آغاز توزیع تخم مرغ با قیمت مصوب از امروز در تهران

آغاز توزیع تخم مرغ با قیمت مصوب از امروز در تهران به گزارش آچار مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور اظهار داشت: طبق ابلاغ روز گذشته وزیر جهاد کشاورزی، از امروز توزیع تخم مرغ در سطح شهر تهران با قیمت مصوب توسط شرکت پشتیبانی امور دام انجام می شود.


به گزارش آچار به نقل از ایسنا، محمدرضا طلایی در ارتباط با وظایف شرکت پشتیبانی امور دام اظهار نمود: شرکت پشتیبانی امور دام یک شرکت دولتی است که وظیفه خدمات دهی در حوزه تأمین نهاده های دام و طیور را دارد.
وی ادامه داد: بر طبق اساس نامه، این شرکت موظف است نهاده های مورد نیاز کشور را بر مبنای تکالیف محول شده تأمین و توزیع کند.
طلایی افزود: شرکت در سالهای گذشته، موظف به خرید نهاده از واردکنندگان این کالا بود اما از سه سال گذشته، بعنوان یک شرکت دولتی واردکننده نهاده دامی وارد بازارهای جهانی شد و مستقیماً نهاده را از شرکتهای خارجی بزرگ خریداری کرد.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در ارتباط با تأمین ذخایر راهبردی کشور اشاره کرد: طبق تکالیف محول شده از سوی شورای امنیت ملی به این شرکت، در حوزه نهاده دام و طیور، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن ذرت، یک میلیون تن کنجاله سویا و ۷۰۰ هزار تن جو باید وارد و بعنوان ذخایر راهبردی ذخیره سازی شود.
وی ادامه داد: ما موظف هستیم از ذخایر راهبردی در طول سال و تنها در شرایط بحرانی کشور، توزیع انجام دهیم که بر مبنای دستورالعمل های ابلاغی، سهم ما در بازار حدود ۲۰ درصد است.
طلایی با اشاره به اتفاقاتی که در سال ۱۳۹۹، در حوزه تأمین ارز رخ داد، عنوان کرد: در ۴ ماه ابتدای سال روند توزیع ارز به نحوی بود که واردکنندگان نتوانستند نهاده را به میزان مورد نیاز وارد کشور کنند و به همین جهت ذخایر شرکت پشتیبانی امور دام نقطه مثبتی در وزارت جهاد کشاورزی بود که به تولید گوشت، شیر و طیور کشور کمک کرد.
وی ادامه داد: از شروع سال تابحال حدود ۹۵۰ هزار تن کنجاله سویا، ۸۲۳ هزار تن ذرت و ۵۵۰ هزار تن جو را در دستور کار توزیع داشتیم؛ در یک ماه گذشته هم به خاطر کمبود واردات جو، وزیر جهاد کشاورزی مجوز توزیع ۲۰۰ هزار تن جو را به این شرکت ابلاغ نمود که در دستور کار قرار گرفت.
وی تاکید کرد: هم اکنون، علاوه بر ذخایر، حدود یک میلیون تن ذرت، حدود ۵۰۰ هزار تن کنجاله سویا و حدود ۳۰۰ هزار تن جو خریداری، در حال حمل، در اسکله، در راه و در مبادی داریم.

تا آخر سال، مشکلی در تأمین نهاده دامی نداریم
طلایی با اشاره به عدم کمبود نهاده های دامی تا آخر سال اظهار داشت: با تلاشهای انجام شده و حمایت های وزیر جهاد کشاورزی از این شرکت تا آخر سال نگرانی در بحث نهاده های دام، طیور و آبزیان نخواهیم داشت و به دنبال این هستیم که میزان نیاز ذخایر برای ۴ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ را قبل از شروع سال جدید تأمین نماییم.
وی ادامه داد: خرید ۴ ماهه سال آینده انجام شده و اگر ارز آن تأمین شود، قبل از شروع سال جدید، نهاده ها را در انبارها ذخیره خواهیم کرد تا در اوایل سال ۱۴۰۰ مشکلی در تأمین نهاده ها نداشته باشیم.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور با اشاره به رفع مشکل کمبود کنجاله سویا در کشور اذعان کرد: از مهرماه در زمینهٔ گاو شیری، مرغ تخم گذار و مرغ گوشتی ۱۰۰ درصد نهاده ها را تأمین کرده ایم و تا آخر سال هیچ مشکلی را در تأمین کنجاله سویا نداریم.

تأمین نیاز بازار با ذخایر پشتیبانی امور دام
طلایی در ارتباط با خرید گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ از تولیدکنندگان به منظور تأمین ذخایر راهبردی کشور عنوان کرد: تکلیف شرکت پشتیبانی امور دام، تأمین ۴۰ هزار تن گوشت قرمز و ۷۰ هزار تن گوشت سفید است که ما بیشتر از ۷۰ هزار تن گوشت سفید تأمین کرده ایم و در شرایط بحرانی مانند دو ماه گذشته از این ذخیره، حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار تن مرغ توزیع کرده ایم و هم اکنون هم به بخش هایی مانند سازمان زندان ها، بیمارستان ها و مجموعه نیروی انتظامی که جزء تکالیف شرکت شمرده می شود، مرغ توزیع می نماییم و ذخایر ما بیشتر از ۲۰ هزار تن است.
وی ادامه داد: بر مبنای پیشنهاد شرکت پشتیبانی امور دام، نامه وزیر جهاد کشاورزی به معاون اول رئیس جمهور و تکلیف تنظیم بازار به این شرکت، ما برای افزایش جوجه ریزی با تولیدکنندگان قرارداد بستیم که سبب افزایش جوجه ریزی و به تبع آن افزایش مرغ در بازار شده و همینطور ذخایر شرکت از محل تولید داخل تأمین شد.

تولید گوشت قرمز به شرط تأمین نهاده
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در ارتباط با تأمین گوشت قرمز توسط این شرکت اظهار داشت: شرکت پشتیبانی امور دام در سالهای گذشته وظیفه واردات گوشت قرمز را بر عهده داشت اما سیاست وزارت جهاد کشاورزی بر این است که تا حد ممکن از واردات جلوگیری کرده و از ظرفیت های تولید داخل استفاده گردد.
وی ادامه داد: ما قرارداد تولید و تأمین حدود ۲۰ هزار تن گوشت قرمز را با تولیدکنندگان داخلی بسته ایم و قول تأمین نهاده مورد نیاز این واحدهای تولیدی را داده ایم.
طلایی با اشاره به مشکلات به وجود آمده به سبب عدم قیمت گذاری بموقع گوشت بیان کرد: اگر قیمت تمام شده دام در دامداری ها به ما ابلاغ شود، می توانیم به تأمین ۱۰۰ درصدی نیاز کشور به گوشت قرمز از محل تولید داخل امیدوار باشیم، کما اینکه در ۵ ماه گذشته حدود ۵ هزار تن از محل تولید داخل، گوشت قرمز تأمین شده است.

توزیع تخم مرغ تا رسیدن به قیمت مصوب تنظیم بازار
بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزوی وی با اشاره به توزیع تخم مرغ در کشور اظهار داشت: در آبان ماه افزایش قیمتی را در زمینهٔ تخم مرغ شاهد بودیم که به دستور وزیر جهاد کشاورزی، توزیع گسترده آنرا در تمام شهرها انجام دادیم.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور افزود: از ۲۰ روز گذشته هم بر مبنای وظیفه ای که وزارت جهاد کشاورزی برای ما تعیین کرد، محلی را در حکیمیه تهران پارس تهیه کرده و تخم مرغ را در آنجا توزیع می نماییم.
وی ادامه داد: هم اکنون در سازمان میادین و فروشگاه هایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت به ما معرفی می کند، تخم مرغ را باقیمت مصوب توزیع می نماییم.
طلایی تاکید کرد: طبق ابلاغ روز گذشته وزیر جهاد کشاورزی، از امروز توزیع تخم مرغ در سطح شهر تهران باقیمت مصوب انجام می شود تا به سادگی در دسترس باشد.
وی بابیان این که باتوجه به توزیع تخم مرغ در حکمیته انتظار کاهش قیمت تخم مرغ را داشتیم، افزود: از آنجایی که قیمت گذاری در زمینهٔ تخم مرغ بسته بندی صورت نگرفته بود، تخم مرغ با قیمت های کاذب در مراکز خرید به فروش می رسید که با تکلیفی که داریم از امروز به شکل گسترده و به صورت مستقیم توزیع را انجام می دهیم و این توزیع تا رسیدن قیمت تخم مرغ به قیمت مصوب ادامه خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در ارتباط با قیمت مصوب تنظیم بازار برای تخم مرغ عنوان کرد: قیمت مصوب هم اکنون ۱۴ هزار تومان درب مرغداری است که با هزینه حمل توسط پشتیبانی باقیمت ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان به میادین سطح شهر عرضه می شود؛ همینطور هر کیلو تخم مرغ ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان توسط خرده فروشی ها توزیع خواهد شد و قیمت هر شانه ۳۰ عددی تخم مرغ در میادین هم حدود ۳۰ تا ۳۱ هزار تومان و قیمت در مراکز خرید تا ۳۳ هزار تومان خواهد بود.

عدم افزایش قیمت در بازار شب عید
طلایی، یکی از اشکالات شرکت پشتیبانی امور دام را تأمین ارز دانست و اشاره کرد: این شرکت بعنوان یک پشتیبان برای تولیدکنندگان و ضریب اطمینان برای دولت بوده و باید ارز مورد نیاز آن بموقع تأمین شود تا بتواند وظیفه خویش را به درستی انجام دهد.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور از تولیدکنندگان درخواست کرد: باتوجه به تأمین شدن نهاده و عدم مشکل دراین زمینه، تولیدات خویش را باقیمت مصوب به بازار عرضه کنند تا بتوانیم دست دلالان را از بازار کوتاه نماییم.
وی تاکید کرد: برای ما بسیار حائز اهمیت می باشد که در شب عید افزایش قیمتی را در محصولات کشاورزی و دامی نداشته باشیم و تمام تلاش خویش را برای تنظیم بازار شب عید خواهیم کرد.
منبع:

1399/10/22
13:41:39
0.0 / 5
548
تگهای خبر: ارز , انبار , بازار , بسته بندی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار