وزارت صنعت تشریح كرد؛

جزئیات صدور الكترونیكی مجوزها از راه بهین یاب

جزئیات صدور الكترونیكی مجوزها از راه بهین یاب به گزارش آچار وزارت صنعت با اشاره به انجام۵۰فرایند در رابطه با صدور مجوز، معافیت ها وخدمات مرتبط الكترونیكی از راه سامانه بهین یاب، از اجرای طرح صدور فاكتور الكترونیكی برای خریداران مواد اولیه از بورس خبرداد.به گزارش آچار به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سامانه بهین یاب یكی از سامانه های محوری خدمات الكترونیكی در حوزه صنعت است كه بیشتر از ۵۰ فرایند در رابطه با صدور مجوزها، معافیت ها و عرضه خدمات مرتبط را به صورت الكترونیكی عرضه می دهد.
این فرآیندها قبلا به صورت فیزیكی، غیر شفاف و مستلزم حضور مراجعان به بخش های مختلف این وزارت بوده ولی الان با رویه ای شفاف و به صورت الكترونیكی عرضه می شوند. فرایند خرید مواد اولیه از بورس یكی از فرآیندهای اشاره شده در سامانه بهین یاب است.
فرآیند خرید مواد اولیه از بورس
فرآیند تخصیص مواد اولیه پتروشیمی در سال ۱۳۹۰ پیرو بخشنامه ستاد هدفمند كردن یارانه ها افتتاح شد. بر طبق این بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شد سامانه ای را ایجاد نماید تا از راه آن واحدهای تولیدی دارای صلاحیت جهت خرید محصولات پتروشیمی به شركت بورس كالا معرفی شوند.
بر این اساس طراحی سامانه و فرایند با نگاهی فرابخشی به كلیه ذی نفعان زنجیره تامین محصولات پتروشیمی و بر مبنای دستورالعمل های مصوب در مراجع ذی ربط صورت پذیرفت و بعد از آن هم تغییرات و توسعه سیستم بر اساس قوانین و دستورالعمل های مصوب در مراجع ذی ربط همچون كارگروه تنظیم بازار در سامانه اعمال می شود. بنابراین سامانه از حیث فرایند بر مبنای تصمیمات و سیاست های ابلاغی عمل می كند و بدون ابلاغ از مراجع ذی ربط امكان تغییر در رویه های آن وجود ندارد.
نكته حائز اهمیت در این فرآیند آن است كه علاوه بر متقاضیان دریافت مواد اولیه و وزارت صنعت، معدن و تجارت، شركت بورس كالای ایران، شركت سهامی پتروشیمی و هم سازمان های نظارتی همچون عوامل اصلی اجرای آن هستند كه هر یك بخشی از مراحل اجرایی و یا نظارتی را بر مبنای ضوابط و مصوبات بر عهده دارند.
پس از ارسال سهمیه تایید شده به بورس كالا، ثبت سفارش خرید توسط متقاضی از راه كارگزاری ها انجام می شود. بعد از آن شركت بورس كالا، مقادیر ثبت سفارش شده را بررسی نموده و مقدار مجاز خرید را با كسر مقادیر خرید قبلی و اعمال محدودیت های خرید برپایه میزان عرضه روزانه هر ماده محاسبه می كند.
شركت بورس كالا بر مبنای دستورالعمل های خود مبادرت به فروش مواد اولیه به دو روش «فروش در قالب سهمیه معرفی شده» و «فروش بدون در نظر گرفتن میزان سهمیه معرفی شده (سقف باز)» می كند.
بر اساس قوانین شركت بورس كالا خرید بعضی از كالاهای عرضه شده در بورس احتیاج به معرفی از راه سامانه بهین یاب نداشته و خرید با رجوع مستقیم متقاضی به شركت بورس انجام می شود.
رصد و پایش فرایند خرید
با عنایت به اینكه اعمال هرگونه محدودیت و سهمیه بندی نیازمند پایش مستمر فرآیند (به ویژه در شرایط خاص مانند نوسانات قیمت مواد اولیه) است، امكان رصد فرآیند از مرحله ثبت درخواست تا معرفی به بورس برای عوامل ذی ربط، در سامانه پیش بینی و پیاده سازی شده است.
بنابراین در صورت عدم رعایت الزامات خرید از جانب خریداران، عملیات خرید آنها در مراحل مختلف به حالت تعلیق درخواهد آمد. همینطور بر مبنای بند ۷ بخشنامه ستاد هدفمندی یارانه ها و بخشنامه ها و دستورالعمل های بعدی، سازمان پشتیبانی از تولید كنندگان و مصرف كنندگان و سازمان های استانی موظف می باشند بر حسن اجرای مصوبات نظارت نموده و با واحدهای متخلف بر مبنای ضوابط موجود و معرفی به سازمان تعزیرات حكومتی برخورد كنند.
لازم به ذكر است كه كشف عرضه خارج از شبكه در بعضی استان ها نتیجه وجود همین سامانه الكترونیكی، شفاف بودن وضعیت ثبت درخواست تا خرید متقاضیان و رصد و همكاری مشترك سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانی و دستگاههای نظارتی بوده كه منجر به تكمیل مدارك و برخورد با متخلفان شده است. رخدادی كه ناشی از وجود فرایندی سیستمی و نظارت سازمان های ذی ربط است.
به منظور بهبود تخصیص سهمیه ها و پایش فرآیند، اقداماتی همچون افزایش بازدیدهای دوره ای نظارتی از واحدها، بازبینی سهمیه های تعیین شده، مشاركت انجمن ها و تشكل ها در تایید سهمیه، تعلیق سهمیه واحدهای غیر فعال شده، هوشمندسازی فرایندهای كنترل، دریافت اطلاعات برخط و مستمر واحدهای خریدار مواد اولیه از سایر دستگاه های اجرایی و نظارت و رصد كالا در زنجیره تامین و توزیع در حال اجرا می باشد.
همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت مبادرت به راه اندازی طرح صدور فاكتور فروش الكترونیكی (طرح افق) برای خریداران مواد اولیه از بورس كرده كه بر این اساس سهمیه واحدهای متقاضی در سامانه بهین یاب بر مبنای اطلاعات فروش آنها محاسبه و برای دوره بعدی خرید، ملاك عمل قرار خواهد گرفت.

1398/05/19
18:19:17
5.0 / 5
4888
تگهای خبر: بازار , تجارت , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار