در گفتگو با مهر عنوان شد؛

افزایش محدوده مناطق آزاد، طعمه جدید زمین خواران

افزایش محدوده مناطق آزاد، طعمه جدید زمین خواران آچار: یك كارشناس مسائل اقتصادی با انتقاد از درخواست های كاذب برای گسترش محدوده برخی مناطق آزاد كشور، اظهار داشت: كوشش برای افزایش محدوده برخی مناطق، تنها یك طعمه برای زمین خواری است ونباید با آن موافقت نمود.علی مصطفی زادگان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تصویر فعلی مناطق آزاد در كشور اظهار داشت: هم اكنون، تصویر مناطق آزاد و نگرش به آن در برای استفاده از ساختارهای این مناطق در كشور، زیر سوال است چراكه مناطق آزاد كشور تابحال عملكرد موفقی نداشته و نتوانسته اند به اهداف خود دست یابند.
وی اظهار داشت: برای مناطق آزاد، ماموریت هایی همچون تولید و قرار گرفتن بعنوان دروازه صادرات مدنظر بوده است، اما حالا این مناطق، كریدور واردات شده و این، بزرگترین عیبی است كه وجود دارد.
كارشناس مسائل اقتصادی اضافه كرد: در تمامی مناطق آزاد قرار بر این بود امكاناتی از قبیل زمین، در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد تا بعنوان یك حمایت، تشویقی برای حضور آنها در مناطق ویژه و آزاد شود تا به سرمایه گذاری بپردازند، اما متاسفانه، آنچه كه رخ داده آن است كه عده ای به نام یك طرح اقتصادی، هكتارها زمین را دریافت كرده و زمین خواری در مناطق آزاد شكل گرفته است؛ و این مساله مبتلابه خیلی از مناطق آزاد كشور شده است.
وی اشاره كرد: مشخصا در منطقه آزاد ماكو، هنوز هم تبعات و آثار ماده ۲۳۶ كه مجلس تصویب كرده، مطرح است و جزء تخلفاتی كه به قوه قضاییه اجاع داده شده باز این مساله مطرح شده بود؛ با این اوصاف مسئولان این منطقه الان باز هم خواهان افزایش محدوده آن هستند كه به نظر می آید این یك طعمه است و زمین بعنوان وسیله جذب سرمایه گذار، تنها به محملی برای رانت و احداث فرصت برای فرصت طلبان تبدیل گشته تا زمین خواری كنند.
مصطفی زادگان اظهار داشت: یكی از بزرگترین مناطق آزادی كه در محدوده خود، خروجی مثبتی نشان نداده است، ماكو است كه به جای اشتغال پایدار، به رونق كوله بری و بازارچه مرزی روی آورده و چهار مجتمع تجاری محل فروش كالای خارجی را به منزله اشتغالزایی دانسته است؛ در صورتی كه اینها شغل پایدار نبوده و كاذب است.
وی اشاره كرد: اگر قرار باشد شغل پایداری كه در خدمت رشد اقتصادی كشور باشد، احداث نشود، اضافه كردن محدوده منطقه، هیچ ثمری نخواهد داشت.
وی با اشاره به اینكه وقتی كه یك منطقه آزاد مصوب می شود، باید زیرساخت های لازم برای آن وجود داشته باشد، اشاره كرد: متاسفانه بودجه های دولتی برای توسعه مناطق آزاد به میزان كافی تخصیص داده نمی گردد و البته مدیریت باز به خوبی ایفای نقش نكرده و به جای هزینه كرد منابع محدود مالی در توسعه زیرساختها، به ساخت پارك و هتل در عرصه و عیان یك پارك اقدام شده است، در صورتی كه باید زمینه دسترسی مناسب از راه هوایی و زمینی به منطقه باز وجود داشته باشد.
مصطفی زادگان معتقد می باشد كه باید نگاه فرصت طلبی از مناطق آزاد برداشته شده و مجموعه مدیریتی مناطق آزاد، تمام تلاش خودرا در جهت فراهم آوردن زیرساختهای توسعه و پیشرفت به كار ببندند.

1397/10/22
14:53:56
5.0 / 5
5235
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار