افزایش قیمت طلا در گرو یك رویداد سرنوشت ساز در ۲۰۱۹

افزایش قیمت طلا در گرو یك رویداد سرنوشت ساز در ۲۰۱۹ آچار: سپس یك سال ناامیدكننده، طلا بدنبال بهبود و رشد قیمت در سال ۲۰۱۹ است و توقف روند افزایش نرخ های بهره از طرف بانك مركزی آمریكا به این فلز ثمین كمك خواهدنمود.به گزارش آچار به نقل از ایسنا، قیمت طلا شروع مثبتی در سال ۲۰۱۸ داشت و بهای معاملات این فلز در ژانویه به مرز ۱۴۰۰ دلار در هر اونس نزدیك شد و تا ركورد ۱۳۸۵ دلار پیش رفت. اما چند ماه بعد، این فلز ثمین روند كاهشی طولانی را آغاز كرد و حدود ۱۴ درصد از اوج خود عقب نشست. با این وجود اختتام سال برای طلا خوشایند بوده و هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در معاملات جمعه بازار نیویورك تا مرز ۱۲۵۰ دلار معامله شد اما همچنان هفت درصد نسبت به ابتدای سال كاهش نشان داده است.

بزرگترین مانع برای قیمت طلا در سال میلادی جاری، قوی بودن دلار آمریكا بوده كه جایگاه فلزات ثمین بعنوان دارایی مطمئن را از آن خود كرده است. اما آن طور كه تحلیلگران می گویند خبر خوب برای طلا این است كه اوضاع در سال آینده بسیار متفاوت به نظر می آید و دلار آمریكا در سال ۲۰۱۸ به اوج خود رسیده است و انتظار می رود طلا بالای مرز ۱۳۰۰ دلار معامله شود.

سناریوهای مختلف برای طلا

در حالی كه تحلیلگران پیش بینی های مختلفی برای طلا دارند اما اكثریت می گویند طلا در سال آینده عملكرد بهتری خواهد داشت.

از نقطه نظر خوش بینانه، طلا تحت تاثیر مجموعه ای از عوامل شامل دلار ضعیف تر، بازده پایین تر اوراق قرضه و نوسان فضای سهام، فراتر از ۱۳۰۰ دلار صعود خواهدنمود.

بانك مركزی آمریكا و دلار آمریكا

بخش زیادی از روند آتی دلار به موضع بانك مركزی آمریكا برای افزایش یا كاهش نرخ های بهره بستگی دارد. سپس اظهارات جروم پاول، رییس بانك مركزی آمریكا كه اواخر نوامبر از رسیدن افزایش نرخ های بهره به سطح خنثی خبر داد، بازار در انتظارات خود در این زمینه تجدیدنظر كرد.

طبق ابزار دیده بان فدرال CME، انتظار می رود نرخ های بهره در دسامبر ۲۵ واحد افزایش پیدا كند و به محدوده ۲.۲۵ تا ۲.۵ درصد برسد. با این وجود تحلیلگران انتظار دارند روند افزایش نرخ های بهره آهسته شود.

خود بانك مركزی آمریكا حداقل سه دور افزایش نرخ های بهره را در سال آینده پیش بینی كرده است كه بازارها با عنایت به ضعیف شدن پیش بینی درباره رشد اقتصاد آمریكا، در این باره به تردید افتاده اند.

پیش بینی میگردد رشد اقتصاد آمریكا تا اواسط سال آینده آهسته شود كه احیانا موجب خواهد شد بانك مركزی آمریكا در مواضع خود برای تحكیم سیاست پولی تجدیدنظر كند.

از آنجا كه تصمیم بانك مركزی آمریكا به آمار اقتصادی در سال آینده بستگی دارد، پیش بینی شمار دقیق افزایش نرخ های بهره دشوارتر خواهد شد. نرخ خنثی كه بانك مركزی آمریكا هدف گرفته حدود ۲.۷۵ تا ۳.۲۵ درصد است و در این محدوده روند افزایش نرخ ها متوقف خواهد شد.

خبری از ناپدیدشدن تنش های ژئوپلیتیكی نیست

تنش های ژئوپلیتیكی رو به رشد در جهان همچنان از قیمت طلا در سال آینده پشتیبانی خواهند كرد و در این میان تنش های جنگ تجاری آمریكا و چین، بریگزیت، بحران مالی ایتالیا و خاورمیانه تا آخر سال ۲۰۱۹ نقش كلیدی ایفا خواهند كرد.

سال آینده با تحولات تجاری آمریكا و چین آغاز خواهد شد چونكه دو كشور در اول دسامبر با آتش بس ۹۰ روزه موافقت كردند تا در طول این مدت به یك توافق تجاری برسند.

بعضی از تحلیلگران مطمئن هستند كه سال آینده خبری از توافق آمریكا و چین نیست و آمریكا همچنان به جنگ تجاری با چین ادامه خواهد داد و آنچه كه در نشست گروه ۲۰ مشاهده شد، تنها یك دوره مذاكره است.

از میان مسائل اروپایی، بریگزیت در سال ۲۰۱۹ همچنان یك مشكل برای بازارها خواهد بود اما مانند سال ۲۰۱۶ عامل موثر مهمی در بازار طلا نخواهد بود.

تقاضا برای طلا در سال ۲۰۱۹

تحلیلگران درباره تقاضا برای طلا در سال ۲۰۱۹ تا حدود زیادی خوش بین هستند و به این نكته اشاره می كنند كه توجه سرمایه گذاران به سمت دارایی های مطمئن مانند این فلز زرد بیشتر جلب خواهد شد. طلا در دسامبر قیمت بالاتری پیدا كرده كه تا حدودی به سبب اقدام سرمایه گذاران برای ارزیابی سرمایه هایشان بوده است.

تحلیلگران انتظار دارند از نظر تقاضای فیزیكی برای طلا، بهبود ملایمی در چین كه بزرگترین مصرف كننده این فلز در جهان است، روی دهد اما تقاضا برای طلا در هند همچنان تحت فشار خواهد ماند.

بر اساس گزارش كیتكونیوز، خرید طلا از طرف دولت ها در سال آینده همچنان افزایش خواهد یافت كه نشان دهنده تمایل برای متنوع كردن دارایی ها از دلار آمریكا است. روسیه بازیگر بزرگی در این عرصه بوده و تلاش می كند ذخایرش را متنوع سازد. طبق آمار شورای جهانی طلا، بازیگران بزرگی مانند روسیه، تركیه و قزاقستان مجموعا ۱۴۸.۴ تن طلا در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ خریداری كردند.

1397/09/25
13:53:12
5.0 / 5
4948
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار