در گفت وگو با ایسنا اعلام شد

شروط افزایش وام شركت های دانش بنیان در نوسانات ارزی، امهال بازپرداخت تسهیلات در شرایط تحریم

شروط افزایش وام شركت های دانش بنیان در نوسانات ارزی، امهال بازپرداخت تسهیلات در شرایط تحریم آچار: رییس صندوق نوآوری و شكوفایی از تغییر میزان وام در تلاطمات ارزی اخیر برای شركت های دانش بنیان اطلاع داد و اظهار داشت: در صورتیكه شركتی پس از خرید خارج با تغییر ارز مواجه شده باشد و این تغییرات در قیمت نهایی آنها اثرگذار باشد، میزان وام درخواستی آنها تغییر خواهد نمود.دكتر بهزاد سلطانی در گفت وگو با ایسنا، با تاكید بر اینكه برای دوران تحریم در حال برنامه ریزی های خاص برای شركت های دانش بنیان هستیم، اضافه كرد: شركت های دانش بنیان كه وام آنها در صندوق مصوب شده باشد و از جانب دیگر اگر مبادرت به خرید مواد اولیه از خارج كرده باشند و تغییر نرخ ارز باعث شود كه در قیمت نهایی محصولات آنها اثرگذار باشد، این دسته از شركت ها می توانند به صندوق رجوع كنند و ما با بررسی، میزان وام آنها را تغییر دهیم.

وی با تاكید بر اینكه در دوران تلاطمات ارزی شركت های دانش بنیان مشروط بر اینكه خرید خارجی داشته باشند و وام آنها در صندوق مصوب شده باشد، در چتر حمایتی صندوق قرار خواهند گرفت، اظهار نمود: علاوه بر آن در شرایط بحرانی كنونی خدمات اشتغال زایی تولید كردیم.

سلطانی تولید ارتباطات شركت هایی دانش بنیان داخلی و خارجی را از دیگر خدمات صندوق در شرایط تحریم نام برد و اضافه كرد: تولید این ارتباط در دوران تحریم بسیار مهم می باشد. علاوه بر آن در صورتیكه شركت ها در دوران تحریم با مشكلاتی مواجه شوند و توانایی عودت وام را نداشته باشند ما به آنها امهال می دهیم. این همان اقدامی است كه تابحال انجام داده ایم.

وی با اشاره به اینكه وضعیت این شركت ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت و بر مبنای ارزیابی ها، زمان بازپرداخت را برای شركت ها تمدید می نماییم، در عین حال تصریح كرد: این حمایت ها مشمول همه شركت ها نخواهد شد و دارای شرایط خاصی است.

اولویت های صندوق در شرایط بحرانی

رییس صندوق نوآوری و شكوفایی با اشاره به برنامه های این صندوق در حوزه های اولویت دار مانند بحران كم آبی، اظهار داشت: در حوزه آب، پشتیبانی از شركت های فعال در حوزه آب شیرین كن ها همچون اولویت های این صندوق است؛ از این رو با شناسایی این شركت ها به صورت خاص به آنها تسهیلات اعطا می نماییم.

وی حوزه های اولویت دار این صندوق را "آب" و "ریزگردها"، ذكر و تصریح كرد: حوزه "انرژی تجدیدپذیر" از دیگر اولویت های ما است. هم اكنون تعدادی از شركت ها در حوزه تولید پنل های خورشیدی فعال می باشند كه جزو اولویت های ما است و ما از آنجایی كه می دانیم این شركت ها دانش بنیان هستند، تسهیلات را در اختیار آنها قرار خواهیم داد.

سلطانی، پشتیبانی از شركت هایی را كه مبادرت به كاهش مصرف انرژی در ساختمان می كنند، از دیگر اولویت های این صندوق نام برد.

سرمایه گذاری خارجی و فعالیت های بین الملل

رییس صندوق نوآوری و شكوفایی در پاسخ به این سوال كه آیا این صندوق مجاز است وارد سرمایه گذاری های خارجی شود، افزود: در این زمینه برای ما صراحتی در قانون وجود ندارد، ولی ما اعتقاد داریم كه باید وارد این حوزه شویم و در این زمینه به دنبال اصلاح مقررات هستیم.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده اظهار داشت: در سازمان تجارت بین الملل عضو هستیم تا سرمایه های ایرانی ها خارج از كشور را جذب نماییم، این اقدام مشكل است ولی این برنامه را در دستور كار قرار دادیم.

سلطانی ارتباط میان شركت های دانش بنیان داخلی با خارجی را از دیگر برنامه های این صندوق عنوان نمود و اضافه كرد: با كشورهایی چون هند و چین این برنامه در حال اجرا شدن است.

وی، فعالیت ذیل پیمان های بین الملل مانند اسكپ، ارتباط با صندوق های شبیه صندوق نوآوری و شكوفایی مانند TBE و NRDC هند، فینپ برزیل، VPR فرانسه و صندوق آلمان و پیگیری عضویت در اتحادیه صندوق های مشابه در اتریش را از دیگر برنامه های این صندوق دانست و اظهار داشت: عضویت در اتحادیه های بین المللی به ما اعتبارات هم می دهد مانند هیاتی كه از صندوق اسكپ سازمان ملل به ایران آمده بود و به ما پیشنهاد راه اندازی صندوق مشترك در ایران را داد.

به گفته وی بر طبق این پیشنهاد، با سرمایه گذاری مشترك بانك توسعه اسلامی، سازمان ملل و ایران؛ صندوقی برای پشتیبانی از شركت های دانش بنیان تولید می گردد كه با آن موافقت شد.

سلطانی از حمایت شركت ها برای حضور در "شو روم" های فناوری اطلاع داد و اظهار داشت: شو روم ها، نمایشگاه های فناوری دائمی است و در آن محصولات دانش بنیان به همراه توضیحات آن به مدت یك سال قرار می گیرد كه برای حضور شركت ها در این رویداد ما 70 درصد هزینه های شركت ها را پرداخت خواهیم كرد؛ ضمن آنكه 70 درصد هزینه های شركت ها را كه در سفرهای دولت و یا اتاق بازرگانی حضور دارند هم پرداخت می نماییم. البته به شرطی كه 30 درصد از جانب شركت دانش­ بنیان مربوط پرداخت شده باشد.

گلایه از سنگین بودن وثایق

رییس صندوق نوآوری و شكوفایی با اشاره به مشكلات مالی كشور، با تاكید بر اینكه تابحال 142 میلیارد تومان مشاركت سرمایه گذاری مصوب كرده ایم، اظهار نمود: بعضی از شركت ها از سنگین بودن وثایق صندوق گلایه دارند، ولی باید این سوال پرسیده شود كه چرا این شركت ها این پول را به صورت مشاركتی تقاضا نمی كنند و صرفا از صندوق تقاضای وام دارند؟ در این صورت ما از شركت ها وثیقه ای دریافت نخواهیم كرد.

وی با تاكید بر اینكه شركت های نوپا نباید وام بگیرند، افزود: ما راه را برای این شركت ها مسدود نكردیم و خدمات مشاركت سرمایه گذاری را برای شركت ها تعریف كردیم. صندوق در سرمایه گذاری مشاركتی، به اندازه سهمی كه در شركت آورده است، سود دریافت می كند و یا در ضرر آنها شریك خواهد بود.

سلطانی با اشاره به اینكه این مورد در بدو ورود شركت ها به صندوق در بخش "میز پذیرش" تشریح می شود، اظهار نمود: در زمانی، متوسط زمان بررسی طرح ها 7 ماه بود و بر مبنای دستور هیات امنای صندوق، این امر اصلاح گردید و هم اكنون این زمان به 3 ماه رسیده است و هم اكنون بررسی طرح های بعضی از شركت های نوپا و كوچك 3 هفته انجام می گردد و شركت بزرگ دانش بنیان داریم كه بررسی طرح های آنها در مدت 5 ماه بوده است، ولی به صورت كلی متوسط 3 ماه است، اما ما درصدد كم كردن این زمان هستیم.

انتقاد نسبت به بوروكراسی صندوق برای عرضه خدمات

رییس صندوق نوآوری و شكوفایی با اشاره به اینكه ما نسبت به ایراد بوروكراسی صندوق غافل نیستیم و در حال اصلاح آن هستیم، خاطرنشان كرد: صندوق یك نهاد جوان 5 ساله است؛ از این رو حتما اشكالاتی در فعالیت های ما وجود دارد، ولی چشم خویش را نسبت به این ایرادات نبسته ایم.

وی با اشاره به اینكه بوروكراسی بانك ها زمان بر تر نسبت به صندوق است، اظهار داشت: ما برای كاهش بوروكراسی ها، به سمت اینترنتی كردن رفتیم. با این اقدام هر شركت دانش بنیانی دارای كد و كارتابل خاصی است و می تواند تقاضاهای خویش را از تمام استان های كشور به ما ارسال نماید و ما با بررسی تقاضاها مبالغ درخواستی را به آنها عرضه می دهیم.

سلطانی با اشاره به اینكه هنوز بعضی از فعالیت های ما با استفاده از اینترنتی صورت نمی گیرد، اظهار نمود: از 40 خدمت این صندوق 2 تا 3 مورد اینترنتی نشده است و اینترنتی كردن این خدمات در دستور كار قرار دارد.
1397/05/17
09:28:54
5.0 / 5
5037
تگهای خبر: ارز , اینترنت , بانك , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار