اعتراض رییس اتاق ایران به رییس كل بانك مركزی

بر خلاف توافقات دولت و بخش خصوصی عمل می كنید

بر خلاف توافقات دولت و بخش خصوصی عمل می كنید آچار: رئیس اتاق بازرگانی ایران در نامه ای خطاب به رئیس كل بانك مركزی، از تصمیم اخیر این بانك درباره حذف تعدیل 20 درصدی برای صادرات در سال های 98 و 99، انتقاد كرده است.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، بر مبنای اطلاعات عرضه شده از جانب اتاق بازرگانی ایران، در نامه ای که غلامحسین شافعی، خطاب به عبدالناصر همتی نوشته، این اقدام بانک مرکزی، بر خلاف توافقات دولت و بخش خصوصی اعلام شده و رئیس اتاق بازرگانی اخطار داده، در صورت تغییر نکردن این تصمیم، زیانی هنگفت به صادرکنندگان کشور وارد خواهد شد.
در بخشی از این نامه آمده است: آنچه در ابلاغیه اخیر بانک مرکزی مشهود است، حذف تعدیل ۲۰ درصدی برای صادرات سال های ۹۸ و ۹۹ است که این تصمیم برخلاف توافقات صورت گرفته در جلسه فی درخلال نمایندگان محترم بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت ایران، سازمان امور مالیاتی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بوده و درنهایت، از یک سو، سلب اعتمادبخش خصوصی و صادرکنندگان نسبت به سیاست های محترم دولت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را باعث خواهد شد و از طرفی سبب دلسردی صادرکنندگانی می شود که در دوران سخت تحریم و علیرغم محدودیت های بی سابقه دولت درفروش نفت، ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانده و توانستند بخشی از چالش های در رابطه با نقل وانتقال پول و تأمین نیازهای ارزی کشور را برطرف کنند.
شافعی در بخش دیگری از صحبت های خود از عطف به ماسبق کردن برخی دستورالعمل ها از جانب بانک مرکزی انتقاد کرده و اجرای تعدیل ۲۰ درصدی برای صادرات را یکی از اصلی ترین راهبردهای موجود برای پشتیبانی از صادرکنندگان در نظر گرفته است.
طبق گفته های رئیس اتاق بازرگانی، تعدیل در نظر گرفته شده برای پوشش نرخ های پایه صادراتی به علت عدم امکان قیمت گذاری دقیق، افزایش هزینه حوالجات ارزی به علت تحریم های تحمیلی، عدم امکان استفاده از سیستم بانکی و مواردی از این دست بوده و در صورت حذف آن، صادرکنندگان امسال با مشکلات جدی مواجه خواهند شد.
به گزارش آچار به نقل از ایسنا، طبق گزارش های انتشار یافته، ایران در سال ۹۸، بیشتر از ۴۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته که هرچند از نظر ارزشی در قیاس با سال قبل کاهش نشان داده است اما از نظر وزنی افزایش قابل توجه داشته است.
با گسترش تحریم های یک جانبه دولت ترامپ، ضد اقتصاد ایران، دولت اعلام نمود بخش قابل توجهی از نیاز ارزی خود در سال های اخیر را با استفاده از صادرات غیرنفتی تأمین کرده است.
منبع:

1399/02/09
23:54:22
5.0 / 5
3054
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازرگانی , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار