در كنفرانس همكاری های ایران و سوریه مطرح شد؛

مشكل تبادل ارزی میان ایران و سوریه باید حل شود

مشكل تبادل ارزی میان ایران و سوریه باید حل شود یک مقام مسئول، عدم تسهیل روابط بانکی بین دو کشور، پوشش بیمه ای ناکافی در صادرات خدمات فنی مهندسی از طرف صندوق توسعه صادرات را همچون موانع پیش روی توسعه روابط تجاری با سوریه اعلام نمود.به گزارش آچار به نقل از مهر، علی حسین شهریور، مدیر کل بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کنفرانس تجارت و همکاریهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و سوریه که توسط مؤسسه بین المللی پژوهش های صنعتی ایران برگزار شد، با اشاره به اینکه سوریه یکی از کشورهایی است که می تواند قویاً در اولویت اقتصادی ایران قرار گیرد، اظهار داشت: زمانی که در روابط تجاری میان ایران و سوریه محدودیت وجود داشته باشد، امکان سرمایه گذاری و انجام پروژه کلان تر نخواهد بود، اما پس از حل مشکلات اولیه خصوصاً در بخش لجستیک و بانکی باید استانداردهای بین المللی در حوزه صادرات را مورد توجه قرار داد و تجارت فیمابین را به خوبی توسعه داد.
به گفته وی، صادرات ایران به سوریه ۱۰ برابر بیشتر از واردات از این کشور است، این روند موجب نامتوازن شدن روابط اقتصادی بین دو کشور می شود، برای ایجاد توازن باید در بخشهای مورد نیاز از توانمندی های صنعتی و تولیدی سوریه استقاده نماییم و واردات داشته باشیم.
شهریور افزود: بازار سوریه برای کشورمان یک اولویت است و مزیت آن نیز بدون واسطه بودن است، ضمن آنکه امکان صادرات بوسیله دریایی، زمینی و هوایی از مسیرهای سهل الوصول و در دسترس وجود دارد. برای تسهیل روابط تجاری و تردد تجار بین دو کشور، فراهم کردن امکانات سخت افزاری و نرم افزاری و لزوماً مباحث در رابطه با حفظ امنیت باید مد نظر قرار گیرد. تولید کالای با کیفیت برای صادرات نیز می تواند تأثیر دو چندان در تجارت فیمابین بگذارد. متأسفانه مشکل صادرات در این است که تولید کنندگان و صادرکنندگان اکثراً به سود مقطعی و تجارت کوتاه مدت فکر می کنند.
لزوم رفع و رجوع مشکل تبادل ارز
هوشنگ رضایی ثمرین، مدیر تجاری خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نیز در این کنفرانس اظهار داشت: از ۳۸ هزار کارت تجاری در کشور ۱۸ هزار کارت تجاری متعلق به استان تهران و از این تعداد ۱۴ هزار کارت تجاری فعال است، تهران در حوزه واردات بیشترین آمار را دارد، روابط تجاری با جمهوری سوریه خصوصاً در استان تهران رو به رشد است و قطعات خودرو، مکمل های دارویی، خشکبار، مخمرها، فسفات کلسیم و غیره به صورت منظم به سوریه صادر می شود.
وی عدم تسهیل روابط بانکی بین دو کشور، پوشش بیمه ای ناکافی در صادرات خدمات فنی مهندسی از طرف صندوق توسعه صادرات، عدم امکان خروج ارز از کشور را همچون موانع و مشکلات روابط تجاری با کشور سوریه بیان کرد.
روابط سیاسی با سوریه بر روابط اقتصادی غلبه دارد
علی السید احمد کاردار کشور سوریه در ایران با حضور در این کنفرانس گفت: روابط ایران و سوریه بسیار قدیمی و مستحکم است، ثبات در روابط بین دو کشور بسیار مهم می باشد. بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار برای بازسازی نیاز است و ایران در بازسازی سوریه می تواند کمک به سزایی داشته باشد اما متأسفانه آنقدر که روابط سیاسی مستحکم داریم، روابط اقتصادی با ایران نداریم.
ایجاد بانک مشترک
به گفته احمد خمیس، رایزن اقتصادی سوریه در ایران، اواخر سال ۲۰۱۹ جلسه های مشترکی با بانک مرکزی ایران میان دو کشور انجام شد و در ماه های آتی خبر تأسیس بانک مشترک ایران و سوریه و گسترش روابط بانکی با بانکهای خصوصی را اعلام خواهیم کرد، ضمن آنکه راه های انتقال کالا را نیز همچون خط کشتیرانی از مسیر بندرعباس به سمت سوریه را راه اندازی خواهیم کرد.
سهم پایین صادرات نسبت به عراق
سید حمید حسینی عضو هیأت مدیره اتاق مشترک تجاری ایران و عراق با اعلان اینکه کشور سوریه تنها کشوری است که با ایران قرارداد تجارت آزاد دارد، اظهار داشت: متأسفانه در بازار سوریه مزیت اقتصادی نداریم و به سبب حمل و نقل به مسیر دور تر و مسافت بیشتر نسبت به عراق، باید فعالیت بیشتری در سوریه داشته باشیم و بستر سازی و سرمایه گذاری و نگاه طولانی مدت را در همکاری میان ایران و سوریه مورد توجه جدی قرار دهیم.
به گفته وی، آینده سوریه نسبت به عراق متفاوت خواهد بود و سوریه بر خلاف عراق می تواند تولید کننده موفقی در کالا باشد برای اینکه کشور و مردم سوریه نگاه طولانی مدت اقتصادی دارند و ما نیز می توانیم در زمینه خدمات فنی و مهندسی به سبب بازسازی این کشور در کنار شرکت های سوری حضور فعال داشته باشیم. ضمن آنکه می توان در زمینه نفت، گاز، پتروشیمی و IT با سوریه همکاری موفقی داشته باشیم و بندر آزاد تجاری در کشور سوریه ایجاد نماییم.
ایجاد بسترهای قانونی در تجارت
فرید یوسفی، نماینده دفتر همکاریهای بین الملل گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز در این کنفرانس اظهار داشت: گمرک جمهوری اسلامی ایران اهتمام کرده همیشه در کنار بخش خصوصی و حامی جدی صادرات باشد، شامل اینکه بسترهای قانونی برای تسهیل تجارت با کشورهای دیگر فراهم آورد، اما در این راه موانعی هست و با وجود تنگاتنگ بودن روابط سیاسی، حجم تجارت با سوریه تا کنون خیلی بالا نبوده است.
به گفته وی قیمت های ارائه شده کالاهای دو کشور غیر رقابتی است و باید دراین زمینه استراتژی ها به شکلی طراحی شود که امکان رقابت بیشتر وجود داشته باشد. بسترهای سخت افزاری از طرف دولت تبیین شده است اما در اجرا کماکان مشکلاتی وجود دارد.
گفتنی است؛ در این کنفرانس مدیران عامل بیش از ۵۰ شرکت بزرگ صنعتی و صادر کننده ایران در حوزه های خدمات فنی و مهندسی، پتروشیمی، فولاد، سیمان، برق، نیروگاه و خودرو حضور داشتند.

1399/12/14
12:59:04
0.0 / 5
394
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار