استانی كه دستش به مواد معدنی اش نمی رسد!

استانی كه دستش به مواد معدنی اش نمی رسد! به گزارش آچار رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان اظهار داشت: كمبود آب بخش صادرات استان را به شدت تهدید می كند.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، بهروز اسودی اضافه كرد: سهم صنعت استان سمنان از حدود یك میلیارد و 300 میلیون مترمكعب آب تولیدی سالانه در این استان، تنها چهار درصد در بخش صنعت استان مصرف شده است. مواد معدنی برای فرآوری به آب زیاد نیاز دارد و اگر آب وجود نداشته باشد، فراوری و در نتیجه، صادرات این مواد با مشكل مواجه می گردد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان اظهار داشت: حدود 85 واحد فرآوری مواد معدنی با ظرفیت فعلی 55درصد در استان فعالیت می نمایند، این واحدها در زمینه فرآوری مواد معدنی نظیر سنگ گچ، سنگ تزئینی، سنگ آهك، شن و ماسه، فلورین، فلدسپات پتاسیك، خاك رس، خاك روی و سنگ مس و با 55 درصد ظرفیت فعالیت می نمایند.
اسودی افزود: زمانی كه صحبت از معدن می گردد همه به دنبال اكتشاف و استخراج مواد معدنی هستند، در صورتیكه فرآوری مواد معدنی، دانش بنیان كردن و صادرات آن مغفول مانده است.
وی، یكی از دلایل اصلی فرآوری نشدن مواد معدنی در استان سمنان را ضعیف بودن ساختارهای زیربنایی عنوان نمود و اظهار داشت: ساختارهای زیربنایی استان مانند برق، گاز و آب در ارائه خدمات به معادن استان بسیار ضعیف است كه پراكندگی معادن یكی از دلایل اصلی آن عنوان می گردد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان اظهار نمود: با فرآوری مواد معدنی می توان ارزش افزوده آنرا بسیار بالا برد، به صورتی كه اگر بعضی از مواد معدنی استان سمنان فرآوری شود، بیشتر از 50 برابر ارزش افزوده آن ماده افزایش می یابد، اما تا كنون حتی رشد یك برابری در ارزش افزوده مواد معدنی استان سمنان اتفاق نیفتاده است.
اسودی تصریح كرد: یكی دیگر از دلایل فرآوری نكردن مواد معدنی در استان سمنان را فاصله زیاد معادن عنوان نمود و اظهار داشت: بیشتر معادن استان سمنان در مناطق دورافتاده و دست نیافتنی قرار دارد و دسترسی به آنها آسان نیست.
وی با اشاره به اینكه این استان با استخراج سالانه بیشتر از 23 میلیون تن انواع مواد معدنی یك استان مستعد از نظر منابع معدنی از قبیل سیلیس، آهك، گچ، سولفات سدیم، نمك، منگنز، آهن و غیره است، اضافه كرد: حدود 593 معدن در استان دارای پروانه بهره برداری است كه 60 درصد آن فعالیت استخراجی، 10 تا 15 درصد بصورت تجهیز شده و بقیه به صورت فصلی فعالیت می نمایند.
1397/09/24
18:46:24
5.0 / 5
5593
تگهای خبر: ارز , تجارت , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار