گزارش آچار به نقل از مهر؛

جزئیات آماری ازوضعیت۱۳۵۰بنگاه مشكل داركشور، تعطیلی۱۹۸بنگاهبعلاوهنمودار

جزئیات آماری ازوضعیت۱۳۵۰بنگاه مشكل داركشور، تعطیلی۱۹۸بنگاهبعلاوهنمودار آچار: جزئیات آماری ۱۳۵۰ بنگاه مشكل دار كشور نشان داده است كه ۱۲۰۰ واحد معادل ۸۷ درصد این بنگاه ها، خصوصی هستند و فعالیت ۱۵ درصد كل بنگاه های مشكل دار هم متوقف شده است.


به گزارش آچار به نقل از مهر، بر مبنای آخرین آمار منتهی به شهریورماه تعداد ۱۳۵۶ بنگاه مشكل دار در كشور وجود دارد كه بالغ بر ۱۴۵ هزار نیروی كار در این واحدها مشغول به كار هستند.
وضعیت بنگاه های مشكل دار ابتدا در كارگروه های استانی تسهیل و رفع موانع تولید مورد بررسی قرار می گیرند، اما در صورتی كه مشكل یك واحد در كارگروه استانی قابل رفع نباشد، مبحث برای رسیدگی به ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید ارجاع داده می شود.
ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید با هدف رفع مشكلات واحدها و بنگاه های مشكل دار و همینطور صیانت از نیروی كار با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف همچون بانك مركزی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت صنعت – معدن و تجارت، وزارت تعاون- كار و رفاه اجتماعی، وزارت جهاد كشاورزی و سایر دستگاه های ذیربط به ریاست وزیر صنعت تشكیل می گردد.
اما آخرین وضعیت شاخص های بنگاه های مشكل دار به صورت هر سه ماه یكبار مورد ارزیابی قرار می گیرند كه آمار به روزرسانی شده این شاخص ها در سه ماهه منتهی به شهریورماه نسبت به سه ماهه منتهی به خردادماه تغییر چندانی نداشته است.
شاخص تعداد بنگاه های مشكل دار نشان داده است كه تعداد این بنگاه ها از ۱۳۵۱ واحد در سه ماهه نخست امسال به ۱۳۵۶ واحد در سه ماهه دوم ۹۷ رسیده است كه تغییر محسوسی را نشان نمی دهد.
۸۷ درصد بنگاه های مشكل دار «خصوصی» هستند
نمودار شاخص تعداد بنگاه های مشكل دار در كل كشور «به تفكیك نوع مالكیت» نشان می دهد، از مجموع بالغ بر ۱۳۵۰ بنگاه مشكل دار در كشور، ۸۷ درصد معادل ۱۱۲۱ واحد از بنگاه های خصوصی، ۹ درصد معادل ۱۲۰ بنگاه از شركت های تعاونی و ۴ درصد مابقی از بنگاه های دولتی و سایر نهادها هستند.

۱۲۰۰ واحد از بنگاه های مشكل دار «صنعتی» هستند
شاخص تعداد بنگاه های مشكل دار «به تفكیك نوع فعالیت اقتصادی» هم از آن حكایت می كند كه از كل بنگاه های مشكل دار، ۸۹ درصد را بنگاه های صنعتی تشكیل می دهند كه ۱۲۰۶ واحد صنعتی را شامل می گردد. همینطور ۶.۷ درصد از بنگاه ها مشكل دار در حوزه كشاورزی و ۵.۷ درصد هم در حوزه خدمات فعالیت می نمایند.

اشتغال ۱۱۲ هزار نیروی كار در بنگاه های مشكل دار با «قرارداد موقت»
در بالغ بر ۱۳۵۰ بنگاه مشكل دار كشور، بیشتر از ۱۴۵ هزار و ۳۰۰ نیروی كار شاغل هستند كه از نظر وضعیت قراردادی آنها، ۷۷ درصد از كارگران معادل ۱۱۲ هزار و ۲۴۳ نفر به صورت قرارداد موقت، ۱۹ درصد از كارگران معادل بیشتر از ۲۸ هزار نیروی كار به صورت دائم و ۴ درصد از شاغلان معادل بیشتر از ۵ هزار نیروی كار با سایر روش های قراردادی یا بدون قرارداد در بنگاه های مشكل دار مشغول به كار هستند.

تعطیلی ۱۹۸ بنگاه مشكل دار
شاخص تعداد بنگاه های مشكل دار به تفكیك«وضعیت فعلی» نشان می دهد، بر مبنای آمار منتهی به خردادماه ۶۰۶ بنگاه مشكل دار همچنان فعال می باشند كه ۴۵ درصد از كل بنگاه ها را در بر می گیرند.
همچنین ۵۴۷ بنگاه مشكل دار، به صورت نیمه فعال اداره می گردند كه ۴۰ درصد از بنگاه های مشكل دار را به خود اختصاص می دهند و ۱۹۸ بنگاه مشكل دار هم تعطیل شدند كه ۱۵ درصد از این بنگاه ها را تشكیل می دهند.

واحدهای ۵۰ نفر به بالا، بیشترین تعداد بنگاه های مشكل دار
بررسی بنگاه های مشكل دار «به تفكیك اندازه بنگاه» حكایت از آن دارد كه بنگاه های یك تا ۹ نفر كاركن ۱۲ درصد از كل بنگاه های مشكل دار، واحدهای ۱۰ تا ۴۹ نفر كاركن ۴۳ درصد از كل بنگاه های مشكل دار و واحدهای ۵۰ نفر به بالا ۴۵ درصد از كل بنگاه های مشكل دار را به خود اختصاص می دهند.
بر این اساس، ۱۶۵ بنگاه مشكل دار یك تا ۹ نفر كاركن، ۵۸۳ بنگاه مشكل دار ۱۰ تا ۴۹ نفر كاركن و ۶۰۳ بنگاه مشكل دار بالای ۵۰ نفر كاركن هستند.

اما از نظر فراوانی اشتغال كارگران در بنگاه های اقتصادی، ۹۰ درصد نیروی كار بنگاه های مشكل دار در واحدهای ۵۰ نفر به بالا، ۹.۳ درصد در بنگاه های ۱۰ تا ۴۹ نفر و ۰.۷ درصد در بنگاه های یك تا ۹ نفره فعالیت دارند.

صنایع غذایی و آشامیدنی، در صدر بنگاه های مشكل دار
در بین بنگاه های مشكل دار، واحدهای فعال در صنایع غذایی و آشامیدنی بیشترین سهم را دارند. بعد از آن واحدهای تولیدی در زمینه محصولات كانی غیرفلزی، واحدهای تولید محصولات فلزی فابریكی به جز ماشین آلات و تجهیزات، واحدهای تولید فلزات اساسی، تولید منسوجات، تولید محصولات لاستیكی و پلاستیكی بیشترین فراوانی را در میان بنگاه های مشكل دار به خود اختصاص داده اند.

«نقدینگی و سرمایه درگردش» اولین مشكل دورنی بنگاه ها
بر اساس این گزارش، قبل از این كریم یاوری، مدیر كل پشتیبانی از پایداری مشاغل وزارت كار در گفتگو با خبرنگار مهر، چالش های بنگاه های مشكل دار را در دو گروه «مشكلات درون كارگاهی» و «مشكلات برون كارگاهی» دسته بندی كرد و اظهار داشت: «كمبود نقدینگی و سرمایه درگردش» اولین مشكل «درون كارگاهی» بنگاه های اقتصادی است؛ بعد از آن بدهی معوق، مطالبات از دستگاه های دولتی، اختلاف بین سهامداران، بالا بودن هزینه های تولید، انباشت محصول و در برخی از بنگاه های اقتصادی سوء مدیریت بیشترین سهم را در مشكلات درون بنگاهی كارگاه ها دارند.
«عدم فروش در بازار داخلی» اولین مشكل برون كارگاهی
وی درباره «مشكلات برون كارگاهی» بنگاه های مشكل دار هم اظهار داشت: عدم فروش در بازار داخلی، تورم، ركود، قاچاق، واردات بی رویه كالاهای مشابه تولید داخل و مطالبات از سایر سازمان ها جزو مشكلات برون كارگاهی تلقی می شوند و ارتباطی به مشكلات درونی كارگاه ها ندارند.
به گزارش آچار به نقل از مهر، روند بررسی وضعیت بنگاه های مشكل دار، از كاهش تعداد این بنگاه ها حكایت دارد بدین سان كه تعداد بنگاه های دارای مشكل تا آخر سال گذشته، ۱۴۱۳ بنگاه بود كه در سه نخست امسال به ۱۳۵۱ بنگاه رسیده است.

1397/07/24
19:02:54
5.0 / 5
4947
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار