رئیس سازمان صمت گلستان در گفتگو با مهر:

۱۰۷ واحد اقتصادی گلستان تسهیلات رونق تولید دریافت نمودند

۱۰۷ واحد اقتصادی گلستان تسهیلات رونق تولید دریافت نمودند آچار: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان از پرداخت ۳۶۷ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید به ۱۰۷ واحد تولیدی و اقتصادی استان آگاهی داد و از جوسازی شبكه های اجتماعی هم انتقاد نمود.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: با ابلاغ برنامه ها و سیاست های اقتصاد مقاومتی و تلاش دولت برای رونق بخشیدن به تولید، حوزه صنعت، معدن و تجارت استان گلستان در دو سال اخیر روزهای پركاری را پشت سر گذاشته و توانست در پرداخت تسهیلات رونق تولید رتبه خوبی را در كشور كسب كند.
گلستان در سال ۹۵ رتبه هفتم كشور در پرداخت تسهیلات رونق تولید را به خود اختصاص داد و سال قبل به رتبه چهارم در این حوزه دست یافت و امسال هم از مجموع پرداخت های انجام شده در كشور سهم ۱۲ را كسب كرده است.
هرچند پرداخت تسهیلات به ۱۰۷ واحد تولیدی و اقتصادی در گلستان شاید رقم بزرگی به نظر نرسد اما گلستان در مقایسه تعداد واحدهای تولیدی و نسبت منابع بانكی خود، از محل اعتبارات رونق تولید، تسهیلات قابل توجهی را پرداخت كرده است و الان پس از استان البرز در جایگاه دوم كشور در پرداخت تسهیلات این حوزه قرار دارد.
در خصوص فعالیت های انجام شده در حوزه رونق تولید با رئیس صنعت، معدن و تجارت استان گلستان به گفتگو نشستیم و حسینقلی قوانلو به تشریح فعالیت های انجام شده پرداخت و از جوسازی شبكه های اجتماعی در مورد تعهد اشتغال و جایگاه صنعت گلستان در كشور انتقاد نمود.
*راجع به میزان تسهیلات پرداختی رونق تولید در گلستان توضیح دهید؟
امسال در مجموع از محل طرح رونق تولید ۳۶۷ میلیارد تومان تسهیلات به ۱۰۷ واحد پرداخت كردیم كه بعد از استان البرز در رتبه دوم هستیم. الان كل پرداختی در سطح كشور سه هزار و ۱۴۵ میلیارد تومان به دو هزار و ۱۹۷ واحد بوده كه استان گلستان حدود ۱۲ درصد از كل پرداخت را داشته است. بعد از گلستان استان های سمنان با ۳۱۲ میلیارد تومان، تهران با ۲۰۵، قم با ۱۷۲، قزوین ۱۶۷ و یزد با ۱۴۰ میلیارد تومان پرداخت رتبه های سوم تا هفتم در سطح كشور هستند.*رتبه گلستان در مقایسه با سایر استان های صنعتی مناسب تر است؟
بله. سال قبل هم با معرفی كارگروه استانی از محل طرح رونق تولید ۴۲۸ میلیارد تومان به ۲۵۶ واحد تولیدی و اقتصادی گلستان تسهیلات پرداخت كردیم و ۴۹۰ میلیارد تومان هم بانك ها مستقیم پرداخت داشتند كه تا آخر سال در مجموع ۹۳۸ واحد تولیدی و اقتصادی گلستان ۹۴۱ میلیارد تومان تسهیلات دریافت نمودند كه با پرداخت های نوسازی و بازسازی واحدها و تسهیلات گردشگری جمعاً بیشتر از هزار واحد استان یك هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات گرفتند كه گلستان رتبه چهارم پس از استان های تهران، اصفهان و البرز كه همه استان های صنعتی هستند را به دست آورد.
*اما در ایام اخیر انتقادات جدی در مورد سهم ناچیز اشتغال بخش صنعت گلستان در فضای مجازی انتشار یافته و تابحال شما در این مورد سكوت كرده اید.
بحثی كه در شبكه های اجتماعی عنوان شد مبحث تفاهم نامه ای بود كه بین وزارت صنعت و سازمان مدیریت برای یارانه تسهیلات و تولید ۲۷ هزار اشتغال منعقد شد؛ در این تفاهم نامه دو تا مسئله وجود داشت كه شبكه های مجازی خلط كردند.
*راجع به این دو مسئله بیشتر توضیح دهید؟
در یك جدول میزان تسهیلات استان ها آورده شده بود كه سهم ما سه درصد بود و گلستان در رتبه ۱۴ و یا ۱۵ قرار داشت؛ وضعیت ما در این حوزه نسبتاً خوب بود حتی برای استان مازندران سهمیه كمتری نسبت به ما در نظر گرفته بودند. جدول دوم سهمیه اشتغال تعهد شده بود كه ما یك درصد كل ۲۷۰ هزار شغل یعنی دو هزار و ۷۰۰ شغل را متعهد شده بودیم. متاسفانه آوردند بخش صنعت استان در اشتغال كشور رتبه ۳۰ شده است.
*پس این مورد از تسهیلات رونق تولید مجزاست؟
بله. در واقع این جدول تعهد اشتغال طرح های نیمه تمام بالای ۶۰ درصد استان است كه میزان اشتغال درنظر گرفته شده برای آن یك درصد بود؛ این سهم یك و سه درصدی هم دلایلی دارد.*به طور مشخص چه دلایلی؟
در استان گلستان معمولاً طرح ها كوچك هستند و در پروانه آنها مثلاً تولید سه شغل ذكر می گردد اما در عمل برای ۶ نفر اشتغال تولید می گردد. اتفاقاً بر خلاف تصور این كه ما سه درصد سهمیه تسهیلات گرفته و یك درصد اشتغال تعهد كرده ایم هیچ چیز منفی نیست. اگر مبنای این سه درصد سهمیه جمعیت بود كه باید ۲.۴ درصد و اگر تولید ناخالص داخلی بود كه باید یك درصد از این تسهیلات به ما تعلق می گرفت اما عملكرد مناسب ما در دو سال قبل سبب شد سهمیه سه درصدی به گلستان تخصیص یابد؛ اتفاقاً این یك مزیت برای گلستان است.
*چه مزیتی؟
هزار میلیارد تومان یارانه بوده كه گلستان در قبال دریافت سه درصد تسهیلات یارانه ای یك درصد شغل بوجود می آورد. سایت هایی كه در استان تزریق ناامیدی می كنند جدولی كه سهم تسهیلات را نشان می داد نیاورده چراكه آن جدول نشان می داد ما جزو استان های خیلی خوب كشور هستیم اما این سایت ها فقط جدول دوم كه مربوط به تعهد اشتغال بود را آوردند.
گلستان در سهم اشتغال بخش صنعت كه از جانب وزارتخانه تعیین شده در سال قبل و امسال چهاردهمین استان است و در سال قبل حدود ۲۷ درصد اشتغال استان توسط بخش صنعت بوجود آمده و سهم كشاورزی ۲۸ درصد و خدمات ۵۴درصد بوده اما برخی در شبكه های اجتماعی برای بخش صنعت گلستان جوسازی می كنند.
*سال گذشته چند شغل با تسهیلات رونق تولید در گلستان تولید شد؟
هزار و ۲۹ شغل. برای امسال هم تولید همین میزان (۱۰۲۹ شغل) در این بخش را تعهد كرده ایم؛ هفته گذشته در آخرین كارگروه تسهیل استاندار تاكید كردند كمیته ارزیابی و بررسی برای انجام راستی آزمایی تسهیلات پرداختی رونق تولید در استان تشكیل گردد كه بزودی این كمیته تشكیل می گردد و راستی آزمایی تسهیلات پرداختی را آغاز می نماییم.

1397/10/02
15:13:43
5.0 / 5
5604
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار