وزارت كشاورزی وعده داد

تعادل در بازار تخم مرغ

تعادل در بازار تخم مرغ به گزارش آچار مدیر كل دفتر امور طیور وزارت كشاورزی اعلام نمود كه اقدامات بسیاری در جهت جبران كسری تولید تخم مرغ ناشی از بیماری آنفلوآنزا صورت گرفته و اگر مشكل تازه ای در سال آینده به وجود نیاید، تولید و بازار تخم مرغ متعادل می گردد و نگرانی بابت بازار شب عید این محصول هم وجود ندارد.


حبیب امینی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: با عنایت به بروز و شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان كه از سال قبل گله های مولد را هدف قرار داد اقدام به جایگزینی گله های مولد برای جبران كسری به وجود آمده كردیم كه در این زمینه جوجه ریزی افزایش پیدا كرد و از ۲۵ میلیون قطعه در سال ۱۳۹۵ به ۴۵ میلیون در سال ۱۳۹۷ خواهد رسید.

وی با اشاره به اقدامات در جهت ترمیم مزارع مرغ مادر، اظهار داشت: ۷۰ درصد از كسری تولید از محل افزایش سن گله های مولد صورت گرفت و مابقی آن هم با استفاده از واردات تامین می گردد كه البته این اقدام در سال آینده هم ادامه پیدا خواهد نمود. البته در جهت جبران كسری مواجه شده در سال آینده حداقل باید پنج میلیون قطعه جوجه ریزی صورت گیرد كه این میزان در سال قبل حدود سه تا ۳.۵ میلیون قطعه بود.

بازگشت تعادل به تولید و بازار تخم مرغ

مدیر كل دفتر امور طیور وزارت جهاد كشاورزی اعلام نمود: اگر اتفاق خاصی نیفتد و مجدد شاهد افزایش شیوع بیماری آنفلوآنزای در سال آینده نباشیم، برنامه ریزی ها به گونه ای صورت گرفته كه تعادل به بازار تخم مرغ باز خواهد گذشت، چراكه تولید این محصول در جهت حفظ و ترمیم جمعیت ۶۵ میلیون قطعه ای مرغ تخم گذار به شرایط طبیعی خود باز خواهد گشت.

امینی با بیان این كه مردم نگران تامین بازار شب عید تخم مرغ نباشند، ادامه داد: گرچه تلفاتی در سال قبل داشته ایم اما با عنایت به نزدیك شدن به اواخر سال تقاضا و مصرف تخم مرغ كمتر می گردد و هم اكنون رو به كاهش است و با عنایت به ترمیم گله های مولد و واردات تخم مرغ پیش بینی می گردد كه در سال آینده با مشكلی مواجه نشویم.

وی اظهار داشت: با عنایت به مصر ۶۵ تا ۷۰ هزار تنی تخم مرغ در هر ماه و تولید و تامین ۸۷۷ هزار تنی این محصول كه با پیش بینی ۹۵۱ هزار تنی آن فاصله دارد اقداماتی در جهت تامین و جایگزینی انجام شد و كمبود ۱۶۰ هزار تنی تخم مرغ با استفاده از افزایش سن گله ها و تولید تخم مرغ به میزان ۹۰ هزار تن و عدم صادرات این محصول به میزان ۷۰ هزار تن جبران شده است.

مدیر كل دفتر امور طیور وزارت جهاد كشاورزی همینطور در مورد وضعیت بازار مرغ و تخم مرغ، اظهار نمود: بازار این محصولات پروتئینی تابع عرضه و تقاضا بوده و با عنایت به بالاتر رفتن میزان مصرف این محصولات در نیمه دوم هر سال، درصددیم تا جوجه ریزی را به گونه ای انجام دهیم كه تولید و بازار تخم مرغ متعادل شود اما قیمت این محصول هم اكنون با شرایط عادی متفاوت می باشد و می توان گفت در وضعیت عادی هر شانه تخم مرغ ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان قیمت دارد كه هم اكنون شرایط كاملا متفاوت می باشد. 

1396/12/12
15:23:27
5.0 / 5
6050
تگهای خبر: بازار , تولید , قیمت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار