پورقاضی:

دستورالعمل جدید بانك مركزی نمی تواند مشكل ارز صادراتی را حل كند

دستورالعمل جدید بانك مركزی نمی تواند مشكل ارز صادراتی را حل كند به گزارش آچار رئیس كمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران اعتقاد دارد كه مشكل بازار ارز با دستورالعمل جدید ارزی بانك مركزی هم حل نمی گردد. به قول وی باز گذاشتن دست صادركنندگان بهترین گزینه است.


مهدی پورقاضی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: به نظر می آید دستورالعمل جدید ارزی بانك مركزی چندان قابل اجرا نیست چونكه با عنایت به دشواری هایی كه در راه بازگشت ارز به كشور وجود دارد، نمی توان انتظار داشت ۵۰ درصد ارز در یك مدت كوتاه وارد سامانه نیما شود و تمام بخش های دستورالعمل اجرایی شود.
به قول وی، وقتی بانك ها در فضای بین المللی با ما همكاری نمی كنند و سدهای فراوانی در راه بازگشت ارز به كشور وجود دارد، بهترین گزینه باز گذاشتن دست صادركنندگان در بازگشت ارز و تأمین نیازهای كشور است.
رئیس كمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینكه دولت اگر اصرار به بازگشت نقدی ارز دارد باید مقدمات لازم برای آنرا فراهم آورد، توضیح داد: بر مبنای تمامی آمارها عراق و افغانستان اصلی ترین مقاصد صادراتی ما هستند و با وجود درخواست هایی كه وجود داشت، بانك مركزی صرافی یا مركزی كه بتواند مقدمات بازگشت ارز را فراهم آورد، فعال نكرد و مشكلات در این عرصه ادامه داد.
نرخ ارز را نمی توان با زور و اجبار پایین نگه داشت
پورقاضی افزود: در كنار آن نرخ هایی كه در سامانه نیما وجود دارد هم معمولاً واقعی نیست و نسبت به بازار پایین تر است، ازاین رو نمی توان انتظار داشت صادركننده مواد اولیه خویش را با ارز آزاد بخرد و ارز خویش را با نرخی پایین تر در نیما عرضه نماید. نرخ ارز را نمی توان با زور و اجبار پایین نگه داشت.
مشكل ارز با درصدبندی حل نمی شود
وی درباره امكان استفاده از ۳۰ درصد ارز حاصل از صادرات برای واردات هم اظهار داشت: این مسئله هم نمی تواند گره گشا باشد چونكه صادركنندگان كالاهای صادراتی صنعتی مبلغی بیشتر از این ۳۰ درصد را برای واردات مواد اولیه خود احتیاج دارند.
این عضو اتاق بازرگانی ایران تصریح كرد: در شرایط فعلی باز گذاشتن دست صادركنندگان بهترین گزینه خواهد بود چونكه آنها هم با واقعیت های اقتصادی و دشواری هایی بازگشت ارز آشنا هستند و هم می توانند در صورت نیاز واردات انجام دهند ولی با درصدبندی نمی توان مشكلات این بازار را حل كرد.
به گزارش آچار به نقل از ایسنا، در سال ۱۳۹۷ و به دنبال افزایش نرخ ارز در بازار، دولت تصمیم گرفت با چند نرخی كردن ارزهای خارجی میان كالاهای اساسی و دیگر كالاها تفاوت بوجود آورده و تأمین كالاهای مورد نیاز مردم را تسهیل كند.
بانك مركزی در جدیدترین دستورالعمل خود اعلام نموده صادركنندگان باید ۵۰ درصد از ارز حاصل از صادراتشان را به سامانه نیما و ۳۰ درصد را به واردات اختصاص دهند.1398/03/10
13:39:49
5.0 / 5
5321
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار