كوپن فرا می رسد

كوپن فرا می رسد آچار: كمیسیون برنامه و بودجه مجلس اخیراً گزارش نهایی طرح تامین كالاهای اساسی برای 60 میلیون نفر در چارچوب كارت های الكترونیكی را تكمیل و برای طرح در صحن به هیئت رئیسه ارسال كرد كه برمبنای آن مقرر است برای تامین قسمتی از نیازهای معیشتی خانوارهای كم برخوردار، در شش ماهه دوم سال 1399 و به صورت ماهانه، یارانه اعتبار خرید به كارت یارانه نقدی سرپرست خانوار واریز شود.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، روز گذشته (یکشنبه) کمیسیون برنامه و بودجه طرح اختصاص کالابرگ برای تأمین کالاهای اساسی را تقدیم هیات رییسه کرد و در صورتیکه این طرح در مجلس رای بیاورد بزودی اجرا می گردد.
بر طبق این طرح دولت مکلف است به منظور تأمین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور بخصوص خانوارهای کم برخوردار، در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹ و به صورت ماهانه، یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار (موضوع ردیف (۳۱) جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور) را از راه به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار واریز نماید.
این اعتبار فقط برای تأمین کالای اساسی و ضروری در نظر گرفته شده و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) موظف است امکان تخفیف در خرید این کالاها را برای مشمولان فراهم آورد. همینطور خانوارهایی که سطح درآمد آنها کمتر از مبلغ حداقل دستمزد است، از دو برابر یارانه سایر خانوارهای مشمول بهره مند می شوند که شناسایی این خانوارها نیز به عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.
مشمولان طرح چه کسانی هستند؟
بر مبنای اظهارات یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، این طرح برای ۷.۵ دهک جامعه برنامه ریزی شده است. یعنی افرادی که درآمد حداقلی دارند و معیشت آنها با سختی روبه رو شده است. احیانا هر مرحله هر نفر حدود ۶۰ هزار تومان دریافت می کنند و به افرادی که کمتر از حداقل دستمزد درآمد دارند که خانواده های کمیته امداد، بهزیستی و رزمندگان معسر همچون آنها هستند، حدود ۱۲۰ هزار تومان به ازای هر نفر و در هر مرحله پرداخت خواهد شد.
کالابرگ به کدام کالاها تخصیص می یابد؟
اسامی کالاهای اساسی که مشمولان طرح کالابرگ می توانند با مبالغ دریافتی آنها را خریداری کنند هنوز اعلام نشده و مقرر است پس از تصویب طرح از جانب وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی لیست آنها اعلام گردد، اما تابحال می دانیم که کالاهایی که همچنان با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می شوند در این طرح عرضه خواهند شد. هم اکنون نهاده های تولید گوشت مرغ و تخم مرغ، گوشت قرمز شامل ذرت، جو، کنجاله سویا، روغن خام و دانه های روغنی ارز دولتی دریافت می کنند.
منابع این طرح از کجا تأمین می شود؟
منابع مورد نیاز برای اجرای این بند نیز تا سقف ۳۰ هزار میلیارد تومان به نسبت مساوی از محل افزایش اعتبار بند (و) تبصره (۲) مندرج دربند (ب) این قانون) و مصارف جدول تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور به استثنای ردیف های (۹)، (۱۰)، (۱۱)، (۲۳)، (۲۴)، (۲۵)، (۲۶)، (۲۷)، (۲۸)، (۲۹) و (۳۱) تأمین می شود. ردیف های تبصره ۱۴ قانون بودجه شامل هدفمندی یارانه ها و ۱۵ هزار میلیارد تومان از بند «و» تبصره دو قانون بودجه هم با فروش برخی از دارایی های دولت تأمین خواهد شد.
کوپن چگونه بازگشت؟
بحث کوپن یا کالابرگ الکترونیکی از تابستان سال ۱۳۹۷ و با افزایش قیمت کالاهای اساسی از جانب وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی مطرح و قرار شد که کالاهای اساسی در چارچوب وجه نقد یا کوپن الکترونیک تامین گردد. اواخر سال ۱۳۹۷ هم کمیسیون تلفیق مجلس بازگشت باردیگر کوپن الکترونیکی را تصویب کرد اما در نهایت تابستان سال قبل وزارت صمت اعلام نمود که کالای اساسی به اندازه کافی در کشور وجود دارد و فعلا برنامه ای برای توزیع آن به صورت کوپنی در دستور کار این وزارتخانه قرار نگرفته و ازاین رو طرح تأمین کالای اساسی در چارچوب کوپن الکترونیکی تابحال به جریان نیفتاده است.
اما با روی کار آمدن مجلس یازدهم باردیگر بحث توزیع کالای اساسی در چارچوب کوپن عنوان شد و حدود سه هفته پیش نایب رییس کمیسیون برنامه وبودجه اعلام نمود که طرح کالا برگ الکترونیکی در کمیسیون های تخصصی مجلس درحال بررسی است و درصورت تأمین بودجه پیشبینی شده، برای یک خانواده چهار نفره ۴۰۰ هزار تومان و خانواده های چهار نفر به بالا ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید در نظر گرفته می شود.
میثم هاشم خانی، تحلیلگر اقتصادی نیز به تازگی به ایسنا گفته بود که هم اکنون منابع مالی برای افزایش ۱۰ برابری یارانه نقدی، بدون ایجاد تورم وجود دارد و می تواند از فشارهای اقتصادی به گروه های فقیر و متوسط جلوگیری کند.
منبع:

1399/07/07
23:30:07
5.0 / 5
1026
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار