تخم مرغ چرا گران شد؟

تخم مرغ چرا گران شد؟ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران صادرات را علت اصلی افزایش قیمت تخم مرغ عنوان نمود و اظهار داشت که در جلسه اخیر کارگروه ستاد تنظیم بازار استان تهران مقرر شده تا روز شنبه تخم مرغ مورد نیاز شبکه های توزیعی به قیمت مصوب در شبکه های توزیع به اندازه کافی توزیع شود.


یدالله صادقی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به فروش بیشتر از نرخ مصوب تخم مرغ در واحدهای صنفی، اظهار نمود: با عنایت به تعهد وزارت جهاد کشاورزی برای عرضه مرغ و تخم مرغ تا سطح عمده فروشی ها به قیمت مصوب، در جلسه کارگروه ستاد تنظیم بازار استان تهران با حضور مدیر عامل اتحادیه مرغ میهن که نماینده تشکل های مرغ و تخم مرغ است، مبحث بررسی و مقرر شد حداکثر تا روز شنبه تخم مرغ مورد نیاز شبکه های توزیعی به قیمت مصوب، با نظارت وزارت جهاد کشاورزی، مباشرت شرکت پشتیبانی امور دام و اتحادیه مرغ میهن بین واحدهای صنفی، یعنی خواربارفروشان، سوپرمارکت ها، مرغ فروشی ها، فروشگاه زنجیره ای و همینطور میادین میوه و تره بار و در شهرستان ها هم در شبکه های توزیع صنفی به اندازه کافی توزیع شود.
البته به قول وی بر خلاف وضعیت موجودی مرغ در تهران که از استان های دیگر وارد می شود، وضعیت تولید تخم مرغ خیلی خوب است ودر بین ۳۱ استان تهران مقام اول را در تولید تخم مرغ دارد.
وی با تکیه بر اینکه همه مرغداران مکلفند در ازای دریافت نهاده دولتی که طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی به صورت کامل توزیع شده، محصولاتشان را به قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار کشور عرضه کنند، خاطرنشان کرد: اگر واحدهای در رابطه با تولید و توزیع تخم مرغ گرانفروشی یا امتناع از عرضه یا احتکار کنند، طبق مقررات گشت های مشارکت تعزیرات و بازرسی و نظارت و سایر دستگاههای نظارتی با آنها برخورد می کنند.
به قول این مقام مسئول گشت های مشترک از مراکز تولید، نگهداری شامل انبار و سردخانه و همینطور واحدهای صنفی انجام می شود. ازاین رو اگر گردش کالا در انبار طبیعی نباشد با حکم امتناع از عرضه و احتکار به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی می گردند.
درخواست تولیدکنندگان برای بازبینی در قیمت تخم مرغ
او همینطور ضمن اشاره به اینکه تولیدکنندگان تخم مرغ با عنایت به افزایش قیمت نهاده ها و هزینه های بسته بندی، درخواست هایی در زمینه بازبینی در قیمت مصوب و صادرات داشتند، اظهار نمود: تولیدکنندگان معتقدند صادرات تخم مرغ نباید قطع شود، اما هر دو مبحث یاد شده باید در ستاد تنظیم بازار کشور بررسی شود که این مورد به تولیدکنندگان هم اعلام گردید تا از ستاد تنظیم بازار کشور پیگیری کنند. همینطور به تولیدکنندگان اعلام گردید به شرطی که بازار را با قیمت مصوب تأمین کنند و تعهداتشان اجرا شود جهت بررسی مجاز بودن صادرات با ستاد تنظیم بازار کشور رایزنی خواهیم کرد. ازاین رو تا زمانی که تصمیمات ستاد تنظیم بازار کشور در زمینه صادرات تغییر نکرده تولیدکنندگان باید به تعهدات خود عمل کنند.
رئیس سازمان صمت استان تهران در ادامه در پاسخ به اینکه آیا قیمت تخم مرغ از روز شنبه کاهش پیدا می کند؟ خاطرنشان کرد: قیمت ها هم اکنون هم باید کاهش پیدا کند اما با عنایت به این که دست اندرکاران تولید و توزیع تخم مرغ برای هماهنگی تا روز شنبه مهلت خواستند این مساله عنوان شد. هم اکنون هم بازرسان در سطح عرضه با قیمت های بالاتر از نرخ مصوب برخورد می کنند.
او همینطور در پاسخ به سوالی درباره دلیل افزایش قیمت تخم مرغ خاطرنشان کرد: همانطور که اشاره شد وضعیت تولید تخم مرغ در استان تهران خوب است، اما تا چند روز گذشته صادرات آزاد بود و با عنایت به قیمت بالای این محصول در کشورهای همسایه تولیدکنندگان بیشتر تخم مرغ را به سمت صادرات سوق می دادند، اما به نظر می آید ممنوعیت صادرات بر قیمت تأثیر بگذارد و بازار داخلی متعادل شود.
بر مبنای آخرین گزارش میدانی ایسنا، قیمت تخم مرغ در هفته گذشته در خرده فروشی های سطح شهر تهران به بیشتر از ۳۷ هزار تومان رسید. این در شرایطی است که بر مبنای مصوبه ستاد تنظیم بازار هم بایستی قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی بسته بندی شناسنامه دار دارای زنجیره سرد حداکثر ۳۱ هزارتومان باشد.
منبع:

1399/09/20
12:56:07
5.0 / 5
642
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار