نقشه راه خاک کشور تدوین می شود

نقشه راه خاک کشور تدوین می شود به گزارش آچار، رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور اظهار داشت: نقشه راه خاک کشور توسط موسسه تحقیقات خاک و آب تدوین خواهد شد.به گزارش آچار به نقل از ایسنا، نشست مشترک معاونت آب و خاک و موسسه تحقیقات خاک و آب کشور با عنوان"نقشه راه خاک های کشور" در روز گذشته در موسسه تحقیقات خاک و آب کشور برگزار شد.

هادی اسدی رحمانی - رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور - در رابطه با اهداف برگزاری این نشست بیان نمود: با عنایت به دستور معاون آب وخاک وزارت جهاد کشاورزی، نقشه راه خاک کشور توسط موسسه تحقیقات خاک و آب با عنایت به هفت دهه نقش آفرینی در نظام تحقیقاتی - اجرایی کشور باید تدوین شود.

وی اضافه کرد: نقشه راه تدوین شده دارای شش محور شامل شناسایی منابع خاک و ارزیابی اراضی، پایش کمی و کیفی خاک های کشاورزی، حفظ و پایداری حاصلخیزی خاک، افزایش کربن آلی خاک ها، جلوگیری از تخریب و آلودگی منابع خاک و بازسازی آن و ترویج، فرهنگسازی و ساماندهی نظام های آموزشی- تحقیقاتی کشور است که با عنایت به ظرفیتی که در معاونت آب و خاک وجود دارد، امیدواریم عملیاتی شود. در سال ۱۴۰۱ این موسسه با اعتبارات خود کارهای آغازین را در این خصوص انجام داده است.

صفدر نیازی شهرکی- معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی - در رابطه با نتایج برگزاری این نشست اظهار نمود: در قسمت کشاورزی مجموعه خاک مظلوم واقع شده است. در همین راستا، جلسات گوناگونی را در موسسه خاک و آب برگزار کردیم و مقرر شد تا یک نقشه راهی برای خاک در برنامه هفتم داشته باشیم و معاونت این طرح را اجرایی کند. موسسه تحقیقات خاک و آب هم ناظر به مجموع عملیات باشد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: منابع خاک کشور و بهره برداری از آن ظرفیتی برای دستیابی به امنیت غذایی است که باید بررسی شود و بر مبنای آن الگوی کشت طراحی شود. برنامه نقشه راه خاک بعد از نهایی شدن و تصویب نهایی باید عملیاتی شود که تحقق این امر به عهده معاونت آب و خاک است.

نیازی اظهار داشت: همفکری و هماهنگی بین موسسه تحقیقات آب و خاک و معاونت مهم ترین هدف این نشست بوده است.
1402/03/02
13:05:41
0.0 / 5
314
تگهای خبر: ارز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار