لاریجانی در نشست فراكسیون معدن تاكید كرد؛

جذب سرمایه گذاری خارجی باید تسریع گردد

جذب سرمایه گذاری خارجی باید تسریع گردد به گزارش آچار رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید از ظرفیت رفع تحریم ها بهره برد و در جهت منافع كشور نسبت به جذب سرمایه گذاری خارجی اقدام لازم انجام گیرد.به گزارش آچار به نقل از خانه ملت، نشست فراكسیون معدن و صنایع معدنی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار گردید.
علی لاریجانی در این نشست با اشاره به اینكه بخش معدن در كشور جدی است، عنوان كرد: همه مسئولان از جمله مقام معظم رهبری و مجلس به مبحث معدن توجه ویژه و تاكید دارند چون كه این بخش پیش راه توسعه آینده كشور به حساب می آید ازاین رو باید موانع و زمینه های توسعه آن مشخص و نظرات مشورتی در این زمینه دریافت شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه در این جلسه پیشنهادات موثری عرضه شد، اظهار داشت: باید در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی سرعت بیشتری تولید كرد تا از تكنولوژی بهره مند شویم، باید از ظرفیت رفع تحریم ها بهره برد و در جهت منافع كشور نسبت به جذب سرمایه گذاری خارجی اقدام لازم انجام شود.
وی با اشاره به مدل جدید قراردادها تصریح كرد: مدل جدید برای قراردادها دردسرها را كم خواهد كرد؛ هر چه زودتر روی این مورد كار كنیم چون كه از این منظر به منافع كشور كمك خواهد شد و اگر لازم به حمایت و تسهیلات لازم بود مجلس كمك خواهد نمود.
لاریجانی با اشاره به نگرانی های بخش خصوصی در زمینه بازرسی ها عنوان كرد: باید نگرانی در زمینه بازرسی ها روشن تر شود ازاین رو باید به طور دقیق و مكتوب مبحث به مجلس شورای اسلامی عرضه شود تا یا به روش رفع موانع قانونی وارد عمل شویم یا جلساتی با سازمان بازرسی كشور برگزار گردد تا بر مبنای ملاحظات كشور در این زمینه اقدام كنیم.
وی همینطور به صندوق بیمه معادن اشاره كرد و اظهار داشت: برای صندوق بیمه معادن بودجه ای در نظر گرفته شده است كه باید به طور جدی به آن پرداخت، این صندوق می تواند حمایت كننده بخش های معدنی باشد ازاین رو در بودجه امسال با استفاده از لایحه مبحث مطرح شود چون كه می تواند سنگر و پشتیبان خوبی برای معادن محسوب شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی همینطور از بخش های خصوصی كه در زمینه معادن فعالیت می كنند خواست تا ایرادات قانونی را به مجلس ارائه نمایند تا در فراكسیون یا كمیسیون موضوعات بررسی و اصلاحات آن در اولویت قرار گیرد.
لاریجانی با اشاره به اینكه سفارش ای برای بخش معدنی كشور دارد، اظهار داشت: اگر در زمینه صادرات كار نكنیم در كشور با مشكل مواجه می شویم ازاین رو باید استراتژی صادرات را به طور جدی دنبال كنیم، این مورد در معدن هم وجود دارد.
وی ادامه داد: در صادرات دو نكته وجود دارد اول اینكه شركت های بزرگ برای صادرات در نظر گرفته شود و در ادامه باید رقابت ها در بخش های مختلف منفی نباشد ازاین رو نیازمند ساماندهی رقابت های صادراتی هستیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاكید بر اینكه باید مشوق های صادراتی مداوم شود، تصریح كرد: دولت تاكید دارد كه برای پرداخت بودجه جاری مجبور است از بخش های دیگر برداشت كند ازاین رو لازم است در قانون پیش بینی شود كه دو درصد از صادرات را در صندوقی برای پشتیبانی از صادركنندگان در نظر گرفته شود، پیشنهاد می كنم این مورد به صورت دائمی انجام شود تا بخش های مختلف صادرات دغدغه عدم حضور در سال بعد را نداشته باشد.
شریعتمداری: چارچوبی برای قراردادهای بین المللی مشخص می شود
محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در این جلسه عنوان كرد: شرایط برای توسعه معدنی مهیا نیست با این حال وزارتخانه برای اجرای دستور مجلس و تعیین اولویت های معدنی لیستی تهیه كرده است كه اعتقاد داریم این لیست باید بر مبنای سند آمایش سرزمینی تهیه می شد با این حال بر مبنای اطلاعات ناقص خود تا حدودی لیستی از اولویت ها تهیه شده است.
وی با اشاره به پیش نویس نقشه راه معدن و صنایع معدنی عنوان كرد: دو هفته گذشته پیش نویسی از نقشه راه معدن و صنایع معدنی برای۴ سال آینده در۹ فصل به كمیسیون صنایع و معادن مجلس عرضه شد تا نظرات نمایندگان در این زمینه جمع آوری و در نهایت نهایی شود.
این عضو كابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینكه سند راهبردی صنایع معدنی تحت كتابی انتشار یافته است، تصریح كرد: از آنجایی كه وفاق كامل در زمینه مطالب این كتاب وجود ندارد از عرضه اطلاعات آن در كمیسیون های مختلف مجلس خودداری كرده ایم با این حال تلاش شده با برگزاری جلسات مختلفی با بخش های مختلف صنایع و معادن كشور برگزار تا گزارش هایی از مشكلات دریافت كنیم.
شریعتمداری از بررسی لایحه ای در زمینه معادن و مغایرت های آن در بخش های مختلف اطلاع داد و اظهار داشت: لایحه مذكور به كمیسیون فرعی دولت ارجاع داده شد تا نظرات در آنجا جمع آوری و در نخستین فرصت برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شود اما انتظار داریم با همكاری مجلس تا آخر سال جاری این لایحه نهایی تا قانون معدن دارای مشخصات لازم باشد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاكید كرد: در بخش اكتشاف باید كارهای بزرگی در كشور انجام شود تا شاهد تولید صنایع فولادی در بخش های مختلف كشور نباشیم ازاین رو در ابتدا لازم است روش كار اكتشاف را تغییر دهیم ازاین رو باید اكتشاف از حالت سنتی خارج شود و تولید برای صادرات انجام شود نه آن كه تنها با خام فروشی، درآمدزایی كنیم.
وی همینطور عنوان كرد: در نظر داریم چارچوبی برای قراردادهای بین المللی مشخص كنیم تا بتوانیم در عرض دو ماه آینده سرمایه های خارجی را برای حضور در كشور پرزنت كنیم و به شكلی می توانیم همان الگوی IPC در زمینه معادن پیاده كنیم.
شریعتمداری با اشاره به وضعیت معادن كوچك در كشور اظهار داشت: باید وضعیت معادن كوچك اصلاح شود و تا آن زمان انتظار می رود كه معادن بزرگ از این معادن مراقبت و به عبارتی پدری كنند، اخیراً با ۷۰ نفر از مسئولان برای برنامه داشتن در بخش معادن كوچك جلساتی داشتیم.
وی ادامه داد: ۵ هزار و ۹۰۰ واحد فعال معدنی داریم، ۴ هزار و ۲۰۰ واحد معدنی در حال تجهیز یا ركود داریم همینطور مشخص شد تا در بخش ساختمانی رونق تولید نشود نمی توانیم در زمینه صنایع و معادن رونقی تولید كنیم.
 

1396/08/22
13:21:49
5.0 / 5
6053
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار