خسرو تاج به ایسنا اعلام كرد

كالاهای اساسی لیست جدیدی ندارد، افزودن كالا به شرط تنظیم بازار

كالاهای اساسی لیست جدیدی ندارد، افزودن كالا به شرط تنظیم بازار آچار: در حالیكه برخی رسانه ها از انتشار لیست جدید كالاهای اساسی اطلاع داده اند، رییس سازمان توسعه تجارت اعلام نمود: فهرست انتشار یافته كه شامل 25 كالای اساسی است، تغییری نمی كند و فقط كالاهایی در همان گروه ها مشخص شده از جانب وزارتخانه ها و به شرط تنظیم بازار به این لیست می تواند، اضافه شود.به گزارش آچار به نقل از ایسنا، به دنبال ابلاغ بسته جدید ارزی و مصوبه شانزدهم مرداد ماه امسال در خصوص پرداخت مابه التفاوت ارزی برای كالاهای وارد شده در گمرك كه در بسته جدید مشمول ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی نیستند، فهرستی شامل ۲۵ گروه كالایی در بخش های مختلف كشاورزی، صنعت و بهداشت و درمان منتشر گردید كه كالاهای تعریف شده در آن جدول، مشمول ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی شدند.

سپس در ایام آینده فهرست كالاهای معاف شده از پرداخت مابه التفاوت ارزی هم مشخص و اعلام شدند. اما به دنبال انتشار این فهرست ها برخی رسانه ها از انتشار و ابلاغ آخرین ویرایش لیست كالاهای اساسی یا فهرست جدیدی از این كالاها خبر دادند.

مجتبی خسروتاج - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت - در این باره به ایسنا، اظهار داشت: هیچ فهرست جدید یا ویرایش جدیدی از كالاهای اساسی ابلاغ و منتشر نشده است. اما از ابتدا هم اعلام نموده بودیم كه فهرست این كالاها به شرط آنكه وزارتخانه های متولی شان یعنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد كشاورزی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی تنظیم بازار را تضمین كنند، می تواند افزوده شود. یعنی اگر وزارتخانه ای بتواند كالایی به فهرست ابلاغ گردیده اضافه كند كه مانند دیگر كالاهای اساسی توانایی كنترل تنظیم بازار را از مبدأ تا سفره مردم داشته باشد، منعی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

وی اضافه كرد: تابحال وزارت جهاد كشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت فهرست كالاهای خویش را به روز نكرده و چیزی به آن اضافه نكرده اند، اما وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی برخی اقلام را به كالاهای اساسی مورد نظر خود اضافه كرده است كه از این به بعد هم امكان آن وجود خواهد داشت.

البته قبل از این هم خسروتاج درباره این مسئله با ا اشاره به اینكه امكان دارد كالاهای مشمول ارز دولتی با تغییراتی مواجه شود، گفته بود كه در فرآیند ثبت سفارش وزارت بهداشت دو لیست وجود دارد كه لیست اولیه آن شامل ۵۵۰ تعرفه در انتهای فهرست كالاهای اساسی است كه اعلام گردید اما دولت در مصوبه خود تاكید كرده "كالاهایی ارز دولتی دریافت نمایند كه بتوان از ابتدا تا آخر آنها را كنترل كرد تا تخلف و سود جویی در این میان شكل نگیرد".

وزارت صنعت، معدن تجارت، وزارت جهاد كشاورزی و وزارت بهداشت هر كدام متولی كالاهای خود هستند و اگر بتوانند متعهد شوند كه كالای دیگری را هم می توانند در این فرآیند به صورت كامل كنترل كنند، مشكلی برای اضافه شدن آن كالا در لیست كالاهای مشمول ارز دولتی وجود ندارد.
1397/06/04
15:59:28
5.0 / 5
5038
تگهای خبر: ارز , بازار , تجارت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار