اختصاصی مهر؛

جزئیات تكلیف جدید ارزی برای صادركنندگان، بازگشت ارز ۲ماهه شد

جزئیات تكلیف جدید ارزی برای صادركنندگان، بازگشت ارز ۲ماهه شد آچار: بر مبنای مصوبه ۱۴شهریورماه امسال، از این پس صادركنندگان علاوه بر اینكه باید ارز حاصل از صادرات خویش را حداكثر ظرف ۲ماه به كشور برگردانند، از آنها تعهدنامه ای هم برای بازگشت ارز دریافت می گردد.به گزارش آچار به نقل از مهر، چالش های بازار ارز و روند كُند عرضه ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی و فولادی، دولت را بر آن داشته تا الزامات تازه ای پیش روی صادركنندگان این حوزه قرار دهد. بر مبنای بخشنامه ای كه در ۱۴ شهریورماه سال جاری ابلاغ گردیده است، صادركنندگان محصولات پتروشیمی، فولاد و فلزات رنگین، ملزم شده اند؛ علاوه بر اینكه ارز حاصل از صادرات خویش را حداكثر ظرف دو ماه به كشور باز گردانند، بلكه از آنها تعهدنامه ای هم برای بازگشت ارز حاصل از صادرات دریافت می گردد.
وزیر نفت هم چندی قبل در نامه ای به تولیدكنندگان پتروشیمی نسبت به ضرورت عرضه مداوم ارز حاصل از صادرات در بازار ثانویه تاكید كرده بود.
خبرگزاری مهر، متن كامل نامه معاونت ارزی بانك مركزی به گمرك و متعاقب آن نامه گمرك برای دریافت تعهد از صادركنندگان را منتشر كرد:
جناب آقای فرود عسگری
رئیس كل محترم گمرك جمهوری اسلامی ایران
با سلام و احترام
با اشاره به بند«۵» نامه شماره ۹۷۰۸۸۶۰/م مورخ ۱۳۹۷/۴/۰۳ نهاد ریاست جمهوری در مورد مصوبات جلسه مورخ ۱۳۹۷/۰۴/۰۴ ستاد اقتصادی دولت و نامه شماره ۴۶۶۱۷ مورخ ۱۳۹۷/۰۴/۱۳ معاون اول محترم رئیس جمهوری پیرامون اجبار تولیدكنندگان محصولات پتروشیمی، فرآورده های نفتی، محصولات فولادی و فلزات رنگین به سپردن تعهد فروش ارز حاصل از صادرات خود، به استحضار می رساند از آنجایی كه كلیه فعالیت های صادركنندگان به صورت الكترونیكی و در سامانه های مرتبط انجام می گردد و با توجه به اینكه هر گونه تغییر در «پنجره واحد تجارت فرامرزی» جهت ثبت اطلاعات اظهارنامه صادراتی الكترونیكی كه نخستین گام جهت صدور كالا است در حیطه اختیارات آن گمرك می باشد، خواهشمند است جهت اجرایی نمودن مصوبات جلسه مورخ ۱۹۷/۴/۰۳ ستاد اقتصادی دولت دستور فرمایند ترتیبی اتخاذ شود كه فرم تعهد پیوست در سامانه مزبور طراحی و درج شود تا صادركنندگان در هنگام تكمیل اطلاعات اظهارنامه های صادراتی نسبت به سپردن تعهد فروش ارز حاصل از صادرات اقدام نمایند.
شایان ذكر است نظر به این كه تغییر در سامانه مزبور زمان بر می باشد، دستور فرمایند دریافت فیزیكی تعهد از صادركنندگان كالاهای مشمول مطابق با فرم پیوست تا راه اندازی سامانه یادشده از جانب گمركات كشور انجام و نسخه ای جهت سوابق به اداره صادرات این بانك ارسال كنند. بدیهی است صادرات به كلیه كشورها و مقاصد مشمول دریافت تعهد فروش ارز حاصل از صادرات می باشد.
غلامرضا پناهی

جزئیات نامه گمرك ایران به گمركات اجرایی
با ارسال این نامه بانك مركزی، اكنون گمرك جمهوری اسلامی ایران هم با ارسال ابلاغیه ای به گمركات اجرایی، فرم تعهدنامه ای كه نیاز است از صادركنندگان برای بازگشت ارز حاصل از صادرات خود دریافت نمایند، را اعلام نموده است:
الزام صادركنندگان به سپردن تعهد فروش ارز حاصل از صادرات
طبقه بندی: ۱۳۹۷مرجع صادر كننده: دفتر صادرات
تاریخ تصویب: ۱۳۹۷/۰۶/۱۴شماره: ۱۹۷/۷۰۷۰۴۸
محدوده شمول: صادرات
به پیوست تصویر نامه شماره ۱۸۰۹۶۷‏/۹۷ مورخ ۲۷‏/۵‏/۹۷ معاون محترم ارزی بانك مركزی منضم به نامه شماره ۸۸۶۰‏/۹۷ ‏/م مورخ ۳‏/۴‏/۹۷ نهاد ریاست جمهوری درمورد مصوبات جلسه مورخ ۳‏/۴‏/۹۷ ستاد محترم اقتصادی دولت و همینطور نامه شماره ۴۶۶۱۷مورخ ۱۳‏/۴‏/۹۷ معاون اول محترم رییس جمهور درمورد اجبار صادركنندگان به سپردن تعهد فروش ارز حاصل از صادرات ارسال می گردد.
دستور فرمایید ضمن اطلاع رسانی مناسب به صادركنندگان، تازمان الكترونیكی شدن فرم مذكور در سامانه جامع امورگمركی، فیزیك آن توسط صادركنندگان تكمیل و بعد از تأیید امضای ذیل آن توسط دفاتر اسناد رسمی، تصویر اسكن شده آن را تحت عنوان «فرم تعهد نامه بازگشت ارز حاصل از صادرات» (مطابق پیوست) به اظهارنامه الكترونیكی صادراتی ضمیمه نمایند. لازم به ذكراست پیگیری روش اجرای تعهدات ناشی از فرم یادشده به عهده بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران می باشد.
تصویر تعهدنامه ارزی
اكنون صادركنندگان باید علاوه بر اینكه ارز حاصل از صادرات خویش را دو ماهه برگردانند تعهدنامه ارزی را هم به امضا برسانند.تصویر فرم تعهدنامه به شرح زیر است: اكنون تولیدكنندگان خیلی از رشته های مشمول این بخشنامه، همچون تولیدكنندگان لوله و پروفیل با مشكلات بسیاری مواجهند، ضمن اینكه صادركنندگان می گویند كه قیمت های پایه گمرك هم بسیار بالاتر از نرخ های جهانی است


1397/06/16
21:48:18
5.0 / 5
4994
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار