دبیر اجرایی خانه كارگر سمنان مطرح كرد:

آگهی نسبت به خطر افزایش تعدیل نیرو تا آخر سال

آگهی نسبت به خطر افزایش تعدیل نیرو تا آخر سال آچار: دبیر اجرایی خانه كارگر سمنان نسبت به خطر افزایش تعدیل نیرو در بعضی واحدهای تولیدی و كارگری این استان آگهی داد.


حبیب الله محقق در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به تشدید مشكلات اقتصادی واحدهای صنعتی در سال جاری، پیش بینی نمود در ماه های پایانی سال و موعد خاتمه قراردادهای موقت، شاهد تعدیل نیروی كار بیشتر از سال های گذشته در كشور باشیم.
این فعال كارگری با اشاره به عوامل تشدید كننده بحران صنایع امسال اظهار داشت: افزایش نرخ ارز، عدم تامین نقدینگی ریالی مورد نیاز، گرانی مواد اولیه، كاهش قدرت خرید مردم و ركود بازار از عوامل اصلی نابسامانی در بازار كسب و كار به شمار می روند و این شرایط روند تعدیل نیروی انسانی و افزوده شدن نیروهای اخراج شده به صف بیكاران را سرعت بخشیده است.
وی افزود: بعضی از كارفرمایان كه گمان می كردند مشكلات مقطعی بوده و برطرف خواهد شد، چند ماهی منتظر مانده و دست به تعدیل نیرو نزدند اما حالا و با ادامه یافتن نابسامانی ها، مجبور به تعطیلی واحد خود و یا كاهش نیرو شده اند.
دبیر اجرایی خانه كارگر استان سمنان با ابراز نگرانی از تشدید روند اخراج كارگران با نزدیك شدن به ماه های پایانی سال، تصریح كرد: حفظ اشتغال موجود از احداث اشتغال مهم تر بوده و لازم است دست اندركاران و مسئولان ذی ربط با هوشیاری كامل، در رفع موانع بكوشند و ترتیبی اتخاذ كنند كه از شتاب این حركت جلوگیری شود.
دبیر اجرایی خانه كارگر سمنان با اشاره به این مهم كه بیشتر قراردادهای كار هم اكنون موقتی بوده و با توافق در شورای سازش و یا توافق بین كارگر و كارفرما، در آمار به حساب نمی آیند، بیان كرد: با این وجود كارگاه هایی كه به صورت كامل تعطیل و كارگران شان بیكار شده اند، تبعات اجتماعی منفی به همراه آورده كه باید در آمارها مد نظر قرار گیرند.
وی معتقد است: ماه های پایانی هر سال كه زمان خاتمه قراردادها و محاسبه صورت های مالی است، روند تعدیل نیرو از طرف كارفرمایان سرعت می گیرد اما با تشدید مشكلات مالی و اقتصادی واحدهای تولیدی در سال جاری، این بحران امسال بیشتر مشهود است.
محقق با انتقاد از بی توجهی مسئولان به برنامه ریزی برای رفع این مشكلات اظهار داشت: متاسفانه با اینكه مشكل اشتغال، دغدغه تمامی مردم است، برخی دولتمردان، تشكل های كارفرمایی، اتاق تعاون و… تلاشی برای تغییر این وضعیت نمی كنند.
وی با ابراز نگرانی از كم توجهی و گاهی بی توجهی مسئولین ذیربط از دستگاه های امنیتی و گمركات كشور همین طور دادستان های استان های جنوبی خواست با حسیاسیت بیشتری مطالبات كارگری را پیگیری كنند.
این فعال كارگری با اشاره به مشكلات برخی واحدهای بزرگ تولیدی استان سمنان و همچون عقاب افشان سمنان اظهار داشت: شركت عقاب افشان بزرگترین تولید كننده اتوبوس های شهری و بین شهری در خاور میانه به جهت عدم ترخیص قطعات یدكی مدتی است كه گرفتار مشكل شده و در صورت ادامه داشتن این اوضاع متاسفانه بحران بیكاری حدود 1000نفر از كارگران این شركت را به دنبال خواهد داشت.
محقق از مسئولین ذیربط درخواست كرد: اجازه ترخیص حدود400 كانتینر از قطعات دپو شده این شركت از گمركات جنوب كشور داده شود تا مانع از بیكاری كارگران شاغل در این واحد و واحدهای مشابه شوند.
1397/09/20
13:39:48
5.0 / 5
5150
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , ترخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار