كارنامه صنعتی، معدنی و تجاری دولت دوازدهم

كارنامه صنعتی، معدنی و تجاری دولت دوازدهم به گزارش آچار بعد از عرضه گزارش عملكرد ۱۰۰ روزه دولت دوازدهم از جانب رییس جمهوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هم فعالیت های خود طی مدت مذكور را شرح داد.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، وزارت صمت در 100 روز اول استقرار دولت یازدهم ۱۷۲۴ فقره پروانه بهره برداری صنعتی با سرمایه گذاری ۶۸۷۶ میلیارد تومان و اشتغال ۲۷ هزار و ۸۳۹ نفر را صادر كرده است.
در این مدت همینطور ۴۹۵۰ فقره جواز تأسیس صنعتی با پیش بینی سرمایه گذاری ۵۸ هزار و ۲۱۸ میلیارد تومان و پیش بینی اشتغال ۱۱۲ هزار و ۲۰ نفر مدنظر قرار گرفته است.
صنایع
پرداخت بیش از ۲۶ هزار و ۸۵۱ میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید، صدور ۴۹۵۰ جواز تأسیس و ۱۷۲۴ پروانه بهره برداری صنعتی از اهم اقدامات وزارت صمت در 100 روز اول دولت دوازدهم بود.
صدور ۲۵۳ پروانه بهره برداری، ۱۷۷ گواهی كشف و ۳۲۵ پروانه اكتشاف در حوزه معدن، ۹۰ جواز تأسیس و ۳۵ پروانه خدمات فنی و مهندسی و هفت جواز تأسیس و یك پروانه مركز پژوهش های صنعتی و معدنی از دیگر اقدامات انجام شده از جانب وزارت صمت در 100 روز اخیر بوده است.
از سوی دیگر در چارچوب طرح رونق تولید و تا ۲۲ آبان ماه حدود ۳۵ هزار و ۹۹۳ فقره ثبت نام انجام شده كه ۱۴ هزار و ۶۹۹ مورد از آن ها با مبلغ حدود ۱۰۶ هزار و ۲۷۹ میلیارد ریال به بانك های عامل معرفی و ۲۸۸۷ مورد هم بیش از ۲۶ هزار و ۸۵۱ میلیارد ریال تسهیلات دریافت كردند.
در زمینه صدور مجوزهای صنفی هم وزارت صمت در 100 روز ابتدایی دولت دوازدهم ۸۸ هزار و ۵۸۴ مجوز صنفی صادر كرد كه شامل ۲۰ هزار و ۱۴۷ مجوز تولیدی، ۵۴ هزار و ۵۶۹ مجوز توزیعی و ۱۳ هزار و ۸۶۸ مجوز خدماتی بود.
علاوه بر این ۱۱۵۲ فقره قرارداد سرمایه گذاری در شهرك ها و نواحی صنعتی به مساحت ۴۴۱ هكتار طی ۱۰۰ روزه دولت دوازدهم در دستور كار قرار گرفته است و دو شهرك و ناحیه صنعتی به بهره برداری رسید و ۵۵۰ هكتار زمین صنعتی بوجود آمد.
در این بین ۵۲۳ واحد صنعتی با اشتغال ۶۷۲۶ نفر بهره برداری شده و ۲۲۹ واحد صنعتی كه غیر فعال بودند مجددا راه اندازی شدند و با بهره برداری مجدد از این واحدها ۴۳۱۰ نفر مشغول به كار شدند.
نظارت بر بازار
در این فاصله زمانی در حوزه نظارت مستمر بر بازار هم ۸۹۲ هزار بازرسی انجام شد كه كشف ۶۳ هزار تخلف، تشكیل ۵۰ هزار پرونده و رسیدگی به ۲۹ هزار شكایت مردمی در همین راستا انجام شد.
در چارچوب همكاری با ستاد مبارزه با قاچاق كالا و سازمان تعزیرات حكومتی با هدف ممانعت از عرضه محولات قاچاق هم بیش از ۷۷ هزار بازرسی انجام و سه هزار پرونده تشكیل شد كه ارزش ریالی این كشفیات بیش از ۱۳۱ میلیارد ریال بوده است.
وضعیت معدنی
واگذاری ۱۰۷ پهنه اكتشافی مصوب به مساحت تقریبی ۴۰۷ هزار كیلومتر مربع و شناسایی ۴۰۰ محدوده امید بخش معدنی جدید از اهم اقدامات وزارت صمت در ۱۰۰ روز اول دولت دوازدهم بود.
تدوین نقشه راه دولت دوازدهم در توسعه و توانمند سازی معادن و صنایع معدنی با حضور خبرگان بخش معدن و صنایع معدنی از مهمترین برنامه های وزارت صمت در 100 روز ابتدایی استقرار دولت دوازدهم بود و اتمام ساماندهی تمامی محدوده های اكتشافی و معدنی و ساماندهی محدوده های شن و ماسه رودخانه ای در ۱۸ استان هم در این مدت در دستور كار قرار گرفت.
وزارت صنعت، معدن و تجارت در این بازه زمانی یكصد روزه، ۱۰۷ پهنه اكتشافی مصوب به مساحت تقریبی ۴۰۷ هزار كیلومتر مربع را واگذار كرد و ۴۰۰ محدوده امید بخش معدنی جدید هم شناسایی شد.
آزاد سازی محدوده های اكتشافی و پهنه ها در سه مرحله برای فعال شدن محدوده های معدنی راكد و بلوكه شده و تكمیل اكتشافات معدنی در بیش از ۱۶ هزار و ۱۶۰ كیلومتر مربع در قالب ۱۹ پروژه به منظور اكتشاف عناصر پایه فلزی و غیرفلزی هم از دیگر اقدامات انجام شده در این حوزه در یكصد روز ابتدایی دولت دوازدهم بود.
از سوی دیگر عملیات اكتشافی به مساحت بیش از ۳۶ هزار و ۵۳۵ كیلومتر مربع در قالب ۴۵ پروژه شروع شد كه ۳۶ پروژه آن پیشرفت فیزیكی بیش از ۵۰ درصدی و ۹ پروژه دیگر كمتر از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیكی داشته اند.
تداوم اكتشاف منابع آب كارستی در ۹ استان
در این مدت اكتشاف منابع آب كارستی در ۹ استان البرز، یزد، مركزی، لرستان، آذربایجان غربی، فارس، سمنان، خراسان های رضوی و شمالی به مساحت ۱۱۵ هزار و ۷۰۰ كیلومتر مربع ادامه پیدا كرد و مناطق مستعد حضور آب تعیین و شناسایی شد.
پیمایش صحرایی بیش از ۵۰ هزار كیلومتر مربع در محل های اصلی كانون گرد و غبار و برداشت ۱۴۰۰ نمونه سطحی و ۵۰۰ نمونه اتمسفری در بیش از ۶۰ درصد از كانون های شناسایی شده در كشور هم از دیگر اقدامات در این مدت بود.
وزارت صمت در 100 روز ابتدایی دولت دوازدهم آغاز بررسی، پایش و تعیین دقیق محل گسل های لرزه زای كلان شهرهای كشور پیرو مصوبه شورای عالی شهرسازی وزارت راه و شهرسازی با اولویت شهرهای تهران، تبریز، كرج، مشهد و كرمان را دستور كار خود قرار داد.


 

1396/09/10
20:38:49
5.0 / 5
5898
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار