نایب رییس اتاق بازرگانی ایران مطرح كرد:

عرضه ارز صادراتی بخش خصوصی به فعالان این بخش واگذار شود

عرضه ارز صادراتی بخش خصوصی به فعالان این بخش واگذار شود آچار: به دنبال اظهارات اخیر رییس كل بانك مركزی درباره انجام تغییراتی در نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران اظهار نمود: باید ارز حاصل از صادرات بخش خصوصی به سبب حجم كم نقدینگی، در اختیار خود این بخش قرار بگیرد ضمن این كه نرخ های پایه صادراتی باید اصلاح گردد.


روز گذشته رییس كل بانك مركزی در جلسه با استانداران از انجام تغییرات در نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات طی روزهای آینده آگاهی داد كه در این زمینه فعالان بخش خصوصی تاكید دارند كه مسئولان دولت قبل از صدور بخشنامه های جدید، نظرات بخش خصوصی را شنیده و اعمال كنند تا باردیگر مجبور به اصلاح دستوالعمل ها نشوند.

در این رابطه حسین سلاح ورزی - نایب رییس اتاق بازرگانی ایران- در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: هنوز به صورت رسمی جزئیاتی از آن چه كه رییس كل بانك مركزی اعلام نموده، منتشر نشده است اما امیدواریم كه در تصمیم گیری ها، قبل از صدور بخشنامه های جدید از نظرات بخش خصوصی استفاده گردد.

وی اضافه كرد: آن چه كه پیشنهاد بخش خصوصی است، این است كه نرخ پایه صادراتی كه بر طبق آن میزان ارز حاصل از صادرات محاسبه می شود، باید اصلاح و واقعی شود و بر طبق آن نرخ جدید ارز، محاسبه و اعلام گردد.

سلاح ورزی اشاره كرد: هم اكنون اگر بر طبق آن چه كه نرخ پایه صادراتی است میزان صادرات بخش خصوصی را محاسبه نماییم، در حدود شش میلیارد دلار كل صادرات بخش خصوصی است. پس پیشنهاد ما این است كه در وهله اول بخش خصوصی از فرآیند فعلی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات و در واقع پیمان سپاری های ارزی مستثنی شود چونكه با عنایت به این كه میزان نقدینگی و سرمایه بخش خصوصی محدود است، امكان برگشت ارز به صورت آن چه كه تابحال ابلاغ گردیده، وجود ندارد.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان این كه سیاست های بانك مركزی بر این مبنا است كه ارز حاصل از صادرات بخش خصوصی حتما تحت كنترل بانك مركزی برگشت داده شود، اظهار نمود: این در شرایطی است كه باید اجازه داد كه ارز حاصل از صادرات بخش خصوصی و اظهارنامه های آن، در مكانیزم بازار و بین خود فعالان بخش خصوصی واگذار شود و صادركنندگان با یك قیمت توافقی ارز خودرا عرضه نموده و بفروشند.

وی با بیان این كه ارز حاصل از صادرات در اختیار بخش خصوصی بسیار كم و محدود است، افزود: باید اجازه داد كه ارز حاصل از صادرات برای بخش خصوصی در اختیار خودش باشد. در این زمینه دولت می تواند از ارز حاصل از فروش نفت كه با نرخ دولتی ۴۲۰۰ تومان به فروش می رسد، بهره برده و به كالاهای اساسی تخصیص دهد. علاوه بر این دولت می تواند روی ارز حاصل از فروش پتروشیمی ها باز سرمایه گذاری كند.

سلاح ورزی اظهار داشت: در ارز مربوط به صادرات بخش خصوصی تقاضا این است كه عرضه آن با قیمت تعادلی به خود بخش خصوصی سپرده گردد.
1397/08/20
14:22:06
5.0 / 5
5026
تگهای خبر: ارز , بازار , بازرگانی , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار