رئیس كل گمرك اعلام كرد:

فرآیندهای گمركی و تجاری شفاف شد

فرآیندهای گمركی و تجاری شفاف شد آچار: افزایش سرعت و سهولت صادرات، واردات و ترانزیت، شفافیت فرآیندهای گمركی و تجاری، ناامن كردن مرزهای گمركی برای قاچاقچیان، قابل دسترسی نمودن اطلاعات تجاری آنلاین همچون فعالیت های گمرك است.


به گزارش آچار به نقل از مهر، فرود عسگری در پیام نوروزی خود نوشت: در نظام اداری جمهوری اسلامی ایران و در آن بخش كه به بررسی عملكرد سازمان های دولتی مربوط می شود، روش های گوناگونی برای سنجش میزان موفقیت سازمان ها و دستگاه های اجرایی وجود دارد كه یكی از آنها جشنواره شهیدرجایی است. معمولاً نتایج بررسی های این جشنواره در سال بعد اعلام می گردد.
براساس شاخص های عمومی و اختصاصی كه این جشنواره به باعث آنها فعالیت و عملكرد سالانه سازمان های دولتی را ارزیابی می نماید، گمرك جمهوری اسلامی ایران حائز رتبه نخست در عرضه خدمات الكترونیكی به جامعه هدف خود شده و اغلب گمركات استانی هم به فراخور نوع و حجم فعالیت هایشان به رتبه های برتر دست پیدا كردند.
گمرك ایران همینطور یكی از معدود دستگاه هایی بود كه توانست همه طرح ها و پروژه های تعیین شده در قالب اقتصاد مقاومتی را اجرا و رتبه بسیار بالایی كسب كند. دو نمونه فوق ارزیابی و نگاه دولت به عملكرد گمرك است، اما از منظر مردم هم این سازمان موفقیت های زیادی داشته و موفق به جلب رضایت خدمت گیرندگان شده است كه البته بازتاب آن مانند گزارش های رسمی مراكز دولتی نیست و موارد آن را می توان در گمركات ستادی و اجرایی جست وجو كرد. بدین سان باید گفت، گمرك كوشیده است تا در آزمون خدمتگزاری به مردم موفق شود.
مشتی از خروار
به گمان من مهمترین دستاورد گمرك در طول سال های اخیر خاصه در دولت تدبیر و امید تغییر وضعیت از یك سازمان سنتی و متكی بر روش های اجرایی قدیمی به سازمانی مبتنی بر فناوری های پیشرفته امروزی است. این تحول عظیم همچنان كه اغلب مسئولان به تأثیرات مثبت آن بر حوزه تجارت خارجی و بهبود نسبی اقتصاد كشور اذعان دارند، در بعد داخلی سبب افزایش سرعت و سهولت صادرات، واردات و ترانزیت، شفافیت فرآیندهای گمركی و تجاری، ناامن كردن مرزهای گمركی برای قاچاقچیان، قابل دسترسی نمودن اطلاعات تجاری آنلاین برای فعالان اقتصادی، تصحیح و تدقیق آمارهای تجاری، افزایش درآمدهای دولت برای دریافت و وصول حقوق و عوارض گمركی، كاهش مفاسد و افزایش سلامت اداری و فراهم شدن محیط امن برای تجارت شده است.
در بعد خارجی هم به ارتقای جایگاه ایران در شاخص های مربوط به بهبود فضای كسب وكار در حوزه مسائل گمركی، نگاه مثبت سازمان جهانی گمرك به ایران و تلاش های دولت برای افزایش همكاری با بخش خصوصی فعال در عرصه تجارت و مقابله با جرایم سازمان یافته انجامیده كه اینها مشتی از خروار است.
در كنار اینها تلاش و تحرك گمرك برای برقراری ارتباطات و همكاری نزدیك تر با گمركات كشورهای مختلف بخصوص كشورهای همسایه، حضور فعال در مجامع و كنفرانس های بین المللی گمركی و امضای ده ها سند همكاری و توافق نامه گمركی را می توان از دستاوردهای گمرك در خلال سال ۹۶ به حساب آورد.
نیازمند تلاش بیشتریم
با اتكاء به این اقدامات و تلاش هایی كه در جهت تسهیل و توسعه تجارت و در عین حال افزایش و بهبود سطح كنترل ها و نظارت های گمركی در مبادی رسمی صورت گرفته می توان ادعا كرد كه گمرك جمهوری اسلامی ایران در مسیری كه پیموده است به بخش قابل توجهی از اهداف و برنامه های خود در قالب طرح تحول اقتصادی و اصلاحات بنیادین دست یافته و از این نظر وضعیت متفاوتی با سایر سازمان ها و دستگاه های اجرایی دارد، اما بدون تردید در مسیر پیش رو و رقابت های آینده دریافت نمره عالی و كسب سرآمدی نیازمند تلاش و زحمات افزون تری است كه اطمینان دارم در سال آینده از جانب همكاران عزیزم در سازمان به مطلوب ترین شكل آن به عرصه عمل درآمده و گمرك را كماكان درصدر یكی از سازمان های پیشرو و موفق برای خدمت رسانی به مردم و كشور قرار خواهد داد، به شرط آنكه همواره به افق های دوردست بنگیریم و رسیدن به اهداف والاتر و بزرگ تر را در دستور كار خود داشته باشیم.
وظیفه خود می دانم كه در انتها یك سال پرزحمت و توأم با موفقیت از همه همكاران ارجمند و وظیفه شناس در گمرك جمهوری اسلامی ایران به خصوص آنهایی كه در شرایط سخت و نبود امكانات كافی در مرزها به خدمت مشغولند تقدیر و تشكر كنم و به خاطر كمبودها و نارسایی موجود در بحث امكانات رفاهی و معیشتی پوزش بطلبم.
سال نو و فرارسیدن بهار دل انگیز را به تمامی همكاران شریف، خدوم و صدیق خود و خانواده های محترم آنان در سراسر كشور تبریك می گویم از درگاه قادر متعال تندرستی و توفیق همكاران را خواهانم.

1397/01/03
11:34:26
5.0 / 5
5234
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تجارت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار