در گرامیداشت سالروز ملی صادرات در چهارمحال و بختیاری مطرح شد؛

گلایه چند كارخانه دار از ممنوع شدن صادرات برخی كالاها

گلایه چند كارخانه دار از ممنوع شدن صادرات برخی كالاها به گزارش آچار مدیركل خدمات تجاری سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: بازارسازی در شرایط فعلی برای كشور لزوم دارد.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، سهراب سلیمی در گرامیداشت بیست و دومین سالروز ملی صادرات در استان، اظهار نمود: باید برنامه های سازمان توسعه تجارت ایران با همكاری 31 استان كشور اجرا شود.
وی ادامه داد: این سازمان در دنیا چند وظیفه عمده بر دوش دارد اما در ایران متاسفانه كارهایی به آن واگذار شده كه از چابكی آن كاسته است و باید این قطار به ریل اصلی خویش برگردد تا بخش خصوصی كار خویش را انجام دهد و سازمان های توسعه تجارت كارهایی شامل تبلیغات و بازاریابی را انجام دهند.
سلیمی خاطرنشان كرد: سازمان توسعه تجارت ایران از اواخر سال قبل بر 9 كاركرد اساسی متمركز شده تا با تامین اعتبار، كمكی برای صادركنندگان شود و یكی از راهكارها، پرداخت كمك هزینه راه اندازی مركز عرضه محصولات در كشورهای هدف است كه عاملیت كار با بخش خصوصی است. پرداخت كمك هزینه تبلیغات، بازاریابی و مشاوره آموزشی از دیگر راهكارها است.
وی با اشاره به اینكه تنوع بازارهای صادراتی چهارمحال و بختیاری بیشتر شده است، تصریح كرد: شركت های EMC قسمتی از صادرات و بازاریابی را انجام می دهند و انتظار می رود توسط نیروی جوان كارآفرین در چهارمحال و بختیاری راه اندازی شوند تا برای تولیدكنندگان بازاریابی كرده و توسط سازمان توسعه تجارت ایران هم رتبه بندی می شوند.
سلیمی، پرداخت كمك هزینه پرداخت یارانه سود تسهیلات صادركنندگان را یك نیاز دانست و اظهار داشت: نظام بانكی باید اندیشه جدیدی برای این امر داشته باشد.
وی در مورد كمك هزینه حضور در نمایشگاه های بین الملی بیان كرد: بازارسازی در شرایط فعلی برای كشور لزوم دارد و باید بازارهای جدید ساخته شود تا كار توسعه یابد نه اینكه به بازارهای سنتی اكتفا شود.
سلیمی اظهار نمود: اگر در چهارمحال وبختیاری با همكاری سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی استان، پذیرش هیات های تجاری مصوب شود، سازمان توسعه تجارت ایران در پرداخت كمك هزینه، استان را حمایت خواهد نمود.
وی تصریح كرد: سازمان توسعه تجارت ایران سازمانی نیست كه قصد تصدی گری داشته باشد بلكه باید به بخش خصوصی كمك كرد و صادركنندگان هم در مواجه با مشكلات جدید به دنبال عرضه راهكار جدید باشند چون كه در زمان تحریم های بین المللی نمی گردد با راهكار قدیمی مشكلات را حل كرد.
استاندار: تلاش می نماییم موانع صادرات چهارمحال و بختیاری را مرتفع كنیم
استاندار چهارمحال و بختیاری هم اظهار داشت: به تازگی چند كارخانه دار استان شامل ظریف مصور، برفاب، خوراك آبزیان و شیرخشك از امكان نداشتن صادرات گلایه كردند؛ آنها گفته اند با وجود اینكه عوارض گمركی سه برابر شده حاضر به صادرات هستیم اما دولت اجازه صادرات نمی دهد.
اقبال عباسی در گرامیداشت بیست و دومین سالروز ملی صادرات در استان، اظهار نمود: بخشی از مشكلات در حوزه صادرات متوجه دولتمردان است كه لازم است با دقت مدنظر قرار گرفته شود.
وی با گلایه از سخنان یكی از نمایندگان استان اصفهان در مورد اینكه زاینده رود به اصفهان آب نمی دهد در حالیكه در استان بالادست 24 هزار تن ماهی، 24 هزار تن بادام، 34 هزار تن هلو و هفت هزار تن گردو تولید می گردد كه با آب زاینده رود سیراب می شود، تصریح كرد: بادام یكی از پتانسیل های مهم چهارمحال و بختیاری است و هركس در این حوزه قدم بردارد به بخش اعظمی از جمعیت استان خدمت كرده است؛ تنها درآمد حاصل از تجارت بادام قریب به هزار میلیارد تومان است كه این میزان دوبرابر اعتبارات عمرانی یك استان است و به كشور پول وارد می گردد بنابراین جای تقدیر دارد و نباید ایراد وارد كرد.
وی اظهار نمود: از 24 هزار تن بادام تولیدی استان 15 هزار تن بادام مامایی است كه مرغوب ترین نوع بادام در دنیا است.
وی بیان كرد: با دولت مذاكره شده و این مشكل به آنان منتقل شد اما دولت هم اعتقاد دارد واردات 1700 تا 1800 كالا به كشور ممنوع شده و اگر صادرات آزاد شود ماجرای تامین پوشك بچه تكرار خواهد شد بنابراین نخست باید نیاز داخل كشور تامین شده و مازاد بر نیاز صادر شود. در این شرایط باید چرخش مالی سه تا چهار برابر گذاشته باشد تا تولید حاصل شود اما بانك های عامل یك مقدار مشخص پول دارند.
استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: بخشی از مشكلات صادرات به خارج از كشور مربوط می گردد كه باید مدیریت شود و بطور قطع در حوزه مدیران دستگاه های اجرایی دولتی هم مشكلاتی وجود دارد اما تلاش می نماییم این موانع برداشته شود كه این امر هم از پیچیدگی خاص برخوردار می باشد.
به گزارش آچار به نقل از ایسنا، سیدنعیم امامی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در گرامیداشت بیست و دومین سالروز ملی صادرات در استان، اظهار نمود: از ابتدای سال جاری تا آخر آذرماه، حدود 62 میلیون دلار صادرات از استان انجام شده است. بعضی از صادرات استان در آمارهای رسمی لحاظ نشده و عدد واقعی صادرات استان بیشتر از 62 میلیون دلار است. حالا تولیدكنندگان استان به 22 كشور محصول صادر كردند.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون نزدیك به 50 محصول از 22 واحد صنعتی صادر می شود، تصریح كرد: در سه تا چهار سال قبل در كارخانه ورق خوردو حتی 40 درصد ظرفیت فراهم نبود اما حالا این كارخانه 50 میلیون دلار صادرات دارد.
امامی اظهار داشت: سال آینده نزدیك به 15 هزار میلیارد تومان طرح صنعتی در استان به بهره برداری خواهد رسید كه حدود 12 هزار میلیارد تومان از آن به پتروشیمی لردگان مربوط می گردد.
وی اظهار نمود: قسمت شرق استان قطب توسعه صنعت است و امید است با صنایع پاك توسعه یابد، اضافه كرد: حالا استان در رتبه 21 صنعت كشور قرار دارد و امید است سال آینده به رتبه 18 صعود كند تا مسئولان كشور بیشتر به استان كمك كنند.
امامی با تاكید بر ضرورت پشتیبانی از صادركنندگان استان، بیان كرد: باید با تولید امید و انگیزه و مقررات زدایی در جنگ اقتصادی موجود به آنان كمك گردد چونكه جنگ اقتصادی قانون نمی خواهد بلكه آزادی نیاز دارد تا قوانین دست و پاگیر از صنعت برداشته شده و راه تولید باز شود.
سیدمحمدرضا سیدنبوی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی استان هم اظهار داشت: نوسانات ارز ضربه بزرگی به تولید و ارزش پول مالی وارد كرد و هنوز تحت تاثیر این تصمیم غیركارشناسی قرار گرفته است.
وی بیان كرد: مسئولان اقتصادی در دهه 60 تصمیم "واریزنامه" را اتخاذ كردند و در زمانی ایران بزرگترین صادركننده فرش جهان بود اما با این تصمیم بسیاری صادركنندگان سر از زندان درآوردند.
شریفی، صادركننده برتر در استان هم اظهار داشت: تثبیت نرخ ارز، عدم تصمیم گیری برای آینده و بروكراسی پیچیده حاكم در كشور بعضی از مشكلات صادركنندگان است. پیشنهاد می گردد تا سازمانی تشكیل شده تا بخشنامه ها و عمكرد آنان را پالایش كند.
ایزدی، صادركننده برتر دیگری در چهارمحال وبختیاری هم اظهار نمود: مشكل اصلی صادركنندگان نقدینگی است كه به علت افزایش قیمت دلار حاصل شده و الان با كمبود نقدینگی مواجه شدیم. شركت برفاب سال قبل در 9 ماهه ابتدای سال، 30 میلیون دلار صادرات داشته اما امسال 12 میلیون دلار بوده و این امر نشان از كمبود مواد اولیه است.
وی تصریح كرد: متاسفانه اغلب قوانین موجود برای زمان شكوفایی اقتصادی می باشد و برای شرایط بحران و تحریم مناسب نمی باشد كه هیچ دستگاه اجرایی هم حاضر به عدول از قوانین نیست كه اگر هدف تولید و اشتغال است باید قوانبین تعدیل شوند.1397/10/14
14:43:59
5.0 / 5
5107
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار