با بن بست آمریكا و چین بر سر تجارت

تعرفه های جدید باقی خواهند ماند

تعرفه های جدید باقی خواهند ماند به گزارش آچار به نظر می آید آمریكا و چین در مذاكرات تجاری به بن بست رسیدند، چونكه واشنگتن خواهان قول چین برای اجرای تغییرات اساسی در قانون شده و پكن هم اعلام نموده توافقی كه ضد منافعش باشد را نخواهد پذیرفت.به گزارش آچار به نقل از ایسنا، جنگ تجاری میان دو غول اقتصادی جهان روز جمعه با اقدام آمریكا برای افزایش تعرفه روی واردات كالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار شدت یافت. این اقدام بعد از این صورت گرفت كه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا پكن را متهم كرد با بی اعتنایی به تعهدات اولیه در طول ماه ها مذاكره، خلاف وعده خود عمل كرده است.

لری كودلاو مشاور اقتصادی كاخ سفید به شبكه فاكس نیوز، اظهار داشت: آمریكا مایل است چین با اجرای قوی تمهیدات برای یك توافق احتمالی موافقت كند و مسأله ی اساسی این است كه پكن علاقه ای به اجرایی كردن تغییرات توافق شده ندارد.

وی وعده داد تعرفه ها تا زمانی كه مذاكرات ادامه دارد به قوت خود باقی می ماند. با این وجود پكن همچنان در حالت تدافعی ماند و روزنامه خلق چین كه ارگان حزب كمونیست حاكم بر این كشور است، در متنی كه روز دوشنبه به چاپ رسید اعلام نمود چین هیچگاه احترام خویش را زیرپا نخواهد گذاشت و هیچكس نباید انتظار داشته باشد كه چین توافقی را قبول كند كه مخالف منافعش است. همینطور درهای پكن به روی مذاكرات باز است، اما درباره موضوعات مهم اساسی نتیجه ای نخواهد داشت.

مشاور اقتصادی كاخ سفید اظهار نمود: احتمال بالایی وجود دارد كه ترامپ در نشست گروه ۲۰ در ژاپن كه اواخر ژوئن برگزار می گردد با شیء جی پینگ رئیس جمهور چین دیدار كند. تا هفته گذشته انتظار می رفت ترامپ و شیء در این جلسه یك توافق تجاری را امضا كنند.

مذاكرات تجاری هفته گذشته بعد از اینكه چین پیشنهاد كرد پیش نویس توافق نامه مورد بازبینی قرار گیرد به مانع برخورد. این كشور خواستار حذف شدن تعهدات پیشین در خصوص تغییر قوانین چین برای اجرای سیاست های جدید در مورد موضوعات مختلف از حمایت مالكیت معنوی تا انتقال الزامی فناوری بود.

لیو هی، معاون نخست وزیر چین و مشاور اقتصادی عالی این كشور در مذاكرات پنج شنبه و جمعه گذشته با مقامات بلندپایه آمریكایی در واشنگتن درصدد دفاع از تغییر برآمد و استدلال كرد كه چین امكان دارد تغییرات سیاستی خویش را از راه فرمان هایی كه توسط هیأت دولت صادر می شود كامل كند. اما رابرت لایتیزر نماینده تجاری آمریكا این مورد را رد كرده و به لیو اظهار داشت كه آمریكا روی احیای متن قبلی اصرار دارد.

كودلاو اظهار داشت: ما ترجیح می دهیم این اصلاحات در توافقی صورت گیرد كه مقرر است در چین به قانون تبدیل گردد نه این كه تنها از جانب شورای دولتی این كشور اعلام گردد. ما می خواهیم شاهد توافق روشن تری باشیم و تا آن زمان تعرفه ها را حفظ خواهیم كرد.

لیو هی روز شنبه اظهار نمود كه چین به شدت با جدیدترین دور افزایش تعرفه های آمریكا روی واردات كالاهای چینی مخالفت كرده و به آن پاسخ خواهد گفت. كودلاو روز یكشنبه اظهار داشت: وی انتظار داشت تعرفه های تلافی جویانه اجرایی شود، اما هنوز چنین اتفاقی رخ نداده است.

ترامپ به لایتیزر دستور داده است فرایند وضع تعرفه ها روی تمامی واردات از چین را آغاز كند در نتیجه حدود ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر كالای چینی هدف تعرفه های آمریكا قرار خواهد گرفت.

لایتیزر اظهار داشت: تصمیم نهایی روی این مورد هنوز انجام نگرفته، اما علاوه بر افزایش تعرفه ها در روز جمعه خواهد بود كه طی آن تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار واردات چینی از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش پیدا كرد.

بر اساس گزارش رویترز، ترامپ مدعی شده است چین این تعرفه ها را پرداخت می كند، اما واردكنندگان كه معمولاً شركت های آمریكایی یا واحدهای شركت های خارجی به ثبت رسیده در آمریكا هستند، ناچار هستند آنها را پرداخت كنند و كشاورزان آمریكایی هم در بین كسانی هستند كه از جنگ تجاری شدیدترین لطمه را دیدند، چونكه صادرات سویای آمریكایی به چین در سال ۲۰۱۸ به كمترین میزان در ۱۶ سال اخیر سقوط كرد.
1398/02/23
14:28:56
5.0 / 5
4973
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تعرفه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار