گزارش آچار؛

قطعی برق صنایع کابوسی برای رشد تولید در آذربایجان شرقی

قطعی برق صنایع کابوسی برای رشد تولید در آذربایجان شرقی به گزارش آچار، تحقق رشد تولید به مؤلفه های بسیاری نیاز دارد که یکی از این مؤلفه ها تأمین زیرساخت های مناسب همچون برق بوده و قطعی آن مانعی برای تحقق رشد تولید است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها – فاطمه ملک پور؛ وجود زیرساخت های مناسب مانند انرژی برق باعث رشد و توسعه صنایع می شود و تولیدکنندگان بدون نگرانی از کمبود انرژی مورد نیاز بر روی بخش تولید متمرکز خواهند شد.
آذربایجان شرقی با وجود ظرفیت های بالای صنعتی و تجاری همواره یکی از قطب های مهم اقتصادی کشور بوده است و الان هم با سرمایه گذاری های بسیاری که در قسمت صنعت انجام شده، تأمین زیرساخت ها بیشتر از گذشته حائز اهمیت می باشد این در شرایطی است که برپایه آمارهای اعلام شده سهم انرژی برق صنایع شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی تنها ۴۳ درصد است آماری که در تابستان سال قبل مانند یک کابوس در قسمت تولید خویش را نشان داد.
کمبود انرژی برق موضوعی است که در واقع قلب صنعت را هدف گرفته است. خاموشی صنایع، نگرانی از نتایج مکرر قطعی برق و از حرکت ایستادن چرخه تولید یعنی به خطر افتادن سرمایه و دلسرد شدن سرمایه گذاران که البته این مورد مانند سدی بزرگ برای دستیابی به تأکیدات مقام معظم رهبری در مورد مهار تورم و رشد تولید خواهد بود.
توقف چرخه تولید به علت کمبود برق
یک تولیدکننده مواد غذایی ضمن اشاره به مشکلات صنایع استان به علت کمبود برق به خبرنگار مهر می گوید: با قطعی برق خسارت های زیادی به واحدهای تولیدی وارد می شود برای مثال مواد اولیه ای که بر روی خطوط تولید و یا در فر قرار دارند با قطع ناگهانی برق خراب می شود که این مورد هزینه های زیادی برای واحدهای تولیدی بوجود می آورد.
علی جعفری می افزاید: کارکنان با قطعی برق بیکار می مانند و مجبور می شویم این نیروها را به خانه هایشان برگردانیم که در این حوزه هم تولیدکنندگان ضرر می کنند چون که در برابر کاری که انجام نشده باید به کارگران پول پرداخت کنند.

خرابی دستگاههای صنعتی شوخی نیست
وی ضمن اشاره به بروز صدمه های جدی به نرم افزارها و سخت افزارهای دستگاه ها ادامه می دهد: قطعی ناگهانی برق سبب مشکل فنی در گیربکس های دستگاههای کارخانه می شود و خرابی دستگاه ها شوخی نیست چون که برای مثال یک دستگاه صنعتی ۲۰ میلیون دلار قیمت دارد و خرابی این دستگاه ها خط تولید را متوقف می کند.
این تولیدکننده مواد غذایی می افزاید: به علت کمبود برق باید از یک سوخت جایگزین مانند گازوئیل استفاده نماییم که آنرا هم به سختی میتوان خریداری کرد چون که قیمت هر لیتر گازوئیل در بازار آزاد حدود هفت هزار تومان است.
جعفری با بیان اینکه در تمام دنیا انرژی برق شاکله تمام کارها است، اظهار می کند: با قطعی برق ارتباط قطع و مبادلات تجاری مختل می شود.
رشد تولید بدون تأمین برق موردنیاز صنایع غیر ممکن است
وی می افزاید: تابستان سال قبل سه تا چهار روز در هفته نزدیک به هشت ساعت از ساعت ۱۰ بامداد تا ۱۷ پس از ظهر قطعی برق داشتیم که با جایگزین کردن گازوئیل و یا استفاده از ژنراتورها خط تولید را راه اندازی می کردیم که در این صورت هم به علت توان پایین ژنراتورها امکان کار مطلوب وجود نداشت همینطور آلودگی صوتی و زیست محیطی از دیگر معضلات استفاده از سوخت های جایگزین است.
این تولیدکننده مواد غذایی با بیان اینکه با افزایش دمای هوا سال جاری هم در تابستان شاهد قطعی برق خواهیم بود، می گوید: با هر بار قطعی برق هزینه های نگهداری دستگاههای صنعتی افزایش خواهد یافت.
جعفری تاکید می کند: هزینه های تولید، نیروی انسانی، ایاب و ذهاب هزینه های سربار برای مجموعه ها است که با قطعی برق ایجاد می شود.

وی می گوید: سال قبل برنامه قطعی برق به صورت کلی اطلاع رسانی می شد که البته گاهی اوقات هم برق بدون اطلاع رسانی قطع می شد.
این تولیدکننده محصولات غذایی می افزاید: با قطعی برق نمی توان ابتدایی ترین کارها را انجام داد چه برسد به اینکه بخواهیم تولید را افزایش دهیم.
کمبود شدید انرژی برق در صنعت آذربایجان شرقی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان اینکه یکی از اشکالات مهم استان در حوزه صنعت کمبود شدید انرژی برق است، به خبرنگار مهر می گوید: آذربایجان شرقی در سالهای گذشته در حوزه برق مورد غفلت قرار گرفته است به صورتی که حالا در تأمین پست ها و شبکه برق و در تأمین برق پایدار در واحدهای صنعتی و معدنی مشکلات اساسی داریم.
صابر پرنیان می افزاید: مقایسه وضع موجود آذربایجان شرقی با استان هم ترازی مانند اصفهان نشان داده است در شهرک های صنعتی ما ۴۳ درصد برق مورد نیاز تأمین شده ولی این آمار در استان اصفهان ۱۰۶ درصد است.
وی ضمن اشاره به اهمیت اختصاص اعتباری قابل توجه برای تأمین زیرساخت های شهرک های صنعتی در مسافرت ریاست جمهوری به استان اظهار می کند: کمبود برق، صنایع استان و بخصوص سرمایه گذاری های بزرگ را با چالش های زیادی مواجه کرده است سرمایه گذاری هایی که می تواند علاوه بر تولید ثروت، زنجیره های تولید استان را تکمیل کند و صنایع کوچک را به حرکت دربیاورد.

تقاضا برای مصرف انرژی بیشتر از تولید انرژی است
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه از دیدگاه مقام معظم رهبری تولید درمان اصلی اقتصاد کشور است، به خبرنگار مهر می گوید: بعد از نامگذاری سال جاری بعنوان سال مهار تورم و رشد تولید از جانب مقام معظم رهبری کارگروهی در استان تشکیل و تیم اقتصادی موظف شد برنامه عملیاتی ویژه ای را برای استان تدوین کنند.
محمد کلامی با بیان اینکه به منظور افزایش میزان رشد تولید اقدامات بسیار خوبی در استان انجام شده است، می افزاید: کشور و به تبع آن استان آذربایجان شرقی در بعضی از حوزه ها مانند بخش انرژی گرفتار ناترازی هایی است به صورتی که تقاضا برای مصرف انرژی بیشتر از تولید انرژی است.
وی ادامه می دهد: مصرف برق استان نزدیک به سه هزار و ۲۰۰ مگاوات و در زمان پیک مصرف نزدیک به سه هزار و ۷۰۰ مگاوات است در حالیکه تولید برق تنها هزار و ۵۰۰ مگاوات است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی می گوید: مشکل در تأمین برق سبب می شود سرمایه گذاران گرفتار مشکل شوند و یا روند سرمایه گذاری ها زمان بر شود البته به منظور راه اندازی نیروگاه ها و افزایش پست های برق برنامه ریزی کرده ایم.
کلامی تاکید می کند: در استان اصلی ترین مشکل بخصوص در واحدهای تولیدی استفاده از تکنولوژی های فرسوده است که این مورد سبب افزایش مصرف انرژی و کاهش ساخته شده است.

ایجاد پست های برق در اولویت برنامه ها
وی می افزاید: برنامه اصلی ما ایجاد پست های برق است چون اگر نیروگاه هم راه اندازی شود ولی پست برق نداشته باشیم برقی که تولید شود در سایر استان ها مصرف خواهد شد یعنی به عبارتی استانی بیشتر از برق استفاده می نماید که بیشترین پست برق را دارد در واقع پست برق، سهم برداشت است.
وی با بیان اینکه راه اندازی سه پست برق ۴۰۰ مگاوات در مسافرت ریاست جمهوری به استان مصوب شده بود، می گوید: هم اکنون قراردادی در این خصوص با مشارکت ۲۰ درصد شهرک، ۲۰ درصد سازمان برنامه و بودجه و ۶۰ درصد شرکت برق منطقه ای منعقد شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی ادامه می دهد: زمین مورد نیاز راه اندازی پست برق هشترود در آستانه انعقاد قرارداد است که در این حوزه ۳۰۰ میلیارد هم اعتبار تخصیص یافته است.
وی با اشاره با اهمیت راه اندازی نیروگاه های کوچک مقیاس و نیروگاه های خورشیدی در تأمین انرژی برق صنایع می گوید: شرکت مس سونگون یک نیروگاه ۲۵۰ مگاواتی خورشیدی، یک نیروگاه ۵۲ مگاوات بادی و یک نیروگاه ۳۰ مگاوات سیکل ترکیبی راه اندازی می کند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی می گوید: بخش خصوصی درخواست راه اندازی یک نیروگاه ۷۵۰ مگاوات خورشیدی کرده که هم اکنون بر سر قیمت فروش برق با وزارت نیرو مشکل بوجود آمده است که تلاش می نماییم این موارد را حل نماییم.

تأمین برق صنایع آذربایجان شرقی تا دو سال آینده
کلامی با بیان خبر خوشی در خصوص اینکه با اقدامات انجام شده تا دو سال آینده از لحاظ تأمین برق مورد نیاز صنایع استان مشکلی نخواهیم داشت، می گوید: اقدامات راه اندازی دو نیروگاه ۲۵۰ مگاوات سیکل ترکیبی در تیکمه داش و بستان آباد از جانب بخش خصوصی در حال انجام می باشد.
وی در پاسخ به اینکه آیا تا دو سال آینده انرژی برق صنایع استان ۱۰۰ درصد تأمین خواهد شد، می گوید: هم اکنون کدام شهرک از ما درخواست انرژی برق کرده که ما تابحال برق را تأمین نکرده ایم؟ البته به جز صنعت فولاد آن هم فولاد ذوب نه آلیاژی.
تخصیص اعتبار برای تأمین زیرساخت های برق صنایع
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه هم اکنون اعتبار مورد نیاز این بخش تأمین شده است، اضافه می کند: راه اندازی هر پست برق به شرط تأمین نقدینگی حدود دو سال زمان خواهد برد البته منظور راه اندازی پست برق ۴۰۰ مگاوات است.
بر اساس این گزارش در شرایط کنونی با وجود جنگ اقتصادی تمام عیار و ظالمانه ای که دشمنان، ضد کشورمان ایران راه انداخته اند تولیدکنندگان بیشتر از هر زمان دیگری احتیاج به حمایت دارند حمایتی همه جانبه که سرمایه گذاران را به فعالیت در قسمت تولید دلگرم کند تا چرخه تولید بی وقفه به حرکت خود ادامه دهد. در این میان بدون تردید؛ هر گونه کمبود در زیرساخت ها بخصوص کمبود انرژی برق در صنایع می تواند به شکل جدی تولید را مختل کند و سبب کاهش بهره وری و افزایش هزینه های تولید شود که در نهایت دود این مسائل به چشم مصرف کنندگان و یا همان مردم خواهد رفت.


منبع:

1402/02/29
15:43:00
0.0 / 5
317
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار