گزارش،

ماجرای فروش کارخانه آرد و نشاسته یاسوج چیست؟

ماجرای فروش کارخانه آرد و نشاسته یاسوج چیست؟ آچار: کهگیلویه و بویراحمد سازمان اقتصادی کوثر بتازگی اعلام نموده که مصمم به فروش کارخانه آرد، نشاسته و گلوکز یاسوج، مرکز کهگیلویه و بویراحمد به بخش خصوصی است که این مساله با واکنش هایی مواجه گردید.


«ناصر فخاری»، مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر اظهار داشت: این سازمان باتوجه به زیان ده بودن کارخانه آرد، نشاسته و گلوکز یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد مصمم به فروش آن به بخش خصوصی است.
وی ضمن اشاره به این که ظرفیت تولید این کارخانه ۳۰۰ تن در شبانه روز بوده و در زمینی به مساحت یک هکتار در ورودی جاده سروک واقع شده است، اضافه کرد: اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم این کارخانه به ترتیب حدود ۸۰ و ۵۰۰ نفر است.
فخاری اظهارکرد: ظرفیت اسمی کارخانه آرد و نشاسته یاسوج ماهانه ۴۰ هزار تن است در صورتیکه اولین مرحله آن تنها با ۴۵ درصد ظرفیت تولید کار می کند.
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر تصریح کرد: این کارخانه مدت پنج سال است که زیان ده است و برمبنای فرمایشات مقام معظم رهبری کارخانه ای که چند سال زیان ده باشد باید به بخش خصوصی واگذار شود.
فخاری اشاره کرد: ما وارث ناکارآمدی های دوران قبل هستیم و باید تصمیمات انقلابی برای این کارخانه گرفته شود. با تغییر رویکرد و تغییر مدیر در کارخانه آرد یاسوج نتواستیم کارخانه را به راندمان برسانیم.
وی افزود: امروز با حضور در گلزار شهدای یاسوج مرکز استان برخی از فرزندان جانبازان و ایثارگران و شهدا گلایه می کردند که عده ای برمبنای رانت وارد این کارخانه شده اند، بعضی وقت ها تنها ظاهرمان برای خداست و باطن مان به شکلی دیگری است.
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر عنوان کرد: سعی کردیم که کارخانه را به راندمان برسانیم، بدین منظور رویکردها و مدیریت ها را تغییر دادیم، اما متأسفانه اتفاق خاصی نیفتاد.
فخاری همین طور در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز اظهار داشت: این مجتمع را می فروشیم، اما نه به قیمت ناچیز. احیا و رونق این کارخانه تنها با واگذاری به بخش خصوصی میسر است.
وی ادامه داد: انقلاب اقتصادی با خصوصی سازی محقق می شود و مشکلات این کارخانه به بیت المال خسارت وارده کرده است که می طلبد تعیین تکلیف شود.
مدیر عامل سازمان اقتصادی کوثر با اشاره به اینکه اگر این کارخانه توسط بخش خصوصی اداره شود سبب رونق استان می شود، تصریح کرد: این کارخانه چهار فاز دارد که تنها یک فاز آن فعال است و با خصوصی سازی سه فاز دیگر آن نیز راه اندازی می شود. چنانچه بتوانیم سرمایه مان را از این کارخانه آزاد نماییم، می توانیم بخش زیادی از مشکل مسکن جامعه ایثارگران استان کهگیلویه و بویراحمد را رفع نماییم.
فخاری اشاره کرد: مالکیت این کارخانه متعلق به این سازمان است و برمبنای قانون مختار به قیمت گذاری و فروش آن به بخش خصوصی است. فعال سازی این کارخانه به ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و صرف چنین اعتباری باتوجه به زیان ده بودن این صنعت غیرمنطقی است.
وی بیان کرد: سهام دار این مجتمع قیمت فروش آنرا ۲۷۵ میلیارد تومان پیشنهاد کرد.
به جای واگذاری، بهتر است مدیریت ها اصلاح شود
آیت الله سید نصیر حسینی، نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج در دیدار مدیر عامل سازمان اقتصادی کوثر اظهار داشت: بجای واگذاری این صنعت بزرگ به بخش خصوصی، بهتر است مدیریت ها اصلاح گردد.
وی ضمن اشاره به تصمیم سازمان اقتصادی کوثر در خصوص فروش کارخانه آرد، نشاسته و گلوکز این شهر به بخش خصوصی اضافه کرد: ما از خصوصی سازی و دولتی شدن بنگاه های اقتصادی استان خاطره خوشی نداریم چونکه به بهانه خصوصی سازی سرمایه مملکت به فنا و غارت رفته است.
حسینی ضمن انتقاد از قیمت گذاری مجتمع صنعتی آرد، نشاسه و گلوکز یاسوج از طرف سازمان اقتصادی کوثر افزود: قیمتی که از طرف این سازمان پیشنهاد داده شده غیرمعقول و نگران کننده است به همین خاطر دستور ورود دستگاه قضا به این مساله را داده ایم.
مزاید فروش کارخانه آرد و نشاسته کنسل شد
"سید احسان عسکری"، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار داشت: کارخانه آرد، نشاسته گلوکز و دگستروز یاسوج مربوط به بنیاد شهید و امور ایثارگران است.
وی ادامه داد: در مسافرت دوره اول رییس جمهور با استان کهگیلویه و بویراحمد مصوب شد که ۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای احیا و فعال کردن سه فاز تعطیل شده این کارخانه شامل نشاسته، گلوکز و دگستروز پرداخت گردد البته فاز آرد این واحد صنعتی اکنون فعال است اما تا حالا این مصوبه عملی و اجرائی نشده است و گزارش این مسئله به نهاد ریاست جمهوری داده شد.
عسکری درباب فروش کارخانه آرد، نشاسته، گلوکز و دگستروز یاسوج که به مادر صنعت استان کهگیلویه و بویراحمد مشهور است، اظهار داشت: استانداری با هماهنگی دادگستری استان با تهران مکاتبه ای کرده اند و مزایده کارخانه آرد و نشاسته یاسوج را جهت فروش کنسل و از فروش آن جلوگیری شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد: در صورتیکه مجدداً برای فروش این کارخانه اقدام می شود جلوی این کار را خواهیم گرفت.
عسکری افزود: پیگیر اجرای مصوبه سفر اول رییس جمهور به استان کهگیلویه و بویراحمد درباب کارخانه آرد، نشاسته، گلوکز و دگستروز یاسوج هستیم.
وی بیان کرد: قیمت ۲۷۵ میلیارد تومانی اعلام شده از طرف مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر برای فروش کارخانه آرد، نشاسته، گلوکز و دگستروز یاسوج تناسلی با قیمت واقعی ندارد چونکه برای قیمت گذاری به کار کارشناسی نیاز است اما قیمت بیش از ۱۰۰۰میلیارد تومان است.

گفتنی ست که سازمان اقتصادی کوثر اویل دهه ۷۰ با هدف تامین آرد و کمک به رونق بخش صنعت و کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد بخش آرد و نشاسته و در ادامه گلوکز و دکستروز کارخانه آرد، نشاسته و گلوکز یاسوج را راه اندازی نمود.
کارخانه آرد، نشاسته و گلوکز یاسوج اویل فعالیت بر روی ریل و چرخه تولید قرار داشت و روز به روز وضعیت بهتری داشت تا نماد صنعت این استان بر صفحه زیبای این دیار بدرخشد، علاوه بر تامین آرد مورد نیاز استان کهگیلویه و بویراحمد، آرد دیگر استانها را تولید و تامین می کرد و کار تا جایی پیش رفت که محصولات تولیدی این واحد صنعتی به دیگر کشورها صادر می شد. کارها خوب پیش می رفت تا این که در سال ۸۴ رکود گلوی این کارخانه را گرفت و دیگر قطار این کارخانه از ریل خارج شده و روز به روز بر مشکلاتش افزوده می شد و تا جایی که در روزگاری شاهد تعطیلی تمامی خطوط تولیدی آن بودیم.
کارخانه آرد، نشاسته، گلوکز و دکستروز یاسوج در گذشته با تولید ۱۳۰ هزار تن محصول در کشور حرف برای گفتن داشت. اشتغالزایی این کارخانه بزرگ ۳۵۰ نفر بود که اکنون به حدود ۴۰ نفر رسید.1402/03/13
15:10:36
0.0 / 5
259
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار