در گزارش های رسمی اعلام شد:

روایت آماری از كوچك شدن سفره مردم، افزایش ۵۸ درصدی نرخ میوه

روایت آماری از كوچك شدن سفره مردم، افزایش ۵۸ درصدی نرخ میوه آچار: نرخ كالاها و خدمات مورد نیاز مردم در مردادماه، با تغییرات زیادی نسبت به ماه مشابه سال قبل مواجه بوده؛ به گونه ای كه نرخ میوه ۵۸درصد و نرخ گوشت قرمز و سفید ۲۹درصد رشد كرده است.


به گزارش آچار به نقل از مهر، اقتصاد ایران در بدو ورود به سال ۹۷ با چالش های عمده ای مواجه گردید كه شاید بتوان تحركات نرخ ارز را مهمترین آنها دانست؛ چراكه طبق گفته كارشناسان، یكی از نتایج هیجانی شدن بازار ارز، افزایش قیمت اقلام مورد نیاز مردم و البته صعودی شدن نرخ تورم است. كارشناسان طی ماه های اخیر همواره بر این مساله تاكید می كنند كه باید با كنترل نرخ اقلام و جلوگیری از افزایش قیمت ها زیر چتر نظارتی دولت، جلوی فرصت طلبی افراد سودجو گرفته شود. در این میان گزارش مركز آمار از تورم منتهی به مرداد ماه نشان داده است نرخ كالاها و خدمات مورد نیاز مردم با افزایش محسوسی مواجه بوده است؛ به گونه ای كه در گروه خوراكی ها و آشامیدنی ها شاهد رشد ۸.۶ درصدی نسبت به تیرماه و رشد ۲۴.۷ درصدی نسبت به مرداد ماه سال قبل هستیم. در این گروه، رشد نرخ كالاها نسبت به تیرماه به ترتیب برای خوراكی ها ۸.۷ درصد، نان و غلات ۲.۸ درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آنها ۱۳.۸ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماكیان ۱۴.۰ درصد، ماهی ها و صدف داران ۱۱.۸ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۱۲.۳ درصد، روغن ها و چربی ها ۵.۶ درصد، میوه و خشكبار ۱۱.۷ درصد، سبزیجات ۵.۹ درصد، شكر، مربا، عسل، شكلات و شیرینی ۶.۵ درصد و چای، قهوه، كاكائو، نوشابه و آب میوه ۸.۰ درصد بوده است. همینطور نرخ كالاهای این گروه نسبت به مردادماه سال قبل با رشد چشم گیری مواجه بوده است به گونه ای كه به ترتیب برای خوراكی ها ۲۴.۵ درصد، نان و غلات ۱۴.۶ درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آنها ۲۷.۸ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماكیان ۲۷.۹ درصد، ماهی ها و صدف داران ۲۷.۵ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۲۵.۶ درصد، روغن ها و چربی ها ۲۱.۴ درصد، میوه و خشكبار ۵۸.۲ درصد، سبزیجات ۱۱.۵ درصد، شكر، مربا، عسل، شكلات و شیرینی ۱۴.۵ درصد و چای، قهوه، كاكائو، نوشابه و آب میوه ۲۹.۳ درصد رشد را شاهد بودیم.
از سویی دیگر بخش پوشاك و كفش هم با رشد ۵.۱ درصدی نسبت به تیرماه سال جاری و رشد ۱۷.۷ درصدی نسبت به مرداد ماه سال قبل مواجه بوده است. گروه مسكن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها به صورت كلی رشد ۲.۴ درصدی نسبت به ماه قبل و رشد ۱۴.۵ درصدی نسبت به مرداد ماه سال قبل داشته است؛ در این گروه، بخش مسكن ۱.۹ درصد نسبت به تیر ماه و ۱۶.۵ درصد نسبت به مرداد ماه سال قبل با رشد قیمت مواجه شده است. قیمت مبلمان و لوازم خانگی هم نسبت به تیرماه سال جاری و مرداد ماه سال قبل به ترتیب با رشد ۷.۷ درصدی و ۲۴.۳ درصدی رو به رو بوده است. بخش مربوط به بهداشت و درمان و حمل و نقل هم به ترتیب ۲.۵ و ۶.۵ درصد نسبت به تیرماه و ۱۶.۰ و ۱۸.۶ درصد نسبت به مرداد ماه سال قبل رشد داشته است. همینطور گروه تفریح و فرهنگ با رشد ۶.۲ درصد نسبت به تیر ماه و ۲۵.۸ درصد نسبت به مرداد ماه سال قبل مواجه بوده است.

1397/06/08
19:10:07
5.0 / 5
5076
تگهای خبر: ارز , اقلام , خدمات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار