در گزارش آچار مطرح شد؛

حذف دلالان با فروش خودرو در بورس

حذف دلالان با فروش خودرو در بورس به گزارش آچار یك كارشناس اقتصادی اظهار داشت: با ورود خودرو به بورس، دلالی از چرخه توزیع خودرو حذف شده و سوددهی كارخانه های خودروسازی افزایش می یابد؛ همینطور با رشد مالیات، بخشی از كسری بودجه هم تأمین می شود.علی سعدوندی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد ایده فروش خودرو در بورس، تصریح کرد: هر کاری که سبب حذف دلال شود و رابطه مستقیمی بین مشتری و کارخانه شکل دهد، خصوصاً در شرایط فعلی، به نفع اقتصاد کشور است، خصوصاً در مبحث خودرو که هم اکنون اولویت بالایی هم در جامعه دارد.
وی اضافه کرد: با ورود خودرو به بورس، دلالی و واسطه گری از چرخه توزیع خودرو خارج شده و سوددهی کارخانه های خودروسازی هم افزایش می یابد، علاوه بر آن، عایدی دولت از مالیات هم افزایش یافته و بخشی از کسری بودجه هم تأمین می شود.
اعضای شورای رقابت به درستی وظیفه خویش را انجام نمی دهند
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه قیمت گذاری شورای رقابت در این زمان با شیوه نادرستی صورت گرفته است، اظهار داشت: متأسفانه اعضای شورای رقابت به درستی وظایف خویش را انجام نمی دهند البته شکی نیست که هم اکنون انحصار در بازار خودرو وجود دارد اما انحصار قیمت گذاری هم بدعتی است که با سیاست گذاری اقتصادی دولت صورت گرفته است و این مورد هم مزید بر علت شده است.
سعدوندی اضافه کرد: به نظر بنده در مبحث فروش خودرو، قیمت گذاری اصلاً معنایی ندارد، وظیفه ای که شورای رقابت باید به سرانجام می رساند این بود که سیاست ها به نحوی اصلاح گردد که پنجره واردات خودرو به نحوی منطقی باز باشد تا این انحصار شکسته شود و مهم تر اینکه به شرکت های خصوصی کوچک اجازه ورود به صحنه تولید و فروش خودرو داده شود که متأسفانه هم اکنون اینطور نیست و هم چنان بازار انحصاری مانده است.
قیمت گذاری های شورای رقابت سبب تحکیم انحصار در تولید خودرو است
وی تصریح کرد: این نوع قیمت گذاری ها تاثیر چندانی بر رقابت ندارد و حتی در این چندسال سبب تحکیم انحصار شده است. هم اکنون اگر دقت کنید اهرم فشار شورای رقابت بالای سر شرکت هایی که امکان دارد بخواهند وارد صنعت خودروسازی شوند هم وجود دارد و آن شرکت ها هم می دانند که برای ورود به بازار، شورای رقابت برای محصولات شان قیمت گذاری خواهد نمود که این مورد مانعی جدی برای ورود به این صنعت است و راه را برای هر نوع اختلاس برای ورود بازیگران جدید در جهت تحکیم انحصار باز می کند.
این استاد بانکداری و اقتصاد کلان در واکنش به سخنان رئیس شورای رقابت، درباره اینکه روش قرعه کشی فروش خودرو، بهترین راه است، اظهار داشت: مطلقاً این روش قابل دفاع نیست، باید از ایشان پرسید با چه منطقی این ادعا را مطرح کرده اند؟ هم اکنون روش فعلی سبب شده که هم خودروساز و هم مصرف کننده متضرر شوند، این سیاست های مخرب با وجود آزمایش چندساله، هم چنان پذیرفته شده است و اجرایی می شود ولی سیاست های اصلاحی به علل غیرمنطقی، کنار گذاشته می شود.


منبع:

1399/07/16
21:38:28
5.0 / 5
920
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار