در گزارش آچار مطرح شد؛

درخواست برای آخر دادن به یك سیاست غلط

درخواست برای آخر دادن به یك سیاست غلط به گزارش آچار شماری از نمایندگان مجلس با انتقاد از اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات كالای اساسی و شیوه توزیع آن، خواهان توقف اجرای این سیاست و پرداخت مستقیم یارانه ارزی به مردم شدند.


به گزارش آچار به نقل از مهر، بیشتر از یك سال از اجرای سیاست اختصاص ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) به واردكنندگان كالاهای اساسی می گذرد. در این مدت بارها نمایندگان مجلس و كارشناسان اقتصادی از اصل طرح و شیوه اجرای آن انتقاد نموده و خواهان توقف و اصلاح آن شده اند. در همین راستا، مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی هم گزارشی را با محور لزوم حذف ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) منتشر نمود. در این گزارش بیان شده: «با توجه به محدودیت منابع ارزی در سال آینده، پیشنهاد مركز پژوهش ها حذف ارز ترجیحی اختصاص یافته به كالاهای اساسی به غیر از دارو و واردات آنها با ارز نیماست. اختلاف ارز ترجیحی و نیمایی اختصاص یافته به كالاهای اساسی مصرفی ۸.۳ میلیارد دلار است. می توان از آن بعنوان منبعی برای پرداخت یارانه به مصرف كنندگان و كمك به رفع مشكل سرمایه در گردش تولیدكنندگان بهره برد.» با عنایت به اختصاص باردیگر ۱۴ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات كالاهای اساسی در لایحه بودجه سال ۹۸ و گزارش بازوی پژوهشی مجلس شورای اسلامی، گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در گفتگو با خبرنگار مهر بر ضرورت توقف تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی تاكید نمودند. ساری: یارانه ارزی در سفره مردم اثر لازم را نداشته است علی ساری عضو كمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینكه یارانه ارزی در كف جامعه، اثر لازم را نداشته است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: این حجم بسیار زیاد پول كه از راه یارانه ارزی به واردات كالاهای اساسی اختصاص داده شده است، حتما باید اصلاح گردد. نظر مركز پژوهش های مجلس نظر خوبی است و من كاملاً با آن موافق هستم، در صورت اختصاص این یارانه به خود مردم حداقل، خیال آنها بابت مایحتاج ماهیانه خانواده راحت خواهد شد. كوهكن: سال قبل یارانه ارزی به واردكننده ها داده شد، اما كالایی به دست مردم نرسید همینطور محسن كوهكن، عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس هم در گفتگو با خبرنگار مهر با انتقاد از انجام نشدن تكالیف مصوب شده در لایحه بودجه توسط دولت خاطرنشان كرد: تجربه سال قبل در اعطای یارانه ارزی به واردكنندگان كالاهای اساسی نشان می دهد، كالاهای وارد شده به دست مردم نرسیده است و متاسفانه دولت هم در انجام تكالیف مصوب در لایحه بودجه كوتاهی می كند. نماینده مردم لنجان در ادامه با پیشنهاد اختصاص كالابرگ، اضافه كرد: برای رسیدن كالاهای اساسی به مخاطب اصلی و جامعه هدف، چاره ای جز اختصاص كالابرگ نیست.
شیران: در شرایط جنگ اقتصادی، منابع باید طوری توزیع شود كه به دست مصرف كننده واقعی برسد. شیران: اطلاعاتی از نحوه توزیع كالاهای وارداتی با ارز ترجیحی نداریم از جانب دیگر رضا شیران خراسانی، عضو كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: در شرایط جنگ اقتصادی و محدودیت منابع درآمدی، توزیع منابع به نحوی باید باشد كه به دست مصرف كننده واقعی برسد. درحال حاضر اطلاعاتی از نحوه توزیع كالاهای كه با ارز ترجیحی وارد كشور می شوند در دست نیست. نماینده مردم مشهد در ادامه اضافه كرد: بهترین تجربه ای كه در كشورهای دنیا هم اتفاق افتاده است، تجربه كالابرگ الكترونیكی است. با عنایت به اطلاعاتی كه از خانواده های ایرانی در سازمان هدفمند كردن یارانه ها جمع آوری شده است، زیرساخت های لازم هم برای این كار وجود دارد. فقط باید همت و اراده انجام آن به وجود بیاید. مقدسی: دولت برای به آرامش رسیدن مردم باید شیوه خویش را اصلاح كند همینطور سیدمهدی مقدسی، عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس هم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به عدم كارآمدی و اثربخش نبودن اختصاص ارز ترجیحی به واردات كالاهای اساسی در سال گذشته، اظهار داشت: در لایحه بودجه، راهكارهای متفاوتی تصویب شده تا دست دولت برای اتخاذ شیوه درست باز باشد. اختصاص یارانه نقدی یا كارت الكترونیكی نقدی / كالایی در لایحه بودجه پیشنهاد شده است، دولت باید بدون معطلی، بهترین چاره را انتخاب نماید تا مردم از عواید آن به بهترین شیوه برخوردار شوند. تابش: ارز یارانه ای می توانست خیلی كارآمدتر به مصرف برسد محمدرضا تابش، عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاكید بر این نكته كه اختصاص ارز ترجیحی به واردات كالاهای اساسی در معیشت مردم بی تاثیر نبوده است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: وضعیت فعلی بازار كالاهای اساسی مناسب نمی باشد و بهتر از این می شد آنرا مدیریت كرد. ارز یارانه ای می توانست خیلی كارآمدتر به مصرف برسد، هم اكنون، می توان كالابرگ داد و هم می تواند الكترونیكی باشد. قاضی پور: نزدیك به ۸۰ درصد یارانه ارزی با روش فعلی به دست مردم نمی رسد نادر قاضی پور، عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس هم در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تایید پیشنهاد مركز پژوهش های مجلس اظهار داشت: ۸۰ درصد یارانه ارزی با روش فعلی به دست مردم نمی رسد و نفعی برای آنها نخواهد داشت، اما با دادن كالابرگ ۹۹ درصد مردم از این یارانه بهره مند خواهند شد. به گزارش آچار به نقل از مهر، شكست سیاست اختصاص ارز ترجیحی به واردات كالاهای اساسی، از نظر اغلب كارشناسان اقتصادی و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی امری قطعی و یقینی به نظر می آید. بر این اساس، از مسئولان و متولیان امر انتظار می رود با اتخاذ تصمیم های سریع و كارشناسی جلوی اتلاف بیشتر منابع كشور را بگیرند.

1398/03/24
13:09:00
5.0 / 5
4792
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار