همتی اعلام كرد:

بخشنامه جدید ارزی برای صادرات در راه می باشد

بخشنامه جدید ارزی برای صادرات در راه می باشد آچار: رئیس كل بانك مركزی با اشاره به اینكه بزودی تمهیدات نحوه بازگشت ارز صادرات به چرخه اقتصاد كشور را اعلام خواهیم كرد، تصریح كرد: صادرات ریالی به مثابه خروج سرمایه از كشور است.


به گزارش آچار به نقل از بانك مركزی، عبدالناصر همتی در همایش استانداران سراسر كشور با تاكید بر رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت درونزایی و برونگرایی دراقتصاد مقاومتی اظهار داشت: ما تهدید تحریم ها را به فرصت پیشبرد امور كشور تبدیل خواهیم كرد.
رئیس كل بانك مركزی با اشاره به وجود ۱۶ استان مرزی در كشور، افزایش صادرات به ۱۵ كشور همسایه را به شرط رعایت مواردی شاه كلید توسعه اقتصاد كشور در شرایط فعلی خواند و تولید هماهنگی بین بانك مركزی و وزارتخانه های كشور، صمت و جهاد كشاورزی را برای مدیریت صادرات در استان های مرزی ضروری دانست.
وی با اشاره به اینكه صادرات وقتی برای كشور مفید می باشد كه باعث ورود ارز یا كالا به كشور شود، صادرات ریالی را به مثابه خروج سرمایه از كشور دانست و برنامه های بانك مركزی برای جلوگیری از این امر و كمك به صادركنندگان برای ورود ارز حاصل از صادراتشان به چرخه اقتصادی كشور را تشریح وتاكید كرد بزودی تمهیداتی را كه برای نحوه برگشت ارز صادركنندگان به چرخه اقتصاد درنظر گرفته شده اعلام می نماییم.
رئیس كل بانك مركزی اضافه كرد: صادرات غیرنفتی ما در هفت ماه اول امسال ۲۷میلیارددلار بوده و نسبت به سال قبل در همین مدت زمانی افزایش بیشتر از ۱۳درصدی داشته است.
وی همینطور با اشاره به شكست امریكا در به صفر رساندن صادرات نفتی كشور از انجام مذاكرات جدی و مثبت با ۸ كشوری كه معافیت خرید نفت از ایران را گرفته اند اطلاع داد.
همتی اضافه كرد: در ۷ ماهه امسال ۳۱میلیارددلار برای واردات كالاها و خدمات ارز تامین شده است كه بیشتر از ۲۳میلیارد دلار آن توسط بانك مركزی و كمتر از ۷میلیارد آن توسط صادركنندگان غیرنفتی درسامانه نیما تامین شده است و از مبلغ تامینی ارز تابحال ۱۰میلیارد دلار برای كالاهای اساسی و دارو و تجهیزات پزشكی اختصاص یافته است و امیدواریم باتصمیماتی كه اتخاذ شده عرضه ارز توسط صادركنندگان در سامانه نیما بزودی افزایش یابد.
دكتر همتی در انتها به سوالات متعدداستانداران پاسخ داد و به تشریح اقدامات بانك مركزی برای اصلاح نظام بانكی و تمهیدات نظام بانكی برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی پرداخت.

1397/08/19
14:08:12
5.0 / 5
5613
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار