در گزارش آچار مطرح شد؛

تحریم های داخلی صادرات فرش دستباف را زمین زد

تحریم های داخلی صادرات فرش دستباف را زمین زد به گزارش آچار رئیس اتحادیه تعاونی فرش دستباف اظهار داشت: تا دو دهه قبل ما سالانه یک میلیارد دلار صادرات فرش داشتیم اما بیشتر به علت تحریم داخلی این عدد به ۷۰ میلیون دلار رسیده است.عبدالله بهرامی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد وضعیت تولید و صادرات فرش عنوان کرد: صادرات فرش در ۴ ماه نخست سال جاری ۱۵ میلیون دلار بود و معلوم نیست تا آخر سال بتواند به ۵۰ میلیون دلار برسد.
رئیس اتحادیه تعاونی فرش دستباف اضافه کرد: کاهش صادرات دو دلیل عمده دارد؛ دلیل نخست تحریم دولت آمریکا از سال ۹۷ است چونکه ۳۰ درصد از صادرات فرش ما به بازار آمریکا بود. ۷۰ درصد دیگر افت صادرات هم ناشی از تحریم های داخلی بوده است.
صادرات فرش اغلب به صورت امانی است
وی ضمن اشاره به مصوباتی که به مثابه تحریم داخلی، دست و پای صادرکنندگان را بسته است، اظهار داشت: مصوبه تعهد ارزی بانک مرکزی یکی از علل افت صادرات است، چونکه اولاً اختلاف مبلغ ریالی دلار آزاد با نیمایی زیاد است و همینطور صادرات فرش با صادرات سایر کالاها فرق می کند. فرش عموماً به صورت امانی صادر می شود و خریدار در همان لحظه پول نمی دهد. امکان دارد فرش برگشت داده شود و یا از کشوری به کشور دیگر ارسال شود.
مصوبه تعهد ارزی بانک مرکزی یکی از علل افت صادرات است. فرش عموماً به صورت امانی صادر می شود و خریدار در همان لحظه پول نمی دهد. امکان دارد فرش برگشت داده شود و یا از کشوری به کشور دیگر ارسال شود
بهرامی با اشاره به اینکه صادرکنندگان عطای صادرات را به لقایش بخشیدند، اظهار داشت: ازاین رو صادرکنندگان به جهت اینکه گرفتار مشکل نشوند و یا به عنوان بدهکار ارزی به قوه قضائیه معرفی نشوند، سال جاری و سال قبل اقدام به صادرات فرش نکردند و سرمایه هایشان را در بخش های دیگر کشور سرمایه گزاری نموده اند که نه مالیاتی دارد و نه زیانی و در عین حال سودآوری خوب و بی دردسری هم دارد.
وی افزود: در این مورد بارها با بانک مرکزی و وزارت صمت از طرق مختلف جلسه گذاشته ایم و گفتیم که فرش دستباف پرچم دوم ایران است و شما به جای ریختن آب در آسیاب دشمن به فعالان بخش فرش کمک می کردید. وقتی دشمن پس از موشک دست روی فرش گذاشت یعنی این صنعت جایگاه ویژه اجتماعی و اقتصادی دارد. اگر کسی حداقل اطلاعات اقتصادی هم داشته باشد می داند که ۹۵ درصد این صنعت صادرات محور و ارزآور است و باید حمایت شود؛ مسؤلان باید صادرات این محصول را تسهیل و فعالان را تشویق به تولید می کردند تا بتوان تا حدودی خلأ ارز نفتی را از این طریق پر کرد.
بارها با بانک مرکزی و وزارت صمت از طرق مختلف جلسه گذاشته ایم و گفتیم که فرش دستباف پرچم دوم ایران است و شما به جای ریختن آب در آسیاب دشمن به فعالان بخش فرش کمک می کردید
رئیس اتحادیه تعاونی فرش دستباف اضافه کرد: بانک مرکزی می گوید با کاهش درآمد ارزی روبرو شده و باید به یک شکلی صادرکننده را ملزم به برگرداندن ارز کرد اما صادرات فرش با صادرات سایر کالاها فرق دارد و نمی توان همچون سایر صادرکنندگان با این بخش برخورد کرد.
پارسال صادرات فرش ۷۰ میلیون دلار بود
وی اضافه کرد: تا دو دهه قبل ما سالانه یک میلیارد دلار صادرات فرش داشتیم و در ده سال گذشته که در بدترین شرایط تحریمی بودیم، سالانه ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار فرش صادر کردیم، اما از سال گذشته که بانک مرکزی بحث پیمان سپاری و تعهد ارزی را اجرا کرد کل صادرات فرش ما پارسال به ۷۰ میلیون دلار رسید.
تا دو دهه قبل سالانه یک میلیارد دلار صادرات فرش داشتیم و در ده سال گذشته که در بدترین شرایط تحریمی بودیم، سالانه ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار فرش صادر کردیم، اما از سال گذشته که بانک مرکزی اجبار به رفع تعهد ارزی کرد کل صادرات فرش ما پارسال به ۷۰ میلیون دلار رسید
بهرامی اظهار داشت: بازار خارجی را از دست دادیم و به علت اینکه خرید فرش دستباف اولویت مردم نیست و همینطور به علت انتشار کرونا بازار داخلی را هم از دست داده ایم که این مورد به نزولی شدن تولید منجر می شود.
به واردکننده ابریشم و پشم تبدیل گشته ایم
وی با اشاره به اینکه از سویی دیگر هم به تأمین مواد اولیه فرش توجهی نشده است، خاطرنشان کرد: ما تبدیل به یکی از بزرگترین واردکنندگان پشم و ابریشم شده ایم این در حالیست که در کشور هم مزیت بسیار بزرگی در تولید ابریشم داشتیم و تا دو دهه پیش از صادرکنندگان این محصول بودیم. بهترین پشم ها را در کشور داریم اما به دلیل عدم فرآوری، به صورت خام صادر می شود و بعد از فرآوری شدن در کشورهای خارجی با قیمت بالایی به کشور برمی گردد که همین مبحث تولید را تحت الشعاع قرار می دهد چونکه قیمت تمام شده را به شدت بالا می برد.
بهرامی اظهار داشت: هم اکنون نرخ هر کیلوگرم ابریشم بین یک میلیون و ۸۰۰ تا ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.
به یکی از بزرگترین واردکنندگان پشم و ابریشم تبدیل گشته ایم این در شرایطی است که در کشور مزیت بسیار بزرگی در تولید ابریشم داشتیم و تا دو دهه قبل، صادرکننده این محصول بودیم. بهترین پشم ها را در کشور داریم اما به دلیل عدم فرآوری، به صورت خام صادر می شود و بعد از فرآوری شدن در کشورهای خارجی با قیمت بالایی به کشور برمی گردد
رئیس اتحادیه تعاونی فرش دستباف اظهار داشت: به صورت کلی حوزه فرش دستباف با کاهش تولید، کاهش صادرات، عدم حمایت داخلی در بحث تأمین سرمایه و عدم اجرای بیمه قالیبافان روبرو شده است.
تهاتر برای صادرکننده فرش راحت نیست
وی در مورد تهاتر، عنوان کرد: امکان تهاتر وجود دارد اما تهاتر کار راحتی نیست؛ تخصص صادرکننده در صادرات است. فرد باید به مواد اولیه و سیستم صادرات اشراف داشته باشد اما واردات کار صادرکننده نیست.
رئیس اتحادیه تعاونی فرش دستباف اظهار داشت: تعداد کل صادرکنندگان فرش ایران به صد نفر هم نمی رسد که همه این افراد هم مسن هستند و جوان زیر ۴۰ سال در صادرات فرش نمی بینید. صادرکنندگان فرش مثل باقی صادرکنندگان نیستند و سالهاست در این کار هستند و آبروی شغلی خویش را از دست نمی دهند؛ نباید بانک مرکزی این افراد را ملزم به تعهد ارزی می کرد چونکه با این کار فقط صادرات را از بین برد و تولید را تحت الشعاع قرار داد.
وی اضافه کرد: فرش دستباف ایران در طول تاریخ رتبه اول را در جهان داشت و حال به رتبه چهارم سقوط کرده ایم؛ این در حالیست که به دست آوردن جایگاه قبلی و کشورهای هدف قبلی خیلی سخت و هزینه بر است. هند و پاکستان جای ما را گرفته اند. مصر که قبلاً حرفی برای گفتن در این بخش نداشت به علت عدم حضور ما جایگاه خویش را تثبیت کرده است.
بهرامی عنوان کرد: ایران از نظر میزان تولید و طرح و نقشه فرش جایگاه بسیار خوبی در جهان داشت، اما مسؤلان هیچ توجهی به این پتانسیل و پیشینه ندارند.


منبع:

1399/09/17
11:59:22
5.0 / 5
546
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار