مهر خبر می دهد؛

۳ پیشنهاد برای افزایش ضریب خوداتكایی دانه های روغنی

۳ پیشنهاد برای افزایش ضریب خوداتكایی دانه های روغنی آچار: انجمن صنایع روغن کشی در نامه ای به قائم مقام وزیر صمت خواهان تامین ذخایر راهبردی روغن خام و کنجاله بوسیله واردات دانه های روغنی شد.


به گزارش آچار به نقل از مهر، انجمن روغن کشی در نامه ای به قائم مقام وزیر صمت در امور تجاری خواهان تامین ذخایر راهبردی روغن خام و کنجاله سویای شرکت تجاری دولتی ایران و شرکت پشتیبانی امور دام از محل واردات دانه و تولیدات کارخانجات روغن کشی شد.
متن کامل نامه محمد جعفری، دبیر انجمن صنفی صنایع روغن کشی ایران خطاب به محمد صادق مفتح، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجاری به شرح زیر است:
جناب آقای دکتر مفتح
قائم مقام محترم وزیر صمت در امور بازرگانی
با سلام
احتراماً به استحضار می رساند ۲۵ کارخانه روغن کشی با پراکنش سراسری طی دو سال اخیر ۸۰ درصد کنجاله مورد نیاز و ۴۰ درصد روغن مورد نیاز کشور را بوسیله روغن کشی از دانه های تولید داخل و وارداتی تامین و به بازار عرضه نمودند. بدین صورت تولید کارخانجات روغن کشی از ۳۰۰ هزار تن در سال ۹۲ به ۳، ۱۰۰ هزار تن در سال ۹۷ رسید. کارخانجاتی که متأسفانه به سبب عدم وضع تعرفه مناسب (تعرفه پایین) روغن خام و کنجاله طی سالیان قبل تعطیل یا نیمه تعطیل بودند و هزاران نفر از کارکنان آنها نیز از کار بیکار شده بودند.
لازم به ذکر است برخی کارخانجات روغن کشی در امتداد منویات رهبری در زمینه افزایش ضریب خود اتکایی در تولید دانه های روغنی و خوراک دام با انعقاد قرارداد با کشاورزان به دنبال رشد تولید دانه های روغنی در داخل هستند.
فلذا با توجه به برنامه های دولت محترم در زمینه افزایش ضریب خود اتکایی در تامین دانه های روغنی، حفظ ارزش افزوده، کاهش وابستگی به واردات پیشنهاد می شود:
۱- تعرفه واردات روغن خام و کنجاله به صورتی تعیین شود که واردات دانه (مواد اولیه) نسبت به واردات کنجاله و روغن خام (محصول نهایی) دارای اولویت باشد (همانند تعرفه سال جاری).
۲- شرکت تجاری دولتی ایران و پشتیبانی امور دام بجای واردات مستقیم روغن خام و کنجاله سویا، دانه روغنی سویا وارد و از محل واردات دانه مبادرت به تامین ذخایر راهبردی روغن خام و کنجاله سویا نمایند.
۳- اولویت دهی تخصیص ارز برای تامین کنجاله و روغن خام به دانه های روغنی.منبع:

1399/12/18
18:42:54
0.0 / 5
337
تگهای خبر: ارز , بازار , بازرگانی , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
آچار a4f.ir
a4f.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آچار محفوظ است

آچار

مرکز فروش ابزار