در گفت وگو با آچار اعلام شد

افزایش 20 درصدی قیمت آب بسته بندی

افزایش 20 درصدی قیمت آب بسته بندی به گزارش آچار دبیر انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان آب های معدنی و آشامیدنی ایران از افزایش 20 درصدی قیمت محصولات این صنعت به دنبال افزایش قیمت مواد اولیه از طرف صنایع پتروشیمی آگاهی داد و اظهار داشت: صنایع پتروشیمی با افزایش قیمت دلار در سامانه نیما محصولات خودرا گران می كنند و با این كار تیشه به ریشه صنعت غذا می زنند.


فروهر در گفت و گو با ایسنا با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه بسته بندی صنایع غذایی در ماه های گذشته، اظهار داشت: قیمت هر کیلوگرم پت ( ماده اولیه تولید انواع بطری های پلاستیکی برای تولید انواع نوشیدنی ها) که اوایل امسال حدود ۱۱ هزار تومان بود، روز گذشته در بورس از ۲۰ هزار تومان و در بازار آزاد از ۲۷ هزار تومان عبور کرد. این ماده نقشه کلانی در صنعت آب معدنی دارد.
وی با اعلان اینکه با افزایش قیمت مواد اولیه صنایع پتروشیمی همه صنایع غذایی گرفتار مشکل شدند اشاره کرد: قیمت بسته بندی در صنایع غذایی درحال افزایش است و در صورت تداوم این وضعیت تولیدکنندگان صنعت غذا در آستانه ضرر و زیان قرار می گیرند.
بگفته دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی ایران، علت این وضعیت این است که صنایع پتروشیمی مبنای محاسبه قیمت محصولات خودرا نرخ ارز نیمایی قرار داده اند و با افزایش قیمت دلار محصولات خودرا گران می کنند؛ این در حالیست که خوراک و مواد مورد استفاده در این صنایع داخلی است.
صنایع پتروشیمی تیشه به ریشه صنعت غذا می زنند
فروهر با اعلان اینکه صنایع پتروشیمی با این کار تیشه به ریشه صنعت غذا می زنند، اشاره کرد: هم اکنون به حدی قیمت بسته بندی گران تمام می شود که خود ماده غذایی دیگر در قیمت محصول نهایی نقش زیادی ندارد.
وی در پاسخ به اینکه آیا تولیدکنندگان آب معدنی این مساله را وزارت صنعت پیگیری کرده اند یا خیر؟ اظهار داشت: در این رابطه سال های گذشته بارها با مقامات نامه نگاری کردیم؛ تولیدکنندگان دیگر خسته شده اند و انگیزه لازم برای پیگیری مشکلات ندارند. برای مثال ما ۱۰ سال است که می گوییم مگر تولید چقدر سود دارد که بانک ها ۲۸ درصد سود می گیرند ولی هیچ کدام از این مطالبات به جایی نرسیده است. این خستگی واحدهای تولیدی منجر به خاموشی صنایع غذایی خواهد شد.
دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی ایران در آخر از افزایش ۲۰ درصدی قیمت آب معدنی از اوایل مردادماه آگاهی داد و اظهار داشت: انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب معدنی طی سال های گذشته معمولا هر سال در ماه فروردین قیمت محصولات خودرا افزایش می داد، اما امسال در امتداد پشتیبانی از مصرف کننده در شرایط فعلی کشور تصمیم گرفت که قیمت محصولات خودرا ثابت نگه دارد؛ اما تاب آوری واحدهای تولیدی در مرداد ماه به اتمام رسید و در آخر فصل رونق فروش آب معدنی، قیمت آب معدنی را حدود ۲۰ درصد زیاد کردند. این در حالیست که افزایش قیمت آب معدنی برای تولیدکنندگان هم یک تیغ دو لبه است، چونکه محصول ما در خانه جایگزین دارد و افزایش قیمت به نفع واحدهای تولیدی نیست.
قبل تر محمدرضا مرتضوی، رئیس هیات مدیره کانون انجمن های صنفی صنایع غذایی و دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت ایران از افزایش ۱۳۰ تا ۱۵۰ درصدی قیمت مواد پتروشیمی و به دنبال آن افزایش هزینه های بسته بندی صنایع غذایی در ماه های اخیر آگاهی داده و گفته بود که وقتی صنایع مادر مثل پتروشیمی، فولاد، برق و نظایر آن به صورت بی رویه افزایش قیمت داشته باشند روی صنایع دیگر هم تاثیر می گذارد؛ بدین سبب یکی از دلیلهای افزایش قیمت کالاهای مختلف در ماه های اخیر همین است و دلیل دیگر هم نوسانات نرخ ارز.
منبع:

1399/07/10
19:09:13
5.0 / 5
1176
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بسته بندی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار