واردات تخم مرغ متوقف گردید

واردات تخم مرغ متوقف گردید آچار: مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ تخم گذار از توقف واردات تخم مرغ به دنبال بهبود وضعیت تولید داخلی اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت به قیمت حدود ۵۵۰۰ تا ۵۷۰۰ تومانی هر كیلوگرم تخم مرغ در مرغداری و حداكثر سود منطقی و قانونی ۲۳ درصدی تا بازار، هر شانه تخم مرغ نهایتا باید ۱۴ هزار تا ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان در بازار فروخته شود.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، به دنبال بروز آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و از بین رفتن گله های مولد خیلی از مرغداری ها كه در كشور آلوده شده بودند، وزارت جهاد كشاورزی تصمیم گرفت تا نسبت به واردات این محصول اقدام نماید تا بتواند بازار را كنترل كند، چون كه هر شانه تخم مرغ به كیلویی حدود ۲۰۰۰ تومان رسیده بود.

اما حالا رضا تركاشوند - مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ تخم گذار - از توقف واردات تخم مرغ به دنبال بهبود وضعیت تولید و عرضه فراوان این محصول اطلاع داده است.

وی در این باره به ایسنا اظهار داشت: تولید هم اكنون در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و قیمت تخم مرغ پایین تر از هزینه تمام شده آن است، چون كه هر كیلوگرم تخم مرغ در مرغداری نهایتا ۵۵۰۰ تا ۵۷۰۰ تومان فروخته می گردد و با احتساب سود منطقی و قانونی برای واسطه ها این محصول نباید بیش از ۲۳ درصد گرانتر از این قیمت به دست مصرف كنندگان برسد كه به حدود ۱۴ هزار تا ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان می رسد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ تخم گذار با اشاره به هزینه تمام شده ۵۸۰۰ تا ۶۰۰۰ تومانی تخم مرغ برای مرغداران اضافه كرد: برپایه تفاهمی كه با شركت پشتیبانی امور دام صورت گرفت از حدود دو هفته واردات تخم مرغ متوقف و مقرر شد ذخیره احتیاطی این شركت هم از محل تولید داخلی تامین گردد. البته با عنایت به واردات تخم مرغ صورت گرفته در گذشته و معدودیت تاریخ انقضا آن هم اكنون شركت پشتیبانی امور دام درگیر توزیع این محصول است اما از این پس وارداتی صورت نخواهد گرفت.

تركاشوند با اشاره به واردات حدود ۱۵ هزار تنی تخم مرغ طی ماه های اخیر كه در جهت تنظیم بازار انجام شده بود، اظهار نمود: وضعیت نهاده های تولید در شرایط كنونی مورد تایید نیست، چون كه توزیع كنندگان این محصولات، نباید كنجاله سویا را بالاتر از كیلویی ۲۰۰۰ تومان و ذرت را بالاتر از ۱۰۰۰ تومان به تولید كنندگان بفروشند كه متاسفانه این اتفاق می افتد، چون كه این محصولات اساسی موجود در بازار مربوط به سه ماه گذشته است كه واردكنندگان ارز مبادلاتی داشتند و نرخ جهانی بالا نرفته بود.

وی ادامه داد: اگر سیاست گذاری ارزی جدید دولت در جهت تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی و پرداخت مابه التفاوت ۴۰۰ تومانی برای این كالاهای اساسی به درستی اجرایی شود، وضعیت بازار نهاده های تولید در حوزه طیور بهبود پیدا می كند به شرط آنكه نظارت دستگاه هایی مانند سازمان حمایت بیش از پیش صورت گیرد.
1397/01/28
14:36:30
5.0 / 5
5774
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار