت کارخانه ای خودرو ها تغییری نداشته و با عنایت به تورم موجود به احتمال زیاد بین ۳۰ تا ۷۰ درصد افزایش قیمت خودرو را شاهد خواهیم بود.
منطقی خاطرنشان کرد: در این خصوص محاسبات در پایان فروردین ماه صورت خواهد گرفت و در نهایت قیمت های جدید اعلام می شود.
کاهش تقاضای غیرواقعی خودرو
وی در مورد وضعیت عرضه و تقاضای خودرو هم اظهار داشت: وزارت صمت با اجرای طرح فروش یکپارچه و دیگر برنامه ها، به تدریج درحال کاهش تقاضای غیرواقعی خودرو است.
به گفته منطقی، امسال نسبت به ۱۴۰۰، شاهد افزایش ۳۰ درصدی عرضه خودرو بودیم و یک میلیون و ۲۶۰ هزار دستگاه خودرو ارائه شد. البته با احتساب خودرو های تکمیل شده کف پارکینگ خودروسازان، جمع عرضه امسال به بیشتر از یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه رسید.
معاون وزیر صمت تصریح کرد: امروز درحال حرکت به سمت تقاضای واقعی خودرو هستیم و در سال ۱۴۰۳ به عرضه و تقاضای واقعی خواهیم رسید.
وی اظهار داشت: عرضه ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو در سامانه یکپارچه، تقاضای سفته بازی را بشدت کاهش خواهد داد و تقاضاها به تدریج واقعی خواهد شد.

1401/12/24
13:28:02
0.0 / 5
154
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار