گزارش آچار

كوشش برای ارزان سازی مسكن با بهره گیری از روش های رانتی؟!

كوشش برای ارزان سازی مسكن با بهره گیری از روش های رانتی؟! در صورتیكه وزارت صنعت با عرضه فولاد و قیر خارج از ساز و كار بورس كالا مخالف است، وزیر راه و شهرسازی می گوید توانسته دستور رئیس جمهور برای انجام این كار را كسب كند.به گزارش آچار به نقل از مهر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم معارفه نماینده جدید ولی فقیه در بنیاد مسکن در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره گرانی مصالح ساختمانی و راهکار وزارت راه و شهرسازی برای ارزان کردن برخی نهاده های ساختمانی پُر مصرف، بعد از آنکه نظارت بر قیمت فروش و عرضه مصالح ساختمانی را وظیفه ستاد تنظیم بازار و وزارت صمت دانست، اظهار داشت: از رئیس جمهور درخواست کردیم تا دو قلم کالای ساختمانی پُر مصرف فولاد (میلگرد و تیرآهن) و قیر را برای اجرای پروژه های عمرانی و طرح ملی مسکن در خارج از مکانیزم کشف قیمت بورس کالا خریداری نماییم.
جاده یک طرفه وزارت راه به ستاد تنظیم بازار
به گفته وزیر راه و شهرسازی، رئیس جمهور دستورات لازم در این خصوص را به وزارت صنعت و ستاد تنظیم بازار ابلاغ کرده است.
اگرچه منظور وزیر راه و شهرسازی، عرضه بخشی از محصولات فولادی و قیر که برای کاهش قیمت تمام شده ساخت و ساز مسکن در پروژه های طرح اقدام ملی مورد استفاده قرار می گیرد، در خارج از بورس کالا بود و بخش دیگر که برای سایر مصارف استفاده می شود، در همان بورس کالا به فروش می رسند، اما بلافاصله بعد از این اظهار نظر وزیر راه و شهرسازی بود که مهدی صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صنعت از مخالفت شدید این وزارتخانه با عرضه تمام یا بخشی از محصولات فولادی و قیر در خارج از ساز و کار بورس کالا اطلاع داد.
معاون صنایع وزارت صمت: با عرضه هر میزانی از قیر و میلگرد خارج از بورس کالا مخالفیم
صادقی نیارکی اظهار داشت: علت اینکه وزارت صمت تاکید بر عرضه محصولات در بورس کالا را دارد این است که شرکت های تولیدکننده فولاد از مزایای بورس استفاده کنند و در همین راستا باید کل تولید کارخانجات فولاد در بورس قیمت گذاری و ارائه شود.
وی اضافه کرد: وی ادامه داد: قیمت کالاهای عرضه شده در بورس تابع مکانیسم های قیمت جهانی است و نمی گردد با عرضه کم و وجود تقاضای زیاد قیمت را ذیل قیمت جهانی تعیین نماییم و مدعی کشف قیمت باشیم و خارج از بورس با هر قیمتی که مورد نظر است عرضه را انجام دهیم.
کارشناسان: هر گونه خروج از شفافیت بورس، ایجاد رانت می کند
همچنین خیلی از کارشناسان هم تلاش وزیر راه و شهرسازی برای دریافت مصوبه فروش فولاد و قیر در خارج از ساز و کار کشف قیمت با بورس کالا را، تلاشی برای تخصیص رانت به برخی از پیمانکاران خاص و مفسده زا بودن این اتفاق عنوان کردند.
به گفته کارشناسان، برخی پیمانکاران یا انبوه سازانی که میلگرد و قیر را با قیمت دستوری و پایین تر از قیمت کشف شده در بورس کالا دریافت می کنند، بعضاً امکان دارد مبادرت به فروش آن در بازار آزاد کنند که یک اقدام رانتی از جانب وزیر راه خواهد بود.
این در حالی است که اخیراً مجلس شورای اسلامی بار دیگر عرضه قیر مجانی به پیمانکاران راه روستایی را که در قانون بودجه سال جاری حذف شده بود، تصویب کرده و اجرای دوباره آنرا با قید دو فوریت به قانون بودجه سالجاری خواهان شدند؛ اما به علت مغایرت آن با اصل ۵۷ قانون اساسی، با مخالفت شورای نگهبان روبه رو شد؛ چون که قوانین بودجه سنواتی باید با لایحه دولت اصلاح گردد نه طرح های نمایندگان.
مشاور وزیر راه: طرح جهش تولید مسکن تصویب شود، عرضه غیر بورسی میلگرد و قیر به بخش مسکن قانونی می شود
سید حسین میرشفیع مشاور وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اینکه آیا این اقدام وزیر راه و شهرسازی، قانونی می باشد یا خیر؟ تصریح کرد: اگر طرح دو فوریتی «جهش تولید مسکن» در مجلس به تصویب برسد، امکان قانونی انجام این درخواست وزیر راه فراهم خواهد شد.
وی درباره رانتی بودن این اقدام هم اضافه کرد: مقرر است متناسب با نیاز و مصرف پروژه قیر و فولاد را چه خودمان و چه کسی که مقرر است ساخت و ساز کند، اختصاص داده می شود.
مشاور وزیر راه و شهرسازی افزود: هم اکنون سیستم های کنترلی خوبی وجود دارد و دیگر آن دورانی که هر سازنده ای هر مقداری که بخواهد، نهاده های ساختمانی دریافت کند، گذشته است.
میرشفیع خاطرنشان کرد: ما اگر بخواهیم قیر برای پروژه عمرانی اختصاص دهیم، متناسب با مصرف پروژه به پیمانکار قیر می دهیم؛ در قانون هم پیشبینی های لازم شده است؛ اگر هم فولاد برای ساختمان مسکونی بخواهیم اختصاص بدهیم، ابتدا تناژ میلگرد و تیرآهن لازم در هر بنا بر مبنای متر مربع آن برآورد می شود، سپس اختصاص می یابد؛ ازاین رو جایی برای فروش مازاد این نهاده ها در دیگر بازارها باقی نمی ماند.
رئیس کمیسیون عمران مجلس: علت گرانی میلگرد، فروش آن در بورس کالاست
محمد رضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس هم درباره طرح جهش تولید مسکن اضافه کرد: تأمین مصالح ساختمانی از دیگر مؤلفه های اساسی در تولید انبوه مسکن می باشد، در شرایط فعلی قیمت مصالح به علت عرضه این محصولات در بورس افزایش قابل ملاحظه ای یافته و قیمت های فعلی سازندگان توان تولید مسکن را نخواهند داشت.
وی خاطرنشان کرد: ازاین رو در طرح جهش تولید انبوه مسکن مقرر شد که وزارت راه و شهرسازی قبل از عرضه مصالح به بورس، محصولات و تجهیزات مورد نیاز را در اختیار انبوه سازان قرار دهد تا قیمت تمام شده مسکن کاهش قابل ملاحظه ای یابد.
معاون مسکن (فروردین ۹۹): عرضه همه مصالح ساختمانی باید به بورس کالا برود
تلاش وزارت راه و شهرسازی برای غیر بورسی شدن خرید و فروش مصالح ساختمانی در حالی است که محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در ابتدای سال جاری در گفتگو با خبرنگار مهر، از مذاکره این معاونت با سازمان بورس و اوراق بهادار با هدف انتقال خرید و فروش سایر مصالح ساختمانی به بورس کالا در کنار میلگرد و تیرآهن و با تابلوی مستقل مصالح ساختمانی اطلاع داده بود.
وی اضافه کرد: مقرر است تأمین منابع مالی و عرضه مصالح ساختمانی در بازار سرمایه صورت گیرد.
محمودزاده تاکید کرد: هم اکنون از میان کل نهاده های ساختمانی، صرفا فولاد در بورس کالا عرضه می شود که کالایی فراتر از میلگرد و تیرآهن را شامل می شود؛ ما خواستار راه اندازی تابلوی جدیدی در بورس کالا با عنوان مصالح ساختمانی هستیم که بتوان با قیمت کمتری پروژه های مسکونی اجرایی شوند.
وی در این خصوص که با عنایت به این که منطق بازار سرمایه، اساساً کشف قیمت بر مبنای عرضه و تقاضاست، نه قیمت گذاری، آیا امکان دارد عرضه مصالح ساختمانی در بورس کالا، به افزایش قیمت ها منجر شود؟، بیان داشت: ایجاد بستر عرضه مصالح ساختمانی در بازار سرمایه که تا پیش از این وجود نداشته، در مقیاس کلان می تواند تاثیر قیمتی خویش را داشته باشد.
به گفته این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی، بورس کالا مجوزهای عرضه مصالح ساختمانی تحت تابلوی مستقل را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرده است که زمان اجرایی شدن آنرا سازمان بورس اعلام خواهد نمود.

1399/07/06
12:56:50
5.0 / 5
1756
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار