مهر منتشر كرد؛

شیوه نامه قیمت گذاری خودرو به رئیس جمهور نمایش شدبعلاوه متن دستورالعمل

شیوه نامه قیمت گذاری خودرو به رئیس جمهور نمایش شدبعلاوه متن دستورالعمل آچار: شورای رقابت با ارسال نامه ای به رئیس جمهور، دستورالعمل تنظیم قیمت خودروهای انحصاری را ارسال كرد تا رئیس جمهور در مورد آن تصمیم گیری كند.به گزارش آچار به نقل از مهر، شورای رقابت با ارسال نامه ای به شورای عالی هماهنگی اقتصادی، دستورالعمل تنظیم قیمت خودروهای انحصاری را ارسال كرد تا شورای عالی هماهنگی اقتصادی در مورد آن تصمیم گیری كند.
برمبنای مصوبه شماره ۳۵۹ مورخ ۹۷/۰۹/۲۷ شورای رقابت، دستورالعمل تنظیم قیمت خودروهایی كه بازار انحصاری دارند، باید جهت تأیید به رئیس جمهور و رئیس شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارسال گردد.
خبرگزاری مهر متن كامل این نامه را منتشر نموده است:
جناب آقای دكتر حسن روحانی
رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران و رئیس شورای عالی هماهنگی اقتصادی
در خصوص نحوه عمل شورای رقابت در قالب ابلاغیه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و وفق اختیارات بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست های كلی اصل ۴۴ قانون اساسی در خصوص «تعیین مصادیق و تصویب دستورالعمل تنظیم قیمت، مقدار و شرایط دسترسی به بازار كالاها و خدمات انحصاری در هر مورد با رعایت مقررات مربوط» و رعایت بند سوم ابلاغیه شماره ۷۰۱۱۸ مورخ ۹۷/۰۵/۲۹ جنابعالی كه حكم می كند «هرگونه تصمیم گیری در مورد نرخ و ضوابط قیمت گذاری و تعیین سهمیه مقداری كالا و خدمات كه به سبب قوانین و مقررات مختلف در اختیار دستگاه ها و شوارهای مختلف قرار گرفته است، منوط به تائید ستاد تنظیم بازار است»، به پیوست دستورالعمل تعیین قیمت خودرو جهت آن دسته از خودروهایی كه به تشخیص شورای رقابت از مصادیق كالاهای انحصاری هستند جهت دستور ابلاغ و اقدام مقتضی تقدیم می گردد. مطابق این دستورالعمل قانونی و با عنایت به تلاطمات اقتصاد كشور پس از آخرین ابلاغیه شورای رقابت در ابتدای تیرماه سال جاری، همچون بروز تحریم های جدید و نوسانات شدید نرخ ارز، لازم است میزان افزایش مجاز در قیمت خودروهای مشمول بعنوان سقف قیمت، با لحاظ تورم بخشی (نهاده ای) خودروهای مشمول در ۹ ماهه سال ۱۳۹۷، كه از طرف بانك مركزی نمایش خواهد شد و ارزیابی كیفیت و اعمال بهره وری در ۹ ماهه سال جاری محاسبه و اعمال گردد. (روشی كه در این دستورالعمل مورد استفاده قرار گرفته است سقف قیمتی (Price-cap) می باشد، پس قیمت هایی كه از فرمول به دست می آید حداكثر بوده و خودروساز می تواند به كمتر از آن قیمت باز عرضه كند).
شایان ذكر است، از آنجائیكه دستورالعمل شورا در امتداد تنظیم بازار این محصولات علاوه بر تعیین قیمت برای ممانعت از شرایط مسلط انحصارگر، بر پیشگیری از شكل گیری حاشیه بازار باز نظر دارد پس رعایت شروط پنجگانه ابلاغی شورا برای تنظیم بازار خودرو بالقطع بیشتر از تعیین قیمت اهمیت داشته و مورد تاكید است.
در خاتمه لیست خودروهای مشمول دستورالعمل به تفكیك سه شركت عمده خودروساز، تقدیم می گردد. با این توضیح كه با توجه به شرایط جدید بازار، همچون ممنوعیت واردات هر نوع خودرو، احتمال تغییر در لیست خودروهای انحصاری مشمول ماده قانونی مذكور وجود دارد كه متعاقباً جهت دستورات لازم تقدیم خواهد شد.
در ضمن كارشناسان مركز ملی رقابت آمادگی همكاری با ستاد تنظیم بازار جهت هماهنگی در اجرای دستورالعمل تقدیمی را دارند.
متن كامل دستورالعمل پیشنهادی شورای رقابت برای قیمت گذاری خودروهای انحصاری باز در ادامه آمده است.دستورالعمل پیشنهادی شورای رقابت برای قیمت گذاری خودروهای انحصاری1397/10/09
14:07:33
5.0 / 5
5148
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار