دژپسند مطرح كرد؛

۶ عامل موثر بر رشد اقتصادی در سال ۹۸، تولید تقویت می شود

۶ عامل موثر بر رشد اقتصادی در سال ۹۸، تولید تقویت می شود به گزارش آچار وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: علایم و نشانه ها در سال 98 مثبت است و امیدواریم این روند به شكلی مدیریت شود كه در رشد اقتصادی به خصوص رشد اقتصادی بدون نفت شرایط خوبی را تجربه نماییم.به گزارش آچار به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران، فرهاد دژپسند درباره برآوردهای رشد اقتصادی، گفت: سال قبل رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت، قابل قبول نبود. نهادهای تخصصی و بین المللی برای سال جاری نیز برآوردهایی انجام داده اند كه برمبنای آن امكان دارد رشد اقتصادی مورد انتظار ما تحقق پیدا نكند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه كرد: با این وجود می دانیم كه این نهادها برمبنای اطلاعات گذشته برآورد می كنند؛ یعنی آخرین اطلاعات آنها مربوط به انتها سال ۹۷ است و برمبنای آن رشد اقتصادی سال جاری را برآورد كرده اند، بدین سبب باید تغییرات اتفاق افتاده در این مدت را نیز در نظر گرفت؛ بعنوان مثال تا آخر سال گذشته، چند سال متوالی خشكسالی داشتیم و برآوردها بر همان منوال انجام می شود.
وی افزود: در سال جدید با چند تغییر مهم مواجه بوده ایم و چند اقدام در دستور كار قرار گرفته كه می تواند فراتر از برآوردهای موجود، به تقویت رشد اقتصادی منجر شود.
دژپسند به موارد موثر بر رشد اقتصادی كه از سال قبل شروع شده است، اشاره نمود و اظهار داشت: سال قبل منابعی از صندوق توسعه ملی به بخش های تولیدی تزریق شده كه امسال به نتیجه خواهد رسید، همین طور تسهیلات اعطایی بانك ها ۲۶ درصد رشد داشته كه امسال به ثمر خواهد نشست، از طرفی امسال پدیده ترسالی را داشتیم كه در رشد تولید محصولات كشاورزی اثرگذار خواهد بود، از طرف دیگر برمبنای اطلاعات موجود، صادرات غیرنفتی ایران از نظر وزنی ۲۹ درصد رشد داشته است كه نشان دهنده افزایش میزان تولید است.
وی اضافه كرد: در سال جدید فاكتورهای بورس روند خوبی را نشان می دهد، از طرف دیگر صدور پروانه های بهره برداری واحدهای صنعتی بالغ بر ۲۵ درصد رشد داشته است؛ این موارد نشان داده است كه علایم و نشانه ها مثبت است و امیدواریم این روند به شكلی مدیریت شود كه در رشد اقتصادی به خصوص رشد اقتصادی بدون نفت شرایط خوبی را تجربه نماییم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره روند پیشرفت حذف مقررات زائد از مسیر كسب وكار نیز اظهار داشت: از دستگاه ها و بخش خصوصی درخواست كرده ایم كه نظرات خودرا در زمینه مقررات دست و پاگیر ارائه نمایند. كمیسیون كارشناسی مقررات زدایی در وزارت اقتصاد هفته ای ۲ تا ۳ جلسه چند ساعته دارد كه در آن جلسات مقررات مورد بررسی قرار می گیرد و پس از مرتب سازی به هیئت مقررات زدایی می آید.
وی اضافه كرد: این موارد بسته به نوع آن، اگر نیاز به اصلاح مصوبه دولت داشته باشد برای هیئت دولت ارسال می شود تا اصلاح صورت گیرد و اگر نیاز به اصلاح قانون داشته باشد، لایحه آن تنظیم می شود تا روند قانونی خودرا طی كند؛ بدین سبب با جدیت تمام در این زمینه پیش می رویم.


منبع:

1398/06/20
22:34:35
5.0 / 5
4677
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار