یك مسئول در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان:

تنها ۵۰ درصد معادن آذربایجان غربی فعالند

تنها ۵۰ درصد معادن آذربایجان غربی فعالند آچار: قائم مقام رئیس در امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی اظهار داشت: بهره برداری از واحدهای معدنی استان در ۴ سال اخیر روند ثابتی داشته است.


پریسا عابدپور در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینكه ۸۰ درصد معادن آذربایجان غربی در حال استخراج سنگ های تزئینی و ساختمانی هستند، خاطرنشان كرد: به علت كاهش ساخت و ساز و فعالیتهای عمرانی در استان و با عنایت به اینكه عمده بخش مصرف سنگ های ساختمانی و تزئینی علاوه بر صادرات، مربوط به مصرف داخلی است به تبع آن بازار مصرف هم كاهش یافته است و در نتیجه فعالیت و بهره برداری از معادن استان طی ۴ سال اخیر روندی ثابت داشته است ولی بدون شك با عنایت به ثبت ۱۰۷۹ محدوده اكتشافی یقینا این روند روبه رشد خواهد بود.
وی افزود: این استان به علت تنوع مواد معدنی و سنگ هایی چون مرمریت، مرمر، چینی، تراورتن و گرانیت زبانزد است.
قائم مقام رئیس در امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با اشاره به فعالیت ۵۰ درصد واحدهای معدنی استان، اظهار داشت: رونق تولید معادن به دنبال بهبود وضعیت اقتصادی كشور میسر است. هم اكنون تعداد معادن دارای پروانه بهره برداری ۴۶۳ فقره است كه ۲۳۵ واحد فعال می باشند.
وی اظهار نمود: معادن بعنوان زنجیره اول خیلی از صنایع فرآوری ـ تبدیلی تاثیرپذیری بالایی از شرایط كلی اقتصاد كشور دارد كه باتوجه به شرایط اقتصادی در فعالیت های عمرانی، معادن هم متاثر از ركود كلی می شوند. با بهبود شرایط اقتصادی كشور بدون شك معادن هم از این شرایط متاثر خواهند بود و رونق را شاهد می شویم.
عابدپور در مورد تعرفه های گمركی و عوارض صادرات سنگ و مواد معدنی اظهار داشت: عموما مراتب از جانب اتاق بازرگانی صنعت، معدن و كشاورزی پیگیری می گردد كه با تولید تعامل با گمرك و كشورهای همسایه رایزنیهای لازم در این خصوص جهت بهره مندی حداكثری معدن كاران انجام شده است.
وی با اشاره به اینكه سازمان صنعت، از انجام حمایت های لازم در حد قوانین و مقررات دریغ نخواهد كرد، اضافه كرد: در جهت تولید ارزش افزوده مواد معدنی بعنوان یكی از سیاست های اصلی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، تشویق و ترغیب بهره برداران در جهت تولید واحدهای فرآوری بر سرمعادن است. در این راستا با تولید تعامل با اداره كل منابع طبیعی اجرای ماده ۹۰ آئین نامه اجرایی قانون معادن تبیین و مبحث با استقبال بهره برداران روبه رو شده است.
وی خاطرنشان كرد: راه اندازی واحد های فرآوری از سیاست های كلی این سازمان بوده كه در این راستا با استفاده از سامانه كارا و با همكاری شركت تهیه و تولید مواد معدنی ایران همینطور صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی تسهیلات مورد نیاز جهت احیای معادن و خرید ماشین آلات و راه اندازی واحد های فرآوری در نظر گرفته شده است.
عابدپور تصریح كرد: هم اكنون قریب به ۲۷ مورد در مرحله تایید و عرضه تسیلات جهت راه اندازی واحدهای سنگبری و فرآوری طلا و تولید واحد كنسانتره آهن است.1397/07/19
13:42:58
5.0 / 5
5066
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار