وضعیت تورم در نوسان ارزی

وضعیت تورم در نوسان ارزی آچار: اعلام مراجع رسمی نشان از آخر سال ۱۳۹۶ با تورم تك رقمی دارد. نوسان ارزی و افزایش قیمت دلار كه كارشناسان نسبت به اثرگذاری آن بر تورم هم اخطار داده بودند ظاهرا مانع از ثبت تورم تك رقمی در انتها سال نشده است.به گزارش آچار به نقل از ایسنا، از حدود دو سال قبل تورم به كمتر از ۱۰ درصد رسید و تك رقمی شد. گرچه اعلام بانك مركزی و مركز آمار اغلب با اختلاف بین یك تا دو درصدی نرخ تورم همراه بود ولی عموما بر تورم تك رقمی تاكید داشت. تازه ترین اعلام بانك مركزی نشان داده است كه نرخ تورم در انتها اسفند ماه سال قبل به ۹.۶ درصد رسیده و در سوی دیگر مركز آمار هم با اختلاف ۱.۴ درصدی از تورم ۸.۲ درصد در این دوره اطلاع داده است.

بررسی آماری كه بانك مركزی درباره روند تغییرات تورمی در هر یك از ماه های سال قبل منتشر كرد، از این حكایت دارد كه همواره در لبه مرز دو رقمی حركت كرده است و هر ۱۲ نرخ تورم ثبت شده برای ماه های سال ۱۳۹۶ بین ۹.۵ تا ۱۰ درصد بوده است. در این مدت پنج بار نرخ تورم به ۱۰ درصد رسیده و در هفت ماه دیگر كمتر از ۱۰ و تا ۹.۵ درصد بوده است.

اما با وجود نوسان ارزی و رشد قیمت دلار كه تا بیش از ۱۲۰۰ تومان در نیمه دوم سال قبل گران شده، بیشترین نرخ تورم در تیر ماه با ۱۰.۱ درصد و كمترین آن در فروردین با ۹.۵ درصد بوده است. در فاصله مهر تا اسفند ماه یعنی همزمان با روند رشد قیمت دلار كه در مهر ماه به ۴۰۰۰ تومان رسید نرخ تورم از ۹.۸ به ۹.۹ درصد در آبان ماه رسیده است.

در آذر و دی ماه تورم دو رقمی شده و در حد ۱۰ درصد اعلام شده است. در ادامه یعنی بهمن ماه كه نوسان ارزی به اوج رسیده و قیمت دلار تا ۵۰۰۰ تومان پیش رفته، بانك مركزی از كاهش نرخ تورم اطلاع داده آن را ۹.۹ درصد اعلام نموده است. دراسفند ماه كه از التهاب بازار تا حدی كم شدو قیمت را بانك مركزی با شیوه های مختلف نگه داشت و با افت هر چند اندك حدود ۱۰۰ تومانی مواجه گردید، تورم بازهم كاهشی بوده و ۹.۶ درصد اعلام شده است.

رئیس كل بانك مركزی به تازگی در واكنشی به جریان بازار ارز و رشد قیمت دلار به بالای ۵۰۰۰ تومان در ایام ابتدایی سال جاری از كم اثر بودن این نوسان بر نرخ تورم سخن گفته و با ابراز رضایت نسبت به این مورد تاكید كرده كه سیاست های انضباط گرایانه مالی و پولی سبب شده تا با وجود تعدیل هایی كه در نرخ ارز رخ داده، همچنان تورم تك رقمی باشد كه در این حالت از قدرت خرید پول ملی صیانت شده است.

پیش بینی مقامات پولی و مالی بر این است كه در سال ۱۳۹۷ هم تورم تك رقمی همچنان بر اقتصاد ایران حاكم باشد.

تغییرات تورم در سال ۱۳۹۶
دوره زمانیفروردیناردیبهشتخردادتیرمردادشهریورمهرآبانآذردیبهمناسفندنرخ تورم۹.۵۹.۸۱۰۱۰.۱۱۰۹.۹۹.۸۹.۹۱۰۱۰۹.۹۹.۶تغییرات تورم در كالا و خدمات
1397/01/10
16:18:19
5.0 / 5
5920
تگهای خبر: ارز , بازار , قیمت , متر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار