فاز یك مجتمع آواجنرال به بهره برداری رسید؛

تغییر مناسبات كسب و كار و استقرار واحدهای صنفی فنی در حاشیه شهرها

تغییر مناسبات كسب و كار و استقرار واحدهای صنفی فنی در حاشیه شهرها به گزارش آچار رئیس مركز پژوهش های اتاق اصناف تهران می گوید تخصصی سازی مجتمع های خرید و عرضه كالا با هدف كاهش بار ترافیكی شهرها و دسترسی ساده تر مشتریان به خرید، در دستور كار قرار گرفته است.به گزارش آچار به نقل از مهر، محمدباقر معتمد، رئیس مركز پژوهش های اتاق اصناف تهران در مراسم بهره برداری از فاز یك مجتمع آواجنرال اظهار داشت: مناسبات كسب و كار در حال تغییر است و این تغییر در این جهت است كه مردم با آسایش و رفاه بیشتری به كالای مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند. در شهری مانند تهران، جمعیت و تعداد خودروها در حال افزایش می باشد درحالی كه خیابان ها تغییری نكرده است بنابراین تمایل به خرید از مجتمع ها و مال های تخصصی افزایش یافته است.
وی افزود: در این میان افراد خوش فكر و باتجربه ای هم وجود دارند كه از این نیاز به نحو احسن استفاده می نمایند. ساخت مجتمع تخصصی آواجنرال از این نمونه ها است كه انتخاب مناسب موقعیت مكانی آن سبب شده سازندگانی كه به بازار آهن شادآباد برای خرید آهن رجوع می كنند، پكیج و تاسیسات خویش را هم از این منطقه تهیه كنند و این شرایط باعث می شود تا مجموعه ای از خدمات و كالاهایی كه در رابطه با هم هستند در مناطق غیرمركزی شهرها متمركز شوند.
رئیس اتحادیه شوفاژ و تهویه مطبوع اظهار داشت: همراه با تغییرات كسب و كارها، آسایش مشتریان در آن است كه مجتمع های تخصصی در مناطق حاشیه ای شهرها تولید شود تا ضمن كاهش تراكم و ترافیك شهری به تخصصی سازی ارائه خدمات و كالاها هم كمك گردد.
وی با اشاره به اینكه وجود انبارهای مناسب در كنار این مجتمع ها هم همچون خصوصیت های مثبت است، اظهار داشت: خریدار بعد از خرید به آسانی می تواند كالای خریداری شده را از انبار شركت ها تحویل بگیرد و ارسال كالا برای مشتری هم روند سهل تری به خودخواهد گرفت.
۹۵ درصد تاسیسات گرمایشی ساختمان، داخلی است
معتمد با اشاره به اینكه بخش عمده ای از تجهیزات و تاسیسات فنی ساختمان در داخل تولید می شود، اظهار داشت: در بخش گرمایش ۹۵ درصد كالاهایی كه در بازار عرضه می شود از محل تولیدات داخلی است و در بخش تاسیسات سرمایش حدود ۷۰ درصد تاسیسات مركزی تولید داخلی است و با وجود آنكه اسپیلت ها و كولرهای گازی پیشرفته حالا وارد می شود اما در برنامه تولیدكنندگان داخلی است تا این تجهیزات هم با فرآیند مونتاژ در داخل تولید شود.
وی با اشاره به اینكه مشكل عمومی تولید درحال حاضر تهیه مواد اولیه است اظهار داشت: گاهی هم تولیدكنندگان با مشكل قیمت گذاری الزامی از جانب سازمان حمایت مواجهند و متاسفانه قیمت گذاری به گونه ای است كه تولیدكننده با حاشیه سود كم مواجه می شود و مجبور است ظرفیت تولید را كم كند.
رئیس مركز پژوهش های اتاق اصناف تهران اظهار داشت: به صورت متوسط تاسیسات فنی ساختمان از سال قبل و بعد از نوسان های قیمت ارز با افزایش قیمت ۲۰ درصدی مواجه گردید اما به علت عدم رونق بخش مسكن و ركود تولید در این بخش تولیدكنندگان بخش تاسیسات هم مجبور شده اند تا قیمت خویش را كاهش دهند و حاشیه سود خویش را كمتر كنند.
وی اضافه كرد: ۳۰ درصد از تقاضای بازار در بخش تاسیسات ساختمان كاهش یافته است كه عمده آن ناشی از ركود بازار مسكن و كاهش قدرت خرید مردم است.
رئیس اتحادیه شوفاژ و تهویه مطبوع با اشاره به اینكه تولیدكنندگان این صنف ارز نیمایی دریافت می كنند، اظهار داشت: بعضی از تولیدكنندگان فعال موفق شده اند ۴۰ تا ۵۰ درصد از ارز مورد نیاز خود برای مواد اولیه را از محل ارز نیمایی تهیه كنند اما تولیدكنندگانی هم هستند كه به علت فرآیند پیچیده دریافت ارز نیمایی موفق به انجام این كار نشده اند.
مشاغل مزاحم باید به تدریج از شهرها خارج شوند
حسین مهری، رئیس اتحادیه پیچ و مهره و عضو اتاق اصناف ایران هم در مراسم بهره بردای از فاز یك مجمتع تجاری آواجنرال با اشاره به اینكه برخی از واحدهای فروش پیچ و مهره در مجتمع آواجنرال مستقر شده اند، اظهار داشت: برپایه تبصره ۲۰ماده ۵۵ قانون شهرداری ها، باید هر گونه مشاغل مزاحم به خارج از شهرها منتقل شود. در كمیسیون پژوهش اتاق اصناف، تحقیقات و بررسی های مناسبی در این زمینه صورت گرفته است و مشاغل آلاینده و مزاحم باید به تدریج از مركز شهرها منتقل شوند و در مجتمع های تخصصی مستقر شوند.
وی با اشاره به اینكه این منطقه در گذشته به بازار آهن معروف بوده است، اظهار داشت: صنوف ابزار، شیرآلات، پیچ و مهره، قفل و لولا، آهن آلات و در كنار آن تاسیسات فنی ساختمان همچون صنوفی هستند كه در منطقه غرب تهران و در منطقه شادآباد مستقر شده اند و خریداران می توانند نیازهای خویش را با رجوع به این مركز تهیه كنند.
شهرداری ها همدلی چندانی با اصناف ندارند
مهری با اشاره به اینكه متاسفانه شهرداری ها همدلی چندانی با اصناف ندارند، اظهار داشت: تولید زیرساخت های رفاهی همچون تولید پاركینگ برای واحدهای تجاری است و در مركز تجاری آواجنرال پیش بینی مناسبی برای پاركینگ صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینكه ۱۳۰ اتحادیه صنفی در كشور وجود دارد، اظهار داشت: این امیدواری وجود دارد كه تمامی صنوف بتوانند با تخصصی سازی، آرامش در خرید را برای مشتریان به همراه آورند.
رئیس اتحادیه پیچ و مهره با اشاره به مشكل مربوط به ترخیص كالا از گمرك اظهار داشت: بیشتر از ۷۰ درصد كالاهایی كه در صنف پیچ و مهره عرضه می شود وارداتی است كه جزو گروه دوم كالایی به حساب می آید و باید ثبت سفارش مناسب آن صورت گیرد اما این فرآیند به راحتی صورت نمی گیرد.
دسترسی به شریان های اصلی عبور و مرور خرید مردم را آسان تر می كند
همچنین امیر محمدی مدیر اجرایی مجتمع آواجنرال در مراسم افتتاحیه این مجتمع در منطقه شادآباد تهران، با اشاره به اینكه در مراكز شهرها تمركز اصناف وجود ندارد، اظهار داشت: به علت پراكندگی استقرار اعضای مختلف صنف تاسیسات، ابزارآلات و صنوف مكمل ساختمان در نقاط مختلف شهر و مشكلاتی كه در ارتباط با دسترسی مشتریان به این نقاط به علت پراكندگی صنوف و وجود طرح زوج و فرد وجود داشت، ایده تولید یك مجتمع تخصصی در منطقه ای در دسترس و خارج از محدوده طرح ترافیك كه بخشی از فعالان این صنوف را دور هم جمع كند منجربه راه اندازی مجتمع آواجنرال شد.
وی اضافه كرد: این مجموعه به متراژ ۵۲ هزار متر مربع فضایی را بوجود آورده تا برندهای مطرح صنف تاسیسات و ابزار و صنوف در رابطه با آن در مركزی دور هم جمع شوند و به علت دسترسی به شریان های عبور و مرور، نزدیكی به فرودگاه و ترمینال این امكان را برای مشتریان فراهم نمایند كه خرید راحت تری داشته باشند.از طرفی تجمع این صنوف كنار یكدیگر شرایط عرضه كالا با قیمت رقابتی تر و اطمینان خرید كالای اصل را برای مصرف كننده به همراه دارد.
محمدی با اشاره به اینكه این مجتمع در سه فاز طراحی شده، اظهار داشت: فاز یك این طرح ۱۰۷ واحد دارد كه به بهره برداری رسیده و دو فاز دیگر طرح تا آخر سال ۹۸ به بهره برداری خواهد رسید.
وی تصریح كرد: یكی از اهداف شهرداری در ساماندهی صنوف، انتقال به حاشیه شهر است و البته با عنایت به بازدید شهردار و اتاق های اصناف از این منطقه، توسعه این واحدها در این منطقه در دستور كار است و حمایت مناسبی هم از جانب نهادها و ارگان های دولتی صورت گرفته است.

1397/11/13
14:26:05
5.0 / 5
4990
تگهای خبر: ابزار , ارز , انبار , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار