صنعت و معدن دومین دریافت كننده تسهیلات بانكی پس از خدمات

صنعت و معدن دومین دریافت كننده تسهیلات بانكی پس از خدمات به گزارش آچار جدیدترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است كه تسهیلات پرداختی بانك ها و موسسات اعتباری به بخش صنعت و معدن در دو ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۴۱.۵ درصد افزایش داشته است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، طبق این آمار تسهیلات پرداختی بانك ها و موسسات اعتباری به بخش صنعت و معدن با افزایش ۴۱.۵ درصدی در دو ماهه نخست امسال، به ۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. مقدار این تسهیلات در دو ماه اول سال قبل ۲۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است.
سهم تسهیلات پرداختی بانك ها و موسسات اعتباری به بخش صنعت و معدن از كل تسهیلات پرداخت شده به بخش های كشاورزی، صنعت و معدن، مسكن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و سایر بخش های متفرقه در دو ماهه نخست سال گذشته، ۳۰.۸ درصد بوده كه امسال این رقم به ۳۲.۵ درصد رسیده است.
تسهیلات پرداختی بانك ها و موسسات اعتباری به بخش بازرگانی هم در در دو ماهه نخست سال قبل ۹۷۰۰ میلیارد تومان بوده كه با ۲۰.۶ درصد افزایش به ۱۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در دو ماهه نخست سال جاری رسیده است.
با این وجود سهم بخش بازرگانی از كل تسهیلات پرداختی به بخش های یاد شده از ۱۴.۱ درصد در دو ماه اول سال ۱۳۹۷ به ۱۲.۷ درصد كاهش یافته است.
در این میان بیشترین تسهیلات پرداختی بانك ها و موسسات اعتباری به بخش خدمات اختصاص یافته كه در دو ماهه نخست امسال سهم ۴۵ درصدی از كل تسهیلات پرداختی را به خود اختصاص داده و معادل ۴۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده كه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۴۸.۲ درصد افزایش داشته است.
پس از بخش خدمات و صنعت و معدن، به ترتیب بخش بازرگانی، مسكن و كشاورزی ۱۲.۷، ۶.۶ و ۳ درصد از كل تسهیلات پرداختی بانك ها و موسسات اعتباری را دریافت كرده اند.
همینطور طبق این آمار، در سه ماهه نخست امسال بیشتر از ۲۵ هزار میلیارد تومان در جهت تامین مالی بنگاه های تولیدی كوچك، متوسط و طرح های نیمه تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد در جهت اقتصاد مقاومتی از جانب بانك ها به استان های مختلف پرداخت شده است.
برای دریافت تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) هم از آغاز اسفند ماه سال قبل تا آخر خرداد ماه امسال، ۲۷۹۵ واحد در استان های مختلف ثبت نام كردند كه از میان آنها ۳۴۰ مورد به بانك ها عرضه شدند و مبلغ معرفی به بانك ها بیشتر از ۲۰۰۰ میلیارد تومان است كه هنوز هیچ مبلغی از آن پرداخت نشده است.

1398/05/17
18:21:14
5.0 / 5
4679
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار