حمایت از تمدید توافق كاهش تولید

حمایت از تمدید توافق كاهش تولید به گزارش آچار شش وزیر عضو كمیته مشترك اوپك و غیراوپك شامل عربستان سعودی و روسیه چهارشنبه شب پیش از نشست رسمی اوپك در وین دیدار كرده و تمدید كاهش تولید تا آخر سال ۲۰۱۸ را سفارش كردند.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، عصام المرزوق، وزیر نفت امارات متحده عربی در پاسخ به اینكه آیا این كمیته درباره تمدید ۹ ماهه توافق كاهش تولید به توافق رسیده است، به خبرنگاران گفت این یكی از سفارش های مطرح شده بود.
الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه نسبت به مدت تمدید توافق كه در مارس سال میلادی آینده به آخر می رسد اطمینان كمتری داشت. وی اظهار داشت: بازار هنوز به طور كامل متعادل نشده است. تلاش های مشترك بعد از اول آوریل ضروری است. همه سفارش كرده اند كه توافق می تواند تمدید شود و در نشست رسمی جزئیات آن مورد بحث قرار خواهد گرفت.
رویترز به نقل از منابع آگاه مختلف از مذاكرات نوشت: روسیه گزینه بازبینی توافق در نشست بعدی اوپك كه در ماه ژوئن برگزار می گردد را در صورت داغی بیش از اندازه بازار پیشنهاد كرده است.
اولیویه جیكوب از شركت مشاوره پتروماتریكس در این باره اظهار داشت: اگر گزینه بازبینی در ژوئن مطرح شود در واقع تنها یك تمدید سه ماهه وجود خواهد داشت.
نفت برنت و نفت خام آمریكا هفته جاری تحت تاثیر انتظار بازار برای نتیجه نشست اوپك روند كاهشی داشتند.
خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی در نشست مانیتورینگ اظهار كرده بود كه كاهش تولید بایستی تمدید شود زیرا تعادل مجدد بازارهای نفت هنوز به طور كامل محقق نشده است.
بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران كه در خیلی از موارد قبل با همتای سعودی خود اختلاف نظر داشت، اظهار نمود با تمدید كاهش تولید به مدت ۶ یا ۹ ماه به منظور كمك به تعادل مجدد بازار موافق است.
وزیر انرژی روسیه بعد از دیدار با همتای سعودی خود گفت ما درك می كنیم كه بایستی گامهای بیشتری برای متعادل شدن بازار برداریم. ما با عربستان تفاهم نظر داریم.
آمریتا سون از شركت مشاوره "انرژی اسپكت" بر این باور است كه بحث عربستان سعودی و روسیه درباره زمان و نه اصل توافق است.
عربستان سعودی بر این باور است كه هنوز زود است درباره استراتژی خروج صحبت شود زیرا تعادل مجدد بازار هنوز به طور كامل تحقق نیافته اما روسیه مایل است این كار زودتر انجام شود. اوپك در سه دیدار گذشته شگفتی آفرین بوده و اقداماتی بیش از آنچه بازار پیش بینی می كرد انجام داد.
دو منبع مطلع از مذاكرات اظهار كرده اند كه این گروه ممكن است درباره محدود كردن تولید نیجریه و لیبی در سطح به ترتیب ۱. ۸ میلیون بشكه در روز و یك میلیون بشكه در روز گفت و گو كند. این دو كشور عضو اوپك تابحال به علت ناآرامی داخلی و حجم تولید كمتر از حد معمولشان از مشاركت در كاهش تولید معاف شده بود.
كاهش تولید از ابتدای سال ۲۰۱۷ به اجرا درآمده و كمك كرده و مازاد ذخایر نفت جهانی نیمی كاهش پیدا كنند. با این همه به قول منابع اوپك، ذخایر جهانی همچنان ۱۴۰ میلیون بشكه بالای متوسط ۵ ساله قرار دارد.
روسیه اعلام كرده مایل است درباره نحوه خروج تولید كنندگان از توافق كاهش تولید درك بهتری داشته باشد زیرا لازم است دستورالعملی برای شركت های انرژی دولتی و خصوصی خود فراهم كنند.
نواك خطاب به كمیته مونیتورینگ اظهار كرده كه این مسئله و مشخص كردن استراتژی كه از اول آوریل سال ۲۰۱۸ دنبال خواهد شد اهمیت دارد.
جبار اللعیبی، وزیر نفت عراق اظهار كرده كه تابحال مذاكرات چندانی درباره استراتژی خروج انجام گرفته است.
برخی از تولیدكنندگان روسی شامل روس نفت كه توسط ایگور سچین، متحد نزدیك ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه اداره می شود، طولانی شدن كاهش تولید را مورد پرسش قرار داده و اعلام نموده اند كه این امر به از دست رفتن سهم بازار به شركتهای آمریكایی منجر خواهد شد كه تولیدشان را كاهش نمی دهند.
اوپك كه متشكل از ۱۴ كشور است معمولاً نسبت به استراتژی های خروج نگرانی چندانی نداشته است زیرا اعضای آن با نزدیك شدن به زمان انقضای چنین توافقهایی، میزان پایبندی خویش را كمتر كرده و سهمیه تولیدشان را نقض كرده اند.


 

1396/09/09
19:25:30
5.0 / 5
5440
تگهای خبر: بازار , تولید , متر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار