در نشست نمایندگان اتاق بازرگانی دو كشور بررسی شد؛

توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و عمان

توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و عمان آچار: هیاتی به سرپرستی رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و عمان با سفر به مسقط شرایط حضور بیشتر تجار و سرمایه گذاران ایرانی در عمان را به منظور سرمایه گذاری مشترك و صادرات مجدد بررسی كرد.به گزارش آچار به نقل از اتاق بازرگانی ایران، هیات اتاق مشترك ایران و عمان در این سفر در دیدار با وزیر صنعت و تجارت عمان راه های بهره مندی هر چه بیشتر تجار و بازرگانان و سرمایه گذاران ایرانی از موافقتنامه تجارت آزاد عمان با كشورهای مختلف، حل موانع و مسائل بانكی، استفاده از بنادر عمان بعنوان بندر ترانزشیپ جهت ترانزیت كالاهای ایرانی و همینطور افزایش حجم سرمایه گذاری های مشترك را مورد بررسی قرار دادند. در این نشست مقرر شد اتاق مشترك ایران و عمان با همراهی سفارت ایران در مسقط و مسئولان دولتی عمان تا دستیابی به یك توافق چندجانبه و حل مسائل و مشكلات، مذاكرات را پیگیری كنند.
به گفته محسن ضرابی، رئیس اتاق مشترك ایران و عمان، طی این سفر مبحث اعطای خط اعتباری برای صدور خدمات فنی مهندسی و افزایش صادرات به عمان هم بررسی گردید و چگونگی تولید صندوق مشترك میان دو كشور هم مورد توجه قرار گرفت. فراهم آوردن راه هایی برای توسعه صادرات شیلات از ایران به عمان توسط بخش خصوصی دو كشور از دیگر موضوعاتی بود كه در نشست با معاون وزیر كشاورزی و شیلات و مدیرعامل شركت شیلات عمان مورد توافق قرار گرفت.
ضرابی در این جلسه با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های ایران در تولید شیلات و آبزیان اظهار داشت: فعالان اقتصادی ایرانی این توانمندی را دارند كه در كنار پوشش بازار عمان تولیدات خویش را با استفاده از عمان به دیگر بازار ها صادر كنند.
وی افزود این امكان برای شركت های عمانی وجود دارد كه نسبت به سرمایه گذاری در ایران با هدف صادرات در حوزه شیلات اقدام نموده و از منابع ارزان قیمت صندوق توسعه ملی استفاده كنند.
ضرابی نزدیكی دوكشور را مزیتی برای آغازاقدامات هماهنگ در زمینه شیلات دانست.
سعید العوفی معاون وزیر كشاورزی و شیلات عمان هم ضمن تایید توانایی ایران در زمینه شیلات اظهار داشت: آماده ایم روابط خویش را در زمینه صادرات شیلات ایران به عمان و صادرات مجدد آن به دیگر كشورها توسعه دهیم.
رئیس اتاق مشترك ایران وعمان پیشنهاد كرد در سفری كه العوفی طی ۲ ماه آینده به ایران خواهند داشت، همایشی با حضور ایشان و بخش خصوصی دو كشور فعال در حوزه شیلات برگزار گردد و دو طرف ضمن ارائه توانمندی های خود در این همایش، در جلسات رو در رو شركت نمایند كه این پیشنهاد مورد استقبال معاون وزیر كشاورزی عمان قرار گرفت.
رایزنی هیأت ایرانی با مسئولان علم و فناوری عمان هم بخش دیگری از سفر به عمان بود. رئیس اتاق مشترك ایران و عمان در دیدار با قائم مقام شورای پژوهش های علمی و قائم مقام پارك علم و فناوری عمان با اشاره به توانمندی های ایران در حوزه استارتاپ ها، شركت های هایتك، نانوتكنولوژی، IT و ICT اظهار داشت: پیرو مذاكرات سال قبل هیات اعزامی به عمان به سرپرستی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیگیری موارد مطروحه و درخواستی از جانب بخش خصوصی ایران به عهده اتاق مشترك ایران و عمان واگذار شده است.
محسن ضرابی با اشاره به اقداماتی كه در جهت این مسولیت انجام شده اظهار داشت: اتاق مشترك آمادگی دارد با اطلاع از زیرساخت ها و نوع تسهیلاتی كه می تواند در اختیار شركت های ایرانی در عمان قرار گیرد شركت های ایرانی را ترغیب كند با همكاری این اتاق به همكاری با طرف های عمانی بپردازند.
وی همینطور پیشنهاد كرد همایشی در تهران با حضور نمایندگان شورای پژوهش های علمی عمان، دانشگاه سلطان قابوس، مركز فناوری اطلاعات و ارتباطات عمان و اتاق عمان برگزار گردد تا تسهیلات و خدماتی كه می تواند در اختیار فعالان بخش خصوصی ایران قرارگیرد تشریح شود.
قائم مقام شورای پژوهش های علمی عمان و قائم مقام پارك علم و فناوری عمان ضمن استقبال از پیشنهاد برگزاری همایش توجیهی در تهران اظهار داشت: توسعه بخش نانو و فناوری های نانو زیر نظر دانشگاه سلطان قابوس، بخشICT زیر نظر مركز فناوری اطلاعات و ارتباطات عمان و چهار حوزه غذا و تكنولوژی، آب و محیط زیست، انرژی (نفت و گاز و انرژی های تجدیدپذیر) و سلامت زیر نظر شورای پژوهش های علمی عمان است.
طی این سفر مزیت های بندر و منطقه آزاد صلاله عمان هم ارزیابی شد.
محمد امین صباغی زاده نایب رییس اتاق مشترك و رئیس اتاق بندرعباس و شهلا عموری نایب رئیس اتاق مشترك و رئیس اتاق اهواز ضرابی را در این سفر همراهی می كردند.

1397/07/22
19:16:06
5.0 / 5
5457
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار