سخنگوی وزارت بازرگانی چین اعلام كرد:

تدابیر چهارگانه وزارت بازرگانی چین در جنگ تجاری با آمریكا

تدابیر چهارگانه وزارت بازرگانی چین در جنگ تجاری با آمریكا آچار: سخنگوی وزارت بازرگانی چین، تدابیر چهارگانه‎ای را به منظور از بین بردن تاثیرات منفی ناشی از مناقشات تجاری با آمریكا اعلام نمود.به گزارش آچار به نقل از رادیو بین المللی چین، سخنگوی وزارت بازرگانی این كشور، تدابیر چهارگانه‎ای را به منظور از بین بردن تاثیرات منفی ناشی از مناقشات تجاری با آمریكا اعلام نمود. تدابیر یاد شده كه عصر دوشنبه ۱۸ تیرماه ابلاغ گردید عبارت از ارزیابی مستمر خسارت های شركت ها بر حسب نوع شركت؛ جبران خسارات شركت ها و كارمندان از محل درآمد عوارض و مالیات افزوده ناشی از اقدامات انجام شده برای مقابله با اقدامات آمریكا؛ تشویق شركت ها به تعدیل تركیب واردات خود؛ حفاظت قوی تر از منافع مجاز شركت ها و بهینه سازی محیط سرمایه گذاری طبق پیشنهادات شورای دولتی درباره استفاده فعال و موثر از سرمایه های خارجی و كمك به رشد باكیفیت اقتصاد هستند.
بنا بر تحلیل رادیو بین المللی چین در این خصوص، بدیهی است كه دولت چین به منظور كاهش خسارات خود در جنگ تجاری، در حال اجرای یك گروه از تدابیر است كه با آن هم می توان مشكلات فعلی را تحت كنترل قرار داد و هم می توان مساله را ریشه كن كرد. این تدابیر نشانگر توان قوی دولت چین در كنترل خطر و شكیبایی و تمركز حواس برای مقاومت در جنگ تجاری است كه ناشی از رویكردهای مردم سالارانه است.
همان طور كه برخی تحلیلگران اشاره كرده اند، ارتقای نرخ عوارض گمركی بر ۳۴ میلیارد دلار كالای چینی از جانب آمریكا به برخی شركت های چینی ضربه می زند و تاثیراتی بر زندگی كارمندان این شركت ها و مردم چین خواهد داشت. اما دولت چین كه این پیامد را خیلی زود پیش بینی كرده بود، از همان زمان بر بی علاقگی خود به جنگ تجاری تاكید می كرد.
با این حال چین نمی تواند از این جنگ اجتناب كند و تا آخر باید در میدان نبرد مقاومت كند؛ چونكه هر فرد دانایی می تواند درك كند كه دولت آمریكا از مدت ها قبل برای آغاز این جنگ تجاری برنامه ریزی كرده و این جنگ كه به بهانه برقراری توازن تجاری شروع شده، در واقع به منظوربرهم زدن توان نوآوری علمی و فنی و جلوگیری از توسعه چین، وادار كردن اقتصاد این كشور به تغییرات ساختاری و تغییر مسیر توسعه چین در جریان است.
از این رو، می توان دریافت مقاومت در جنگ تجاری شروع شده از جانب آمریكا یك امری بزرگ و در جهت منافع محوری كشور، منافع آتی ملت و منافع توده مردم است. برای مقاومت در این جنگ، چین نمی تواند از پرداخت بهایی قابل كنترل و تحمل خسارت دریغ كند.
البته، این خسارات برای كل چین موضعی و محدود است اما برای برخی شركت ها یا افراد در این كشور شاید قابل ملاحظه به شمار بیاید. بر حسب نظریه مردم سالاری، دولت چین موظف است تا تاثیرات منفی ناشی از جنگ تجاری را به حداقل آن برساند. در این راستا، وزارت بازرگانی چین تدابیر چهارگانه مذكور را اعلام نموده است كه از میان آنها، تدابیر اول و دوم به منظور حل مشكلات فوری شركت ها و كارمندان آنها اتخاذ شده است.
تدبیر سوم تدبیری آینده نگرانه است و هدفش تشویق شركت ها به وارد كردن كالاها و ملزومات خود از كشورهای بیشتر و چندگانه سازی شركای تجاری خود به منظور كاهش ریسك برای كشور است؛ تدبیر چهارم هم از لحظ ارتقاء كیفیت رشد اقتصادی و تولید محیط مطلوبی برای توسعه شركت ها اندیشیده شده و به منظور جبران تاثیرات منفی ناشی از جنگ تجاری و یكپارچه سازی بازار داخلی به اجرا گذاشته می گردد.
كمیسیون نظارت بر اوراق بهادار چین هم یكشنبه ۱۷ تیرماه اعلام نمود به اتباع خارجی اجازه داده خواهد شد حساب نوع «A» در بازارهای بورس چین داشته باشند. این اقدام طبق برنامه مدون چین برای بازتر كردن درهای بازار سرمایه است كه می تواند به ایجاد یك بازار سرمایه با كیفیت، به مقاومت با آمریكا در جنگ تجاری كمك نماید.
با توجه به آنكه جنگ تجاری تازه شروع شده، در آینده تغییرات زیادی رخ می دهد و چین باید طبق این تغییرات، راهكار خویش را تنظیم كند. وزارت بازرگانی چین اعلام نموده است بسته سیاست های خویش را تكمیل خواهد نمود و از تمام نیروهای جامعه دعوت به ارائه پیشنهاد برای حل این مورد كرده است. قابل پیش بینی است كه با ادامه جنگ تجاری، برنامه چین برای كاهش خسارت های خود هم تدریجا بهینه می گردد. این سئوال بازهم قابل طرح است كه آیا چین می تواند بهای مقاومت در جنگ تجاری را بپردازد؟ برای پاسخ به این سئوال باید به این نكته اشاره نمود كه چین تنها كشور جهان با انواع صنایع مختلف و با جمعیت ۱.۴ میلیارد نفر است. به عبارتی دیگر، این كشور حتی در سخت ترین زمان هم می تواند از گردش داخلی اقتصاد خود برخوردار باشد. از جانب دیگر، تقاضای داخلی سهمی ۹۱ درصدی از ارزش افزوده اقتصاد چین را به خود اختصاص داده و شصت در صد تقاضای داخلی هم به مصرف دخلی اختصاص دارد كه این نوع مصرف، همیشه در حال بروز شدن است. مهم تر این كه تعداد شركت های نوآوری علمی و فنی چین در مقام دوم جهان است كه این شركت ها می توانند به اقتصاد ملی استقامت دهند. به علاوه، چین طبق راهبرد مدون خود درهای كشور را رو به خارج بازتر می كند كه این موضوع، اطمینان كشورهای دیگر به اقتصاد چین را تقویت كرده است. گزارش جدید اتاق بازرگانی چین –آمریكا درباره محیط بازرگانی چین در سال ۲۰۱۸ نشان داده است ۷۴ درصد اعضای این اتاق بازرگانی قصد گسترش سرمایه گذاری در چین را دارند كه بیشترین میزان در سال های اخیر است. مقاومت در جنگ تجاری با آمریكا برای چین سرنوشت ساز است. چین تاریخی پنج هزار سال دارد. اندیشه های مثل «تامل قبل از دیگران و لذت بردن بعد از دیگران» و «قربانی كردن منافع خود برای همگان» در عمق ذهن چینی ها ریشه دوانده است. در این جنگ تجاری سرنوشت ساز، همه مردم چین پی برده اند كه وطن آن ها با خطر روبه رو شده و حاضر هستند با تحمل مشكلات موقت در زندگی خود و با همدلی با دولت مسئول و دیگر هموطنان خود، رشد اقتصادی و روند رستاخیز ملت را حفظ كنند كه این قوی ترین تكیه گاه چین برای مقاومت با آمریكا در جنگ تجاری است!
در جنگ تجاری هیچ طرف برنده نخواهد بود. از این رو، در بزرگ ترین جنگ تجاری در طول تاریخ اقتصاد بشر كه بین چین و آمریكا شروع شده، پرداخت بها و تحمل خسارت های برای هر دو امری اجتناب ناپذیر خواهد بود. چین این پیامد را خیلی زود پیش بینی نمود و الان آماده روبه رو شدن با آن است.

1397/04/21
21:58:54
5.0 / 5
5690
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار