آشنایی با آچارهای سوكتی

آشنایی با آچارهای سوكتی آچار: آچار سوكتی از آن دسته آچار هایی می باشد كه در هر كارگاهی پیدا می شود. در مطالب قبلی آچارهای تخت و تنظیم شونده را معرفی كردیم. در این مطلب به معرفی انواع دیگری از آچارها می پردازیم.


آچار پنجه كلاغی
 
این ابزارها در واقع همان آچارهای تخت معمولی هستند، با این تفاوت كه دسته ندارد. (البته سر انواع دیگر آچارها نیز به این شكل یافت می‌شود) این ابزار دارای یك سوراخ مربعی است كه توسط یك واسطه به دسته آچار سوكتی وصل می‌شود. سطح آچار با محور دسته آچار سوكتی تفاوت سطح دارد كه در مواردی یك مزیت به حساب می‌آید. این آچارها در مكان‌هایی استفاده می‌شوند كه فضای كافی نباشد یا برای مواردی كه اندازه آچار بزرگ است انواع معمولی در آن اندازه سنگین می‌شود و استفاده از این نوع ابزار بسیار سبك‌تر و راحت‌تر است.
 
آچار سریع ­العمل
 
اگر خودرو شما تا به حال پنچر شده باشد حتماً این آچار را در صندوق‌عقب خودرو خود دیده‌اید. این ابزار دارای یك دسته خارج از مركز است و سر آن قابلیت اتصال سوكت را دارد. دسته خارج از مركز این ابزار به سریع‌تر و قوی‌تر باز و بسته شدن  پیچ و مهره‌ها كمك می‌كند. این ابزار در مواردی استفاده می‌شود كه فضای كافی برای پیچاندن دسته وجود داشته باشد.
 
آچار سوكتی گشتاور (ترك متر دستی)
 
ظاهر این ابزار شبیه آچار سوكتی است اما از آن بیشتر در مونتاژ مكانیزم‌های دقیق استفاده می‌شود. در مدل آنالوگ آن روی دسته ابزار گردونه‌ای قرار دارد كه می‌توان با چرخاندن آن میزان گشتاوری كه به پیچ یا مهره وارد می‌شود را تنظیم نمود. در مدل دیجیتال آن نیز همین اتفاق با چند دكمه ساده تنظیم می‌شود. سر این ابزار امكان اتصال سر سوكتی را دارد و هر اندازه از پیچ یا مهره‌ها را می‌تواند با گشتاوری مشخصی  محكم كند.
 
آچار فیلتر روغن
 
وظیفه اصلی این ابزار باز كردن فیلتر­های روغن استوانه‌ای است. اما ممكن است برای سوكت نیز استفاده شود.
 
آچار دمبلی
 
این آچار دارای دو سر است كه هر سر آن چهار وجه دارد و هر وجه می‌تواند اندازه مشخصی از مهره را در خود جا دهد. این ابزار را بیشتر در تعمیرگاه‌های دوچرخه می‌توان دید.
 
آچار تسمه‌ای
 
این آچار دارای یك دسته و سر آن ‌یك تسمه حلقه شده دارد. با تنظیم این حلقه می‌توان دور هر استوانه‌ای را گرفت و آن را به چرخاندن وا‌داشت.
 
آچار زنجیری
 
این ابزار شبیه آچار تسمه ایست. با این تفاوت كه به‌ جای تسمه، زنجیر قرار دارد. این ابزار برای باز كردن چرخ زنجیرها استفاده می‌شود. بیشترین استفاده این ابزار در رهاسازی چرخ زنجیرهای دوچرخه‌ها استفاده است. دانه‌های زنجیر در دندانه‌های چرخ زنجیر درگیر شده و آن را باز می‌كند.
 
1396/04/19
14:55:06
2.5 / 5
7173
تگهای خبر: آچار , ابزار , پیچ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
ابزار دوست:
آچار سوکتی خیلی کار را راحت می کند

البته اگه چینی نباشه و خودش باعث دردسر نشه
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار