مهر خبر می دهد؛

وزارت صمت: بانكها به ۳۰رشته فعالیت كه ظرفیت اشباع دارند، وام ندهند

وزارت صمت: بانكها به ۳۰رشته فعالیت كه ظرفیت اشباع دارند، وام ندهند به گزارش آچار معاون وزیر صمت در نامه ای به بانك مركزی خواهان عدم پرداخت وام برای ایجاد ظرفیت جدید در ۳۰ رشته فعالیت شامل ۱۳۷۴ محصولی شد كه ظرفیت تولید آنها در كشور به اشباع رسیده است.به گزارش آچار به نقل از مهر، سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزیر صمت در نامه ای به کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی درخواست نمود نظام بانکی اعطای وام را از صنایعی که هم اکنون در کشور ظرفیت های اشباع دارند و نیازی به ایجاد ظرفیت های جدید در آنها نیست، به سمت صنایعی که دارای اولویت سرمایه گذاری هستند، معطوف کنند.
در این نامه اسامی ۳۰ رشته فعالیت به عنوان رشته فعالیتهای اشباع و دارای ریسک سرمایه گذاری بالا و ۱۳۷۴ محصول این رشته فعالیت ها درج و درخواست شده به جای پرداخت وام برای ایجاد ظرفیت های جدید در این ۳۰ رشته، سایر رشته فعالیتهایی که کشور در زمینه آنها دارای کمبود است و مزیت سرمایه گذاری دارند، در اولویت پرداخت وام بانکی قرار بگیرند.
البته در این نامه تاکید شده: پرداخت تسهیلات به طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی مناسب که قبلاً در ارکان اعتباری بانکهای عامل مصوب شده و پرونده تسهیلاتی آنها در دست اقدام است، همینطور طرح توسعه واحدهای فعالی که از متوسط تولید و صادرات مطلوبی برخوردار بوده اند، همچنان مورد درخواست است.
در این نامه که هفتم آبان ماه ارسال شده، آمده است:
با توجه به اهمیت صرف بهینه منابع جهت سرمایه گذاری های جدید، اولویت های سرمایه گذاری شامل طرح های جدید صنعتی و معدنی، طرح های نیمه تمام آماده مشارکت با واگذاری، فرصت سرمایه گذاری با رویکرد جایگزینی واردات و … شناسایی شده و از راه زبانه فرصتهای سرمایه گذاری در صفحه اصلی سامانه بهین یاب، برای عموم ذینفعان قابل دسترسی بوده و مرتباً به روز رسانی خواهد شد.
ضمناً چنان که استحضار دارند، به باعث سیاست های توسعه سرمایه گذاری در بخش صنعت، معدن و تجارت، در سالهای اخیر ظرفیت های تولیدی و خدماتی زیادی در کشور بوجود آمده که علیرغم تلاش این وزارتخانه در هدایت سرمایه گذاران، در بعضی از رشته فعالیت ها، ظرفیت های بوجود آمده از نیاز کشور بیشتر است و بعضاً سبب شده تا برخی واحدهای تولیدی فعال در این رشته فعالیت ها، امکان فعالیت با حداکثر ظرفیت را نداشته باشند. گرچه توسعه صادرات می تواند رافع این مشکل باشد، اما نوع محصولات و نداشتن صرفه و پتانسیل صادراتی، کیفیت تولیدات و … از موانع عملیاتی شدن این مهم می باشد. بنابراین لیست فعالیتهای اشباع که ایجاد ظرفیت جدید در آنها سفارش نمی گردد، تحت عنوان «صنایع اشباع و دارای ریسک سرمایه گذاری بالا» از راه آدرس یاد شده انتشار یافته است.
خواهشمند است دستور فرمائید برای استفاده از ظرفیت سازی های انجام شده و هدایت سرمایه گذاران، مراتب به بانکهای عامل و ذینفعان اطلاع رسانی گردد.
خاطرنشان می شود، پرداخت تسهیلات به طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی مناسب که قبلاً در ارکان اعتباری بانکهای عامل مصوب شده و پرونده تسهیلاتی آنها در دست اقدام است، همینطور طرح توسعه واحدهای فعالی که از متوسط تولید و صادرات مطلوبی برخوردار بوده اند، همچنان مورد درخواست است.
در نامه زرندی، عناوین ۳۰ رشته فعالیت اشباع و دارای ریسک سرمایه گذاری بالا، به شرح جدول زیر آمده است.

به گزارش آچار به نقل از مهر، لیست کامل ۱۳۷۴ محصول از این ۳۰ رشته فعالیت اشباع و دارای ریسک سرمایه گذاری بالا را از اینجا می توانید دریافت و مشاهده کنید.منبع:

1399/08/20
12:07:22
5.0 / 5
745
تگهای خبر: بانك , تجارت , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار